Ahogy arról már korábban is írtunk, vészesen közeleg az adóbevallás leadása és az 1+1 százalékos rendelkezés, melynek határideje május 22., igaz, idén már jóval egyszerűbb dolga volt azoknak, akik engedték, hogy a NAV készítse el a bevallásukat.
Az új rendszerrel azonban a felajánlás menete is módosult: míg az eddigi években az adóbevallási nyomtatvány része volt az 1 százalékos rendelkező nyilatkozat (EGYSZA lap), a NAV által készített eSZJA-ban ez már nem szerepel, így erről külön kell majd gondoskodniuk az adózóknak, ezt közölte az Adó1százalék.com a Privátbankár.hu-val.
Hogyan rendelkezzünk?
Az ügyfélkapus adózók az elektronikus rendszeren keresztül tudják kitölteni az EGYSZA lapot, ezt az adóbevallás leadásától függetlenül is lehetőség van elküldeni május 22-ig az Adóhatóságnak. Akik viszont postai úton akarják ezt rendezni, azoknak egy egész sor alternatíva áll rendelkezésükre, megtehetik ugyanis:
- a 16EGYSZA jelű nyomtatványon (ügyfélkapun, postai úton, vagy a NAV ügyfélszolgálatain személyesen), vagy
- a 16EGYSZA jelű nyomtatvány adattartalmával egyező nyilatkozati lapként, önállóan lezárt, adóazonosító jelével ellátott postai borítékban (postán vagy a NAV ügyfélszolgálatain személyesen), illetve
- ha új bevallást nyújt be, akkor 16SZJA személyi jövedelemadó-bevallással együtt (ügyfélkapun keresztül, postai úton, vagy a NAV ügyfélszolgálatain, személyesen).
Mindenki a gyerekekre gondol először
Mivel sokan csak az adóbevallástól függetlenül tudnak csak rendelkezni, könnyű lesz megfeledkezni az 1 százalékról, így idén csökkenhet a felajánlók száma. Ugyanakkor bizakodásra adhat okot, hogy két éve megint növekszik az adófizetők által felajánlott 1 százalékok aránya.
Évről-évre egyébként a gyermekvédő szervezetek kapják a legtöbb felajánlást, a tavaly top10-es listán összesen hét beteg gyerekeket segítő vagy gyógyító alapítványt találunk. A második legnépszerűbb kategória pedig az állatvédőké, a legjobb 10 között két állatmenhely is szerepel. Fontos tudni azonban, hogy számos más típusú civil szervezetnek is felajánlhatjuk adónk 1 százalékát, így az mehet környezetvédő, szociális, egészségügyi, kulturális és egyéb célokra.