4p
Ha a nyugdíjról van szó, sosem lehet rosszkor elkezdeni a spórolást – év végén azonban különösen érdemes áttekinteni a megtakarításainkat. Az állam ugyanis akár évi 280 ezer forinttal is kiegészíti a befizetéseinket - ehhez azonban december 31-éig lépnünk kell. Nem véletlen, hogy a nyugdíjbiztosítások is jól pörögnek ilyenkor: mit tegyen, aki már kötött ilyen szerződést, de még nem érte el a maximális adójóváírást? És akinek még nincs nyugdíjbiztosítása?

Egyre inkább tudatosul a jelenleg még aktívan dolgozó magyarokban, hogy öngondoskodás nélkül nagyon nehéz nyugdíjas évek várnak rájuk:  a jelenlegi szabályok alapján nagy ugyanis a különbség a jelenlegi nettó fizetés és a várható nyugdíj között. A Generali kutatásai például azt mutatják, egyre többen vannak, akik azt mondják, hogy fontos az öngondoskodás, szükségük lenne arra, hogy megtakarítsanak.

A takarékoskodást elkezdeni soha sem lehet rosszkor, az év vége felé azonban különösen aktuális a kérdés.  A nyugdíjcélú megtakarításokat ugyanis adókedvezménnyel támogatja az állam – ennek alapja pedig az összes, idei évben nyugdíjcélra félretett befizetésünk lesz. Nem véletlen, hogy ilyenkor megugrik az érdeklődés a nyugdíjbiztosítások iránt is.

Ha ugyanis nyugdíjbiztosítással rendelkezünk, akkor az általuk befizetett biztosítási díj 20 százalékának megfelelő összeget, de adóévenként legfeljebb 130 ezer forint adójóváírást kaphatunk a nyugdíjbiztosítási számlánkon. Nagyon fontos azonban, hogy a befizetésünk még 2017 végéig beérkezzen. Ugyanis az adóév végéig - december 31-éig - még optimalizálható az adójóváírás összege – közölte megkeresésünkre a Generali.

Ahhoz, hogy az évi 130 ezer forintos adójóváírást teljes mértékben igénybe tudjuk venni, minden évben 650 ezer forintot kell befizetnünk biztosítási díjként. Érdemes tehát átnézni idei megtakarításainkat, és ha maradt még mozgástér, nem használtuk ki maximálisan a lehetőségeket, akkor mérlegelni, hogy ki tudjuk-e egészíteni eseti, rendkívüli befizetéssel.

Hogyan működik az adójóváírás a nyugdíjbiztosításnál?

A kedvezmény – az önkéntes pénztárakhoz hasonlóan – az adóról való rendelkezés lehetőségét jelenti.  Az adóévben befizetett díj (ideértve a folyamatosan, havonta fizetett díjakat és az eseti/rendkívüli díjat is) 20 százalékáról, de legfeljebb 130 000 forintról tehet nyilatkozatot az ügyfél, feltéve, hogy az összevont adóalapja után megfizetett adója ezt lehetővé teszi – magyarán ha az éves adója eléri az igényelt adójóváírás összegét. Fontos tudni azt is, hogy ha a nyugdíjbiztosítás mellett nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) és/vagy önkéntes pénztárak esetében is rendelkezhetünk adónkról, akkor együttesen legfeljebb 280 000 forint jóváírását igényelhetjük.

A nyugdíjbiztosítási szerződésre történt befizetések alapján járó összeget nem készpénzben kapjuk vissza: az adóévet követő évben az adóhatóság a biztosító számlájára utalja, majd a biztosító jóváírja a nyugdíjbiztosítási szerződésen – magyarán olyan, mintha 20 százalékkal többet tettünk volna félre év közben.

Nem vehető azonban igénybe az adókedvezmény akkor, ha az adóévben olyan pénzkivonás történt a nyugdíjbiztosítási szerződésből, amely nem minősül nyugdíjszolgáltatásnak. Ekkor az addig igénybe vett adókedvezményt 20% -kal növelten vissza kell fizetni az adóhatóságnak.

Mit tegyen, akinek már van nyugdíjbiztosítása? És akinek még nincsen?

Egyik esetben sincs nehéz dolgunk: ha már van nyugdíjbiztosításunk, akkor eseti/rendkívüli díjként befizethetünk bármekkora összeget az év végén – akkor is, ha egyébként havonta, rendszeresen kisebb összeget szoktunk félretenni.

Akinek nincs nyugdíjbiztosítása, még tud nyitni egyet, és az év végéig befizetett összegekre megkaphatja meg az adókedvezményt – tudtuk meg a Generalitól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Nagyon sok hitelt kellett felvenniük a magyar családoknak, a bankok is megmozdultak
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:38
Történelmi magasságokban járt januárban a személyi kölcsönökben felvett összeg, lassan azért ezen a piacon is csökkennek a kamatok, de nem minden pénzintézetnél.
Személyes pénzügyek A vagyonunk biztos a családtagjainkhoz kerül, ha történik velünk valami? A Klasszis Klubban kiderül
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:11
Bizalmi vagyonkezelés vagy vagyonkezelő alapítvány, netán private banking? Szerencsére ma már szélesebb palettáról választhatnak azok, akik azt szeretnék, hogy haláluk esetén se vesszen el a vagyonuk, ahhoz mindenekelőtt a családtagjaik maradéktalanul hozzájussanak. Lapcsoportunk ma 17 órakor kezdődő Klasszis Klub Live! rendezvényének második panelbeszélgetésén e témát járjuk körbe meghívott szakértőinkkel. Regisztráljon és jöjjön! 
Személyes pénzügyek Adókedvezményt kellene adni azoknak a cégeknek, amelyek támogatják munkavállalóik hosszútávú megtakarításait
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 13:54
A modern társadalmakban a magyar gyakorlattal ellentétben a nyugdíjrendszer legalább három lábon áll. A felelősséget ennek az ellátásnak a működtetéséért az állam, a munkaadó és a munkavállaló együtt vállalja. Ide kellene eljutni. Jelenleg itthon a munkáltatói nyugdíjpillér teljesen hiányzik. A Nyugdíjszerviz legutóbbi adásában Dr. Farkas András a Nyugdíjguru News szerkesztője, alapítója, Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke és Dr. Horváth Zsófia az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár üzletfejlesztési vezetője elemezte a magyar nyugdíjrendszer sajátosságait.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Veszprém, Tolna, Vas, Fejér és Pest vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Akár 7 milliót is bukhatunk egy rosszul kiválasztott hitelen
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 10:09
Mutatjuk, mennyit kell most fizetni havonta egy lakáshitelért, hatalmas különbségek vannak. És nem mindenkinek ugyanaz a bank adhatja a legjobb ajánlatot.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavasz - 1. forduló
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavaszi diákverseny 1. fordulója a gimnáziumok diákjainak!
Személyes pénzügyek Mennyit ér egy Kossuth-fotó?
Kenessei András | 2024. március 9. 18:26
Ezt a kérdést igazán nem könnyű megválaszolni, hiszen nagyon sok, előzetes feltétele van. Csak néhány, kisegítő kérdést tegyünk fel hozzá! Milyen fotó? Mikor készült? Ki fotózta? Milyen állapotban van (mármint a kép)? Hol és hogyan lehet hozzáférni? És így tovább. Úgyhogy mindenekelőtt adjuk meg a választ könnyítő információt: ez a fotó árverési anyag, az antikvarium.hu 21. online árverésén volt hozzáférhető 222 további tétel társaságában. E tételek kivétel nélkül dedikált könyvek, kéziratok és fényképek voltak, és kivétel nélkül elkeltek.
Személyes pénzügyek Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 10:14
Az állampapírok korábban legyőzhetetelen befektetési formának tűntek. Azonban a csökkenő infláció alaposan átrendezte a viszonyokat.
Személyes pénzügyek Jobban keresik a magasabb összegű lakástakarékokat
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:16
Az ügyfelek több mint 61 százaléka a lehető legmagasabb összegben, vagyis havi 50 ezer forintos konstrukcióval indít lakástakarékot az Online Navigátor Kft. adatai szerint, akik az általuk közvetített Erste lakástakarék szerződések megoszlását mutatja be.
Személyes pénzügyek Sérül az Alaptörvényben biztosított szociális biztonsághoz való jog
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:02
A csökkenő népességszám és a társadalom idősödése miatt egyre nagyobb terhet jelent az aktív korú lakosságnak az időskori ellátórendszer fenntartása. Míg 1980-ban 20,9 százalék, addig 2022-ben már 31,7 százalék volt az időskorú népesség aktív korú népességhez viszonyított aránya. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Dr. Farkas Andrással és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG