A magáncsőd intézmény célja, hogy azok a túlzottan eladósodott természetes személyek, akik a fizetési kötelezettségeinek nem tudnak eleget tenni, de akarnak, helyreállítsák a fizetőképességüket. Azok kezdeményezhetik, akik 90 napja nem fizetik adósságukat, sem a kamatokat, sem a törlesztést, adósságuk 2 és 60 millió forint közötti - írja a Privátbankár.hu szakértője, dr. Istvánovics Éva bank-és tőkepiaci szakjogász, aki a folyamatot így írja le:
- Az adós először a főhitelezőjénél, azaz a lakóingatlanán első helyi jelzálogjoggal rendelkező pénzügyi intézménynél kezdeményezheti az eljárás, amely köteles koordinálni a folyamatot. A kérelem beadásának és a csődvédelmi nyilvántartásba bevezetésének és nyilvánosságra hozatalának legfontosabb előnye, hogy a beadás után végrehajtás nem indítható és a folyó végrehajtást fel kell függeszteni adós ellen! És az eljárás megindulásáról értesített hitelezők a hitelszerződést nem mondhatják fel.
- Az adósságrendezésre az adós vagyona és jövedelme felhasználásával kerül sor. Mentes az adósságrendezés alól az adós alapvető létfenntartásához szükséges vagyontárgyak és bevétel.
- Ha nincs egyezség a hitelezőkkel, az adós a következő lépésben bírósághoz fordulhat.
- A bírósági szakaszban családi vagyonfelügyelő kerül kinevezésre, aki az adósságrendezés időtartama alatt ellenőrzi az adóst, ő végzi a nagy értékű vagyontárgyak értékesítését, a bevételek hitelezők közötti szétosztását. Ebben a szakaszban az egész családnak be kell adnia a jövedelmét, a közös háztartásban élő aktív korú hozzátartozóknak is és csak annyi marad adósnál amennyi a megélhetéshez, lakhatáshoz, iskolázáshoz szükséges. A törvény meghatározza a minimális törlesztőrészlet összegét.
- Az eljárás végén csak olyan mennyiségű adósság maradhat fenn, amit az adós képes folyamatosan törleszteni. A fizetőképesség helyreállítására maximum 5 év áll a felek rendelkezésére.
Első lépcsőben a jelzáloghitelek és a lakáslízing szerződések kapcsán lehet csődvédelmet kérni, 2016. szeptember 30-tól kibővülhet a kör, más hitel-, és közszolgáltatási tartozások is bevonhatók.
Nem megy magától
Dr. Istvánovics Éva felhívja a figyelmet, hogy a folyamat az adós saját kezdeményezésére indul el. Az adós és a hitelezők az eljárásban együttműködni kötelesek egymással.
Az eljárás célja az, hogy az adós törlesztési képessége erősödjön, a vagyona és befolyó jövedelme felhasználásával kifizesse, amit képes kifizetni a felhalmozott adósságából. Az eljárásban mindvégig szem előtt marad az adós lakhatásának és mindennapi életének tiszteletben tartása, egyúttal a hitelezők méltányos érdekei sem sérülhetnek.
Végül az egyezség, vagy a bírói döntés végrehajtásának eredményeként az adós hivatalosan megszabadul a felgyülemlett adósságától és helyreáll a fizetőképessége. Azok a tartozások, amelyeket sem a bíróságon kívüli, sem a bírósági eljárásban nem sikerült rendezni, elengedésre kerülnek, a törvény szóhasználatával a jóhiszemű adós végleges mentesítésben részesül - írja az ügyvédnő.
A törvényalkotó törekszik az adós lakhatásának megőrzésére a „családbarát” adósságrendezésre. Ha ez nem sikerül az eljárás egy későbbi szakaszában lakhatásához és a létfenntartásához szükséges pénzeszközök vagyonelemek kivételével a gazdálkodását hivatalos személyek veszik át. Az eljárás második bírósági szakaszában az összes vagyon és befolyó jövedelem a vagyonfelügyelő ellenőrzése mellett a tartozás rendezésére fordítódik.
Dr. Istvánovics Éva cikksorozata folyatódik a jövőhéten. A következő részben megismerhetjük a bírósági, és az adósságtörlesztő eljárás részleteit. Ha észrevételük van, írjanak bátran a mail[kukac]privatbankar.hu címre, vagy keressenek minket Facebookon.