Azon a bizonyos csütörtöki napon reggel fél 10-kor megállt a vér a világ pénzpiacainak ereiben. Senki nem hitt a szemének, talán még Draghi EKB elnök sem, de az IMF vezetője biztos nem, ő ezt szóvá is tette. A svájci jegybank még 3 nappal korábban is esküdözött, hogy megtartja az 1,20-as euró/svájci frank árfolyamot. Ezt minden piaci szereplő többé-kevésbé hitelesnek is tekintette. Ha esetleg fel is merült bennük kétség, hogy tartható-e a limit, arra gondoltak, ha feladni is kényszerül a svájci bank, azt valamilyen kontrollált, jegybankokkal, árjegyzőkkel egyeztetett módon teszi. Így aztán a svájci frank eladási pozíciók kockázatát mind az egyedi ügyfelek, mind az alapok, intézmények, pénzügyi szolgáltatók ehhez szabták. Felértékelési ügyben soha nem volt még rá példa, hogy egy jegybank döntési nyomán egy nagy deviza szinte egyetlen kötésben 20 százalékot mozduljon el. Normális esetben minden jegybank legfőbb rémálma ilyet látni a saját valutájában.
A rablás
Így, miután ezt a kockázatot senki nem árazta, a svájci bombarobbantás után különféle pánikszerű forgatókönyvek valósultak meg. A svájci frank piaca egy jó félórára megszűnt, ez alatt a korrektebb szolgáltatók nem kötöttek, a kevésbé korrekteknél megjelentek a hiénák, emberi és robot formában egyaránt, és tetszés szerinti árfolyamon lerabolták az ügyfeleket, 0,82 és 0,98 között. Aztán beindult a piac, helyreállt a rend, az árfolyam hosszú ideig 1,03-1,05 között stabilizálódott. Feltételezzük, hogy a hiénák, „front runnerek” itt zsebre is tették a több milliárd, esetleg 100 milliárd dolláros (eurós, frankos) nyerőt, ami a másik oldalon az ügyfelek számláin végtelen mínusz egyenlegek formájában jelentkezett.
Ez a gyakorlat annyira elképesztő és példátlan, hogy először nem is tudták, mit kezdjenek vele. Az azonnali teljesítési kötelezettség miatt egyes szolgáltatók bajba is kerültek. Mások lázasan dolgozni kezdtek az ügy valamilyen elfogadható megoldásán, hisz ha minden így marad, lőttek volna az egész forex üzletágnak.
Rendezés
A GAIN Capital magyarországi partnere a Privátbankár.hu. Kereskedési rendszereik magyar nyelven is elérhetőek - részletek >> |
Egy hét után megjelentek az első rendezést kínáló szolgáltatók. A Gain Capital, a New York-i tőzsdén jegyzett online brókercég értesítette ügyfeleit, hogy első lépésként minden negatív számlaegyenleget feltöltenek, az ügyfelek tartozásai ezzel azonnal megszűnnek. Értesüléseink szerint már más szolgáltatóknál is folynak tárgyalások az árjegyzők, bankok, közvetlen szolgáltatók és az ügyfelek közti kármegosztás mikéntjéről.
A problémát nem lesz könnyű teljesen rendezni. A svájci jegybank olyan piaci és jogi zűrzavart okozott, melyet most a szereplőknek kell valahogy kibogarászni, és vélhetően a felügyeleteknek is állást kell foglalni, illetve kidolgozni a jövőben bekövetkező hasonló sokkok kezelésének menetét.
A bizalom visszaszerzése
A frank botrányt még sokáig fogja emészteni a világ, de biztató, hogy a piaci szereplők igyekeznek az okozott kárt mérsékelni, a bizalmat a lehető leghamarabb helyreállítani, miután azt az alpesi jegybank úgy megtépázta. Így talán nem vész kárba az a rengeteg erőfeszítés, amit 2008 óta a kormányok, felügyeletek és jegybankok tettek, hogy még egyszer ne alakulhasson ki az akkorihoz hasonló bizalmi válság.