A Brent hordónkénti ára csütörtökön több mint 3 dollárral nőtt, a WTI hordónkénti ára 2,13 dollárral, és a drágulás pénteken is folytatódott. Péntek délelőtt a Brent hordónkénti ára a határidős piacon 114,30 dollár volt, a WTI olajé 107,45 dollár. 2013 szeptembere óta nem volt ilyen magas az olajár.
A WTI olajfajta árának alakulása |
Harcok és zűrzavar Irakban
Irakban iszlamista fegyveresek kedden elfoglalták Moszult, az ország második legnagyobb városát, és azóta folyamatosan nyomulnak tovább délre, Bagdad felé. Ezzel párhuzamosan az ország észak-keleti felét irányító kurdok teljesen átvették az irányítást Kirkukban, amely az olajtermelés egyik fontos központja.
Piaci elemzők szerint eddig az események nem zavarták meg az olajkitermelést, de nagyon aggódnak a befektetők, hogy a harcok, ahogy egyre délebbre tolódnak nem hagyják érintetlenül az olajipart sem.
Nem az emberéletekért aggódik a világ
Irak a világ nyolcadik legnagyobb olajkitermelője, és a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) második legfontosabb tagja Szaúd-Arábia után. Februárban napi 3,6 millió olajat termeltek Irakban, májusra kicsit visszaesett a termelés, de még mindig elérte a napi 3,3 millió hordót.
Irak az elmúlt hónapokban nagyon fontos exportőrré vált, mert gyorsan sikerült növelnie a termelését, és így pótolta a Nigériában és Líbiában kieső termelési kapacitást.
Mi lesz, ha az egekbe szökik az olajár?
Egyes elemzők szerint a nemzetközi olajárak új egyensúlyi sávba állhatnak be a következő két hétben. A Brent ára 115 dollár, a WTI ára 112 dollár körül stabilizálódhat. Mások arra figyelmeztetnek, hogy 130 dollár körüli árak már komoly kockázatot jelentenek a világgazdasági növekedés stabilitására, amely egyébként is elég ingatag.
Kissé megnyugtathatja a kedélyeket, hogy az OPEC szerdai állásfoglalása szerint megfelelő a világszerte felhalmozott olajkészletek mérete. Áprilisban a nagyobb fejlett gazdaságú országokban két hónapra elegendő olajtartalék volt.