Többen ez év végéig forintgyengülést várnak, a jövő év végére pedig attól függően erősödést vagy gyengülést, hogy a különböző bizonytalansági tényezők hogyan alakulnak, de van markáns ellenvélemény is, aki szerint a forint erősödésre van ítélve.
Árokszállási Zoltán, az Erste makroelemzője szerint a nemrég az euróval szemben 12 hónapos csúcsot ütött forintárfolyam nagy valószínűséggel kissé túlértékelt. Az elmúlt hetekben javuló nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság, karöltve a magas hazai alapkamattal, a jelentős fizetésimérleg-többlettel és azzal a bizakodással, hogy a magyar kormány belátható időn belül megállapodhat az IMF-fel, erősítette a forintot.
Szeptember végén 290 forintos euró?
Az IMF-fel is még jó néhány kérdést tisztázni kellene azonban, például a makrogazdasági pályát, illetve a jövő évi költségvetésben látható finanszírozási kockázatokat, amik bizonytalanságot jelenthetnek a tárgyalásokon. Másfelől, egyelőre még nem lehetünk teljesen biztosak benne, hogy az európai adóssághelyzet tartósan javulni tud-e, mivel még nem lehet pontosan látni, mit is fognak tenni az európai döntéshozók a közeljövőben (az eheti politikusi találkozók ebben a kérdésben talán hozhatnak valami új információt).
Mindezek miatt a forint árfolyamában negatív korrekcióra számít az Erste a közeljövőben. Szeptember vége felé 290 forint körül, év végén 280-285 forint között lehet az euró árfolyama. 2013 végére 275 forint körüli euró árfolyamot várnak.
Nem csak forintgyengülésre, bérköltség-csökkentésre is szükség lenne
Samu János, a Concorde makroelemzője szerint a forint esetében a külső egyensúlyi mutatók jelenleg nem jeleznek komolyabb túlértékeltséget. Ezek a gazdaság egészét jelző mutatók azonban elfedik az egyes szektorok problémáit: az elmúlt fél év árfolyam-erősödése karöltve az év eleji jelentős minimálbér-emeléssel, hátrányosan érintette azokat a külföldre termelő vállalkozásokat, amelyek sok, főleg képzetlen munkást foglalkoztatnak.
Az euró/forint árfolyam alakulása 2011 elejétől Forrás: Privátbankár Dealbook |
Esetükben azonban a megoldás nem csak a forint gyengülése, sokkal inkább a bérköltségek mérséklése lehetne – teszik hozzá. Ezzel együtt, a forint a 2012 végére várt átmeneti gyengülést követően a költségvetési problémák megnyugtató megoldását követően jövő év végére ismét a jelenlegi szintekre erősödhet az euróval szemben.
Újra felerősödhetnek a görög és spanyol problémák
Bár rövid, pár mondatos válaszokat kértünk, láthatóan rengeteg mondanivalójuk volt a szakembereknek a témával kapcsolatban, amiért többen elnézést is kértek. Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője kérdésünkre azt írja, a forint euróval szembeni árfolyama augusztus eleje óta jellemzően a 275-280-as szint között tartózkodik, ilyen erős utoljára tavaly szeptemberben volt a fizetőeszközünk. A jelentős erősödést és a nagyfokú stabilitást elsősorban a kedvező külpiaci hangulat okozta, ami növelte a kockázatvállalási hajlandóságot.
Az eurozóna adósságválsága azonban ősztől új erőre kaphat, a görög illetve a spanyol fejlemények tükrében. Ezen felül a piac mielőbbi beavatkozást vár a Fed-től, illetve az EKB-tól is a gazdaság élénkítése, valamint az állampapír-piaci feszültségek enyhítése érdekében. Tóth meglátása szerint főleg a Fed újabb monetáris ösztönző programjának bejelentésével kapcsolatos várakozások optimisták, de EKB-tól sem kell gyors döntésre számítani Németország ellenállása miatt. Ezek összességében pesszimistábbá tehetik a befektetőket, ami a forint árfolyamára is negatívan hathat az év hátralévő hónapjaiban.
IMF-megállapodás: csak ha fagy, vagy ha muszáj lesz
A hazai fejlemények közül a fókuszban továbbra is az EU/IMF megállapodás áll. A tárgyalások hamarosan folytatódnak, gyors megállapodás azonban nem várható – teszi hozzá. Az elmúlt hónapok eseményei inkább abba az irányba mutatnak, hogy majd ha a piac kikényszeríti, akkor lesz hitelkeret-szerződés. A forint azonban a magas kamattartalma miatt, az óvatos kamatcsökkentés ellenére továbbra is vonzó maradhat a befektetők körében, főleg a kamatkülönbségre játszó carry traderek számára a jelenlegi magas kockázatvállalási hajlandóság mellett. A hangulat fordulásával azonban a régiós devizákhoz képest alulteljesítővé válhat a forint.
Létrán fel, vagy létrán le? |
Fizetőeszközünk egyensúlyi állapota Tóth szerint 280-as szint környékén van, ez az árfolyam széles társadalmi rétegek számára elfogadható és még exportálók számára is kielégítő. A magyar gazdaság fundamentumai azonban ennél gyengébb árfolyamot indokolnának, a magas alapkamat és az igen kedvező nemzetközi befektetői hangulat torzítja hazai fizetőeszközünk árfolyamát.
Kijózanodás: 290 forint, nagy csalódottság: 300 forint
Szeptembertől a világ pénz- és tőkepiacain elkezdődhet a kijózanodás időszaka, ami a forint gyengülését vetíti előre. Az euróval szembeni árfolyam a 290-es szint fölé is gyengülhet, de ha az EU/IMF tárgyalások nagyon letérnének a piac által várt pályáról, akkor nem kizárt a 300-as szint megközelítése sem.
A 2012-es és a 2013-as évet nagyon nehéz elhatárolni, miután a hazai és a világgazdasági problémák megoldása valószínűleg nem hónapokat, hanem éveket fog igénybe venni. Ezért a jövő évi folyamatokat is jelentős kockázatok övezik, amik az ideihez hasonló hektikus árfolyammozgásokat is előidézhetnek – teszi hozzá a Buda-Cash szakértője.
Sokkal jobban állunk, mint a problémás európai országok
Mester Péter, a Quaestor-csoport elemzője úgy gondolja, a forint reálisan értékelt az euróval szemben. A közös európai fizetőeszköz fundamentumai sokat romlottak az eurozóna adósságválsága nyomán. A dél-európai uniós országok tömeges leminősítése és kockázati megítélésének romlása nyilván negatívan érintette közvetetten a forint piacát is, de számos makrogazdasági és kockázati mutatónk kedvezőbb, mint az eurozóna perifériáján levőké.
Például az 5 éves csődkockázati felárunk még mindig alulmúlja a hasonló futamidejű görög, spanyol, olasz, portugál és ír csődkockázatot, ami jó hír. A súlyos finanszírozási nehézségekkel küszködő dél-európai országok átlagos gazdasági visszaesése 2,3 százalékos. Hazánkban legutóbb ennél azért kisebb, „csak” 1,2 százalékos GDP-csökkenést regisztráltak.
Nagyon vonzó lehet a kamatszintünk
Az átlagos munkanélküliség 17 százalék feletti az eurozóna perifériáján, míg nálunk 10,5 százalékra mérséklődött. Az átlagos GDP-arányos államháztartási hiány 7,8, az átlagos bruttó államadósság pedig 114 százalék körüli a periférián, miközben hazánk bruttó államadóssága az idei második negyedévben 78 százalék alá csökkent, s úgy néz ki, hogy három százalék alatt tartható a büdzsé hiánya az előttünk álló években, amennyiben hazánkban nem mélyül a recesszió.
A régiós társak gazdasági és kockázati mutatóitól viszont továbbra is elmaradunk. A magyar csődkockázat háromszor, az államadósság pedig átlagosan kétszer akkora, mint a szomszédos Cseh-, ill. Lengyelországban. A 6,75 százalékos MNB-alapkamat világviszonylatban kiemelkedő, hiszen a BRIC-országok átlaga jelenleg 7,5 százalékos, a fejlett piacokon (eurozóna, USA, Egyesült Királyság, Svájc, Japán) pedig közelít a nullához. A kamatszintünk jól tükrözi, hogy kockázatosabb, a piaci sokkhatásokra továbbra is érzékenyen reagáló, fejlődő ország vagyunk, ugyanakkor még mindig vonzó, ha a piaci hangulat optimistábbra fordul.
Idén a Quaestor is gyengülést vár
Nagyobb a tere a forint gyengülésének 2012 végéig, hiszen rendkívül sok kockázatos, mind hazai, mind pedig nemzetközi „esemény” áll előttünk az őszi hónapokban, amelyek kimenetele többnyire politikai alkuk függvénye, ezért bizonytalanságot hoznak a pénz- és tőkepiacokra. Például a spanyol bankok stressztesztje ősszel kerül nyilvánosságra, az EU-IMF-EKB delegációja Görögországba és hazánkba is ellátogat, , a német alkotmánybíróság szeptember közepén dönt arról, hogy elfogadja-e az uniós mentőalapok rugalmasabb szabályozását, vagy eldől, hogy a spanyol állam kér-e mentőövet az EU-tól. Ráadásul novemberben választások lesznek az Egyesült Államokban, és dönthetnek az újabb pénzpumpáról.
Három feltétele van az optimizmusnak
Mester Péter szerint 2013 végéig előre látni rendkívül nehéz. A forint teljesítménye nagyjából három „kérdéskör” mentén rendeződhet. Az első, hogy csillapodik-e az euróválság? A másik, hogy hajlandóak-e tovább lazítani a nyugati jegybankok a monetáris politikán? Végül pedig kulcsfontosságú, hogy sikerül-e megállapodnunk idén ősszel az IMF-fel? Ha mindhárom kérdésre „igen” választ kapunk, akkor mérsékelt optimizmussal mondhatjuk, hogy erősebb is lehet a forint jövőre. Ha nem rendeződnek ezek a kérdések, akkor ismét gyengülő pályára állunk.
A Quaestornál a 285 körüli euró/forint árfolyamot tartják reálisnak az év hátralévő részében és hasonló átlagárfolyammal kalkulálnak 2013-ra is. Amennyiben a fent említett bizonytalansági tényezők eltűnnek, a mai 282-es árfolyamszinttől akár 10 forinttal lejjebb is kerülhet a kurzus, ha viszont a kockázatkerülés lesz úrrá a piacokon, akkor nagyjából ugyanennyivel lehet magasabb is. A magyar exportőrök jobban örülnek a 285-300 közötti árfolyamnak, ugyanakkor a lakosság és a vállalatok magas devizaadóssága miatt károsak a 300 feletti jegyzések. A 275-ös szint alatt viszont erősen túlértékeltté kezdene válni a forint az euróval szemben, amely újabb és újabb kamatvágásoknak adna teret.
„A forint folyamatos erősödésre van ítélve”
Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő elemzője azt írja, ez az év 320-as euróárfolyamról indult, sokan - köztük „nagy” elemzőházak – akkoriban elképzelhetetlennek tartották a 300-as szint alá erősödést (sokkal inkább várták a 350-et). Ebben az évben a 300-as szint végül egyáltalán nem lett meghatározó, ugyanis január 23-24-25-e folyamán (vagyis a világvége jóslatokat követő kevesebb mint három hét alatt) nagy lendülettel erősödött az árfolyam és meg sem állt 290-ig. februártól júliusig ez a szint volt meghatározó.
A forint erősödése sokakat meglepett, de Pálinkás szerint a forint folyamatos erősödésre van ítélve, számos tényező miatt:
- az egész világ 0 körüli alapkamattal próbál kievickélni a válságból, mi hét százalék körül tartjuk azt
- eközben lassan de folyamatosan csökken a GDP-arányos államadósságunk és két vagy három százalék körül lesz az idei költségvetési hiányunk (ez stabilitási szempontból kerekítési hiba)
- a fogyasztási, növekedési, beruházási adatok azt mutatják, hogy importált inflációval nem kell számolni
- a külkereskedelmi mérleg durva többlete folyamatos forintkeresletet eredményez
- a globális hangulat érzékelhetően nem rossz, így ha nincsenek országspecifikus rossz hírek, erősödnek a feltörekvő devizák
Már nem a hazai gazdaságpolitika új ötletei okozzák
A fentiekből világosan következik, hogy a magyar kamatozó eszközökben elérhető hozam mérsékelt kockázatok mellett meglehetősen magas. Devizabelföldiként is inflációt meghaladó hozamokat lehetett realizálni, de 0 százalékos hozamkörnyezetben operáló devizakülföldiként a forinterősödés plusz magas kamatszint kifejezetten vonzó és az is maradhat, amennyiben a fenti tényezők igazak maradnak.
Leginkább a globális problémák lehetnek veszélyesek, hisz a tavaszi-nyári időszakban már nem a hazai gazdaságpolitika új ötletei okozták a fő kilengéseket, hanem az európai adósságválság kapcsán eldurvuló helyzet. A várhatóan óvatosan meginduló magyar kamatcsökkentést nem tekintik a forinterősödés szempontjából igazi veszélynek, hisz az év végéig potenciálisan bekövetkező néhány kamatcsökkentési lépés még mindig bőven elegendő hozamelőnyt hagy a befektetőknek - írják.
Összegezve jelenleg a forint erősödésnek folytatódását elősegítő tényezők erősebbek, még ha a „válság van” szemüvegén keresztül ez meglepően is hangzik. Ugyanakkor a szakadásszerű erősödést nem tartják valószínűnek és a gyengülés forgatókönyvét a globális hangulat romlása, vagy valami hajmeresztő gazdaságpolitikai ötlet hívhatja elő – fejezi be a Pioneer szakértője.
Tartós eltávolodás is lehet a reális szinttől
Az Equilor vezető üzletkötője, Saághy Pál szerint nagyon nehéz megmondani, hogy mi egy adott devizának egy másikhoz mért „egyensúlyi árfolyama”, hiszen a piacok nem csak az éppen aktuális makrogazdasági számokat, hanem a jövőre vonatkozó várakozásokat is árazzák. Léteznek ugyan olyan mutatók, amelyek versenyképességi, vagy éppen vásárlóérték-paritás alapján próbálják kifejezni, hogy egy ország devizája egy másikhoz képest alul- vagy éppen túlértékelt (például az Economist által kalkulált Big Mac index), de az Equilor azt tapasztalja, hogy a valós árfolyamok ezen kalkulált értékekhez képest akár tartósan is eltávolodhatnak.
Így lehetséges az, hogy bár egyes számítások szerint 300 felett lenne a „reális” euró-forint árfolyam, az EU-IMF hiteltárgyalások gyors lezárására, az MNB kamatcsökkentésére, a FED és az EKB monetáris lazítására vonatkozó piaci várakozások és az alapvetően kedvező tőkepiaci hangulat augusztusban éves csúcsra repítették a forint árfolyamát az euróval szemben. Amennyiben az egyensúlyi árakból indulunk ki, úgy az augusztus 24-i MNB fixinghez, azaz a 278,23 forintos árfolyamhoz képest az euró- és forintkamatok alapján december 31-re 283,77, 2013.december 31-re pedig 295,85 forintos határidős árfolyam adódik.
Rengeteg a kérdőjel
Az Equilor várakozása szerint még az idén - alapvetően a jegybanki beavatkozásokhoz kapcsolódó túlzott várakozások és az esetleg elhúzódó EU-IMF tárgyalások miatt - elképzelhető egy forintgyengülés, ekkor akár 300-ig is elszaladhat az árfolyam. A 2013-as évet illetően még rengeteg a kérdőjel, de év végéig inkább erősödő forintárfolyamot vár az Equilor, aminek hátterében az európai adósságválság konszolidálódása, és a forint iránti - egy megkötött IMF-hitelkeret miatti - erősebb bizalom állhat.