5p
Sok tízezer felhasználó az egész Facebook-törlését javasolja a botrány nyomán – leginkább valamely másik közösségi oldalon. Ebből is látszik, hogy szükség van az ilyen oldalakra, de legalábbis nagy előnyeik vannak. Ezért mielőtt elhamarkodott lépést tennénk, inkább érdemes áttekinteni, milyen lehetőségeink vannak a védekezésre.
(Pixabay)

A Facebook adatszivárgási botránya miatt egész mozgalmak bontakoztak ki a cég és szolgáltatása ellen, például “#Deletefacebook” (töröld a Facebook-ot) címkével a Twitteren. Ehhez szerdán két óra alatt tízezren csatlakoztak. “Ne csak deaktiváld Facebook-regisztrációdat, hanem töröld is”, “így maradj Messenger-felhasználó, miközben a Facebook-tól elbúcsúzol”, és még számos más jó tanács kering. Eközben a cég és tulajdonosa, Mark Zuckerberg az adatvédelem szigorítását ígéri.

Ne töröld a Facebook-ot, hiszen annak van sok előnye is, ehelyett használd okosabban – javasolja a Lifehacker. A beállítások jó megválasztásával szabályozhatjuk, milyen adatokhoz adunk hozzáférést, és kinek.

A Facebook-nak való hátat fordításnak is több fokozata van. Az egyik, hogy megtartod, de nem használod tovább. Nem jelentkezel be, megmarad profilod, de törlöd a könyvjelzőt, a mobil-alkalmazást, nem osztasz meg semmit. A másik, hogy “deaktiválod”, ideiglenesen felfüggeszted a használatát. Ezzel nem törlődik, de láthatatlanná válik a profilod, legalábbis a legtöbb esetben. Néhány adat, például hozzászólás ugyanis nyilvános marad.

Drasztikus megoldások

A legdrasztikusabb megoldás, ha törlöd magad teljesen. Ekkor van 90 napod, hogy meggondold magad, amire szükség is lehet. Például számos más szolgáltatás, weboldal, ahová eddig Facebook-fiókoddal léptél be, szintén elérhetetlenné válhat számodra.

A törlés előtt ezeket nem árt másféle hozzáférésre változtatni, hacsak nem akarod internetes, digitális jelenléted egyéb fontos részeit is lenullázni. A profil törlése előtt nem árthat lementeni az emlékeket, fotókat számítógépünkre. (Ezeket megőrizni a Beállítások/Általános/“Tölts le egy másolatot a Facebookon tárolt adataidról” pont alatt lehet.)

Kiirtani a hozzáféréseket

A Facebook megtartásához, de as kockázatok csökkentéséhez vezető út, ha nem használjuk a Facebook-profilt más weboldalakon történő belépésre. Ilyenkor azok ugyanis hozzáférést kapnak bizonyos adatainkhoz. A legtöbb weboldal több lehetőséget is felkínál az azonosításra: Facebook-profil, Google-profil, Twitter, egyéb közösségi oldal, vagy külön  regisztráció, általában e-mail-cím alapon.

A Facebook-unkhoz hozzáféréssel rendelkező oldalak, alkalmazások listája a Beállítások/Alkalmazások menüpontban található, ahol pár kattintással mindjárt ki is szórhatjuk, ami nem kell. Vagy amiről már azt sem tudjuk, mi az. (A Lifehacker szerint azonban ilyenkor az alkalmazások a korábban már megszerzett adatokat úgyis megtartják.)

Macerás, de biztonságosabb

Biztonságosabb lehet mindenhova külön kell regisztrálni. Az új és új regisztrációk macerásak ugyan, sokkal inkább, mint egyszerűen rányomni a kék Face-gombra, de biztonságosabb így. Érdemes tudni, hogy annak titkosított, kifejezetten a biztonságra rámenő e-mail-szolgáltatások is, például a Protonmail. A bejelentkezési nevek és jelszavak káoszában pedig jelszó-menedzser programot lehet használni.

Teljesen, általánosan is ki lehet iktatni a profilunkal való belépés lehetőségét, az úgynevezett “Facebook-integrációt” az említett Alkalmazás-oldalon. (“Alkalmazások, weboldalak és bővítmények” pont.) Kérdés, megéri-e a plusz macerát.

Amikor a haverok viszik az adatokat

Ez alatt vagy mellett van a “Mások által használt alkalmazások” beállítás, amelyről  a Facebook ezt írja: “Az olyan emberek, akik láthatják az adataidat, magukkal vihetik azokat az általuk használt alkalmazásokba. Itt adhatod meg, hogy mely kategóriába tartozó információkat vihetnek magukkal mások.” Majd pedig: “Kikapcsolhatod a platform összes alkalmazását. De ne felejtsd el, hogy te sem fogsz tudni használni egyetlen játékot vagy alkalmazást sem.”

Légy szűkszavú

De ha nem játszol, lehet, hogy ez cseppet sem baj. Ettől még tarthatod a kapcsolatot másokkal, láthatod fotóikat, bejegyzéseiket, amire a Facebook-ot eredetileg kitalálták.

Még egy fontos védelem, ha csökkented az adatok körét, amelyeket a Facebook-nak megadsz. Nem feltétlenül kell a születésnap, főleg, ha utálod a sablonos gratulációkat. Lehet, hogy nem szükséges a munkahelyi e-mail, a címed, a második telefonszám sem. Van, aki még a nevét is szándékosan elírja, mondván, aki igazán fontos neki, az így is megtalálja. Használhatsz külön eldobható e-mail-címet, csak a Facebook-hoz.

Kikémleli a böngésződ

A múltkor rákerestél arra a neten, hogy “kiskutya vétel”, és azóta a Facebook folyton kutyás hirdetéseket nyom az arcodba? Ez azért van, mert még a böngészési előzményeidet is figyeli. Ennek kivédésére is vannak eszközök: a ma már egyre több böngészőben meglevő privát böngészőablakok. Sőt vannak alapból teljesen privát, az előzményeket soha nem tároló böngészők, mint a Firefox Focus.

Ez azonban néhány esetben kellemetlenséget okoz. Például ha így minden nap újra és újra be kell lépni kétlépcsős azonosítással több fontos weboldalra. A probléma megoldására az uBlock Origin vagy a Privacy Badger beépülő modulokat javasolják.

Nulláról, újra

Néha egyszerűbb valamit felrobbantani és újjáépíteni az alapoktól, mint javítgatni. Így az is szerepel a javaslatok között, hogy töröld a Facebook-regisztrációdat, majd csinálj egy teljesen újat. Mégpedig csak a legminimálisabb, feltétlenül szükséges, adott esetben fals adatokkal, amelyekre a tervezett használathoz okvetlenül szükség van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Zsebbevágó részlet derült ki a kormány 3 százalékos lakáshiteléről
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:26
A többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Meghökkentő dolgok derültek ki a magyar egyetemistákról
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 10:48
Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.
Személyes pénzügyek Bővülő hiteltermékek az MFB-nél – Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram
PR | 2025. július 15. 13:55
Elstartolt a GINOP Plusz program részét képező Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amely 155 milliárd forintos keretösszegből nyújt segítséget a beszállító és exportáló kkv-k számára. Az új EU-s társfinanszírozású konstrukció fix 0%-os kamatozás, illetve akár 30%-os vissza nem térítendő támogatás mellett érhető el. A terméket a zöld és digitális fejlesztésben gondolkodó, versenyképes vállalkozások igényelhetik az MFB Pont Plusz vállalati hálózat bankfiókjaiban.
Személyes pénzügyek Vigéckedett a héten a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 11:38
A világban dúló geopolitikai konfliktusok, a vámháború és a zsenge hazai makrogazdasági adatok ellenére egyre stabilabb a hazai fizetőeszköz.
Személyes pénzügyek Elképesztő, mekkora károkat okozott a vihar
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:07
A lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott.
Személyes pénzügyek Nem akar lemaradni a szuperkedvezményes lakáshitelről? Akkor ezzel érdemes tisztában lennie
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:31
Nem mindenki felel meg az Otthon Start támogatott hitel felvételéhez szükséges feltételeknek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG