4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vásárlásaink, kifizetéseink nem kis része átkerült a virtualitásba, egyre többet vásárolunk webáruházakban, illetve egyre több szolgáltatást veszünk a neten. A fizetés biztonsága azonban még nem teljesen megoldott, hisz csak friss, kb. 15 éves iparágról van szó. Mire is kell figyelnünk?

Adataink védtelenek

Előző cikkünkben azt néztük meg, hogy ha repülőjegyet vásárlunk, különösen az ún. fapados légitársaságoknál, mire kell figyelnünk. Az ő esetükben magával a fizetéssel nem szokott gond lenni, bár megemlítettük azt az esetet, mikor a vásárló kérése ellenére euróra váltották a forint összeget, igen rossz árfolyamon, és ezzel végül akkor szembesült, mikor a fizetés már megtörtént: az erről szóló banki sms, majd a légitársaság visszaigazolása mutatta a turpisságot. Ez csak annyiból érdekes a mostani esetben, hogy kivédeni nem lehetett, nincs kinél azonnal reklamálni, a pénztártól való távozás előtt, mint a valóságos üzletekben.

Ebből látszik, hogy mi is a bankkártyás, távolról történő vásárlás fő veszélye. Egy távoli eladó rendelkezésére bocsátjuk kártyánk, és így végső soron bankszámlánk adatait, és tulajdonképpen a másik fél jóindulatán múlik, mennyit fizetünk. Az esetek túlnyomó többségében korrektül zajlik a dolog, annyit fizetünk, amennyire számítunk, és az adatainkkal sem élnek vissza, nem adják át másnak.

Ne fizessünk akárkinek

Igen ám, de vannak olyan esetek, amikor mégiscsak ez történik. Tulajdonképpen ez a fizetési mód azt jelenti, hogy kártyánk kívülről is leolvasható adatait adjuk meg, ezen kívül még a banknál is szereplő lakcímünket kérik el (azt sem mindig), és már mehet is a fizetés. Vagyis leegyszerűsítve: ha valaki leolvassa, amit a kártyán lát, vagy az általunk megadott adatokat más használja fel, máris fizethetnek a mi számlánkról.

Ez egy roppant kényes dolog, tulajdonképpen a csalóknak a legnagyobb visszatartó erő az, hogy így nem jutnak közvetlenül készpénzhez, legfeljebb vásárolni tudnak. Azzal pedig nem sokra mennek általában, ráadásul a vásárlás útja követhető is. EU-n kívüli országok esetében előfordulhat, hogy ottaniak vásárolnak a megszerzett adatokkal, esetleg bevonják az adott webáruházat vagy szolgáltatót, együtt követik el a dolgot. Ha pedig bankunk reklamál valahol a világvégén, esetleg közlik, hogy tévedtek és visszautalják a pénzt.

Kevés legyen a számlán

A csalók számára értelemszerűen a készpénz fontos, ezt pedig elvileg csak a PIN kóddal tudják megszerezni. Ennek védelme már alapvető kell, hogy legyen mindenkinek: PIN kódot nem tartunk a kártya közelében, és vetünk egy pillantást az automatára, hogy nincs-e rászerelve valami kis leolvasó készülék.

Tökéletes biztonság nincs, de van néhány módszer, amivel kockázatunkat nagyban csökkenthetjük. Az első és legfontosabb: mindig legyen erősen limitált az elveszíthető pénz. Ne használjunk olyan kártyát, mely mögött a számlán túl nagy összeg van (a túl nagy persze szubjektív, de mindenki kiszámolhatja, hogy a szokványos 1-2 havi számlaforgalmához képest mi sok, mi nem).

Erre kétféle megoldás van: az egyik, hogy beállítjuk, kártyánkkal egy adott nap mennyi pénz vehető fel, ill. mennyi fordítható maximálisan vásárlásra. Ez általában elég is, de miután előfordul, hogy egy nagyobb összegű vásárlás miatt meg kell emelnünk a limitet, de elfelejtjük rögtön visszaállítani, legjobb, ha a kártyához eleve kisebb összegű számla tartozik. Ez azzal járhat, hogy még egy bankszámlát kell nyitnunk, amihez nem is tartozik esetleg kártya, de nagyobb összegnél ez a kényelmetlenség és esetleges plusz költség megéri a nyugalmat.

Mit tehetünk még?

A konkrét vásárlásokhoz egy gyakorlatias javaslat: próbáljunk meg minél többször lefoglalni úgy egy szolgáltatást, hogy nem kell előre fizetni, sőt, ha lehet, a kártyaadatokat sem kell megadni. Ez például szállásfoglalásnál lehet érdekes, különösen, ha távoli országban (nem feltétlenül csak földrajzilag távoli!) foglalunk.

Ha viszont mégis megtörtént a baj, és lehúztak minket, rögtön jelentsük a banknak, ha kell, a rendőrségnek. Macerás dolog, de rendszerint a bank megtéríti a kárt, ha nem vagyunk hibásak benne (pl. nem tudták meg PIN kódunkat).

És végül még egy dolog: időnként a készpénzzel is vigyázni kell, főleg külföldön, az eurózónában is, de annak inkább csak a déli felén. A nagy címletű bankjegyek kerülendők vásárláskor: előfordult már, hogy éttermi fizetésnél a pincér elbaktatott a 100 euróssal, majd visszahozott egy hamisat, és közölte, hogy azt mi adtuk neki. Ezért aztán árgus szemekkel kell figyelni, hogy el ne vigye a bankjegyet, és utána ügetni, ha mégis viszi, ez még kínos is. Egyszerűbb kisebb bankjegyet adni, nem véletlen, hogy Amerikában még az 50 és 100 dollárost is bizalmatlanul méricskélik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A magyar idősekhez is elérkezett a luxus lehetősége
Natív tartalom | 2024. november 20. 11:54
Az idősek számára egy mindeddig páratlan lehetőség vált valóra Budapest közelében. Egy jól átgondolt koncepció alapján luxusnyugdíjasház nyílt Gödön. Az elképesztő álomról Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: teljes az országos döntő mezőnye!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 10:39
Húsz csapat kvalifikálta magát sikeresen a Privátbankár.hu milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyének döntőjébe.
Személyes pénzügyek Reagált Nagy Márton kérésére a Bankszövetség: jöhet a kedvezményes hitel
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 12:03
A kamatstopot viszont kivezetnék. 
Személyes pénzügyek Jön a munkáshitel: reszkessenek a személyi kölcsönök?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 13:42
A jövő év elejétől fiatalok tízezrei vehetik fel a munkáshitel névre keresztelt, legújabb támogatott kölcsönt. Mivel a konstrukció szabad felhasználású, elsősorban a személyi kölcsönöknek jelenthetne konkurenciát: ezzel együtt nem valószínű, hogy letarolná a piacot.
Személyes pénzügyek Ezt kérik most a nyugdíjasok az Orbán-kormánytól
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 09:18
Megtartották az Országos Nyugdíjas Parlament ülését.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: már csak négy hely kiadó az országos döntőben
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 12:48
A második forduló utolsó előtti versenynapján újabb négy csapat jutott a Privátbankár.hu népszerű pénzügyi versenyének országos döntőjébe – a technikumok és szakképző iskolák diákjai ezúttal is kitettek magukért.
Személyes pénzügyek Akar 20 ezer forintot keresni? A Magyar Államkincstárnál gyorsan megteheti
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 09:18
Ügyfélajánlási programot indít a Magyar Államkicsntár, 20-20 ezer forintot kaphat az ajánló és az ajánlott is.
Személyes pénzügyek Hatalmas sallertól kóvályog a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:34
Ez kevés.
Személyes pénzügyek Mindenképp olvassuk el az apróbetűs részt a munkáshitelről!
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 14:04
Könnyen meglepődhet a fiatal hitelfelvevő, ha hosszabb ideig munka nélkül találja magát.
Személyes pénzügyek Mikor éri meg előtörlesztésben gondolkodni, ha jövőre erre vennénk ki nyugdíjpénztári megtakarításunkat?
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 11:14
A jövő évben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást már lakáscélra és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is fel lehet majd használni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG