5p
Sok tízezer felhasználó az egész Facebook-törlését javasolja a botrány nyomán – leginkább valamely másik közösségi oldalon. Ebből is látszik, hogy szükség van az ilyen oldalakra, de legalábbis nagy előnyeik vannak. Ezért mielőtt elhamarkodott lépést tennénk, inkább érdemes áttekinteni, milyen lehetőségeink vannak a védekezésre.
(Pixabay)

A Facebook adatszivárgási botránya miatt egész mozgalmak bontakoztak ki a cég és szolgáltatása ellen, például “#Deletefacebook” (töröld a Facebook-ot) címkével a Twitteren. Ehhez szerdán két óra alatt tízezren csatlakoztak. “Ne csak deaktiváld Facebook-regisztrációdat, hanem töröld is”, “így maradj Messenger-felhasználó, miközben a Facebook-tól elbúcsúzol”, és még számos más jó tanács kering. Eközben a cég és tulajdonosa, Mark Zuckerberg az adatvédelem szigorítását ígéri.

Ne töröld a Facebook-ot, hiszen annak van sok előnye is, ehelyett használd okosabban – javasolja a Lifehacker. A beállítások jó megválasztásával szabályozhatjuk, milyen adatokhoz adunk hozzáférést, és kinek.

A Facebook-nak való hátat fordításnak is több fokozata van. Az egyik, hogy megtartod, de nem használod tovább. Nem jelentkezel be, megmarad profilod, de törlöd a könyvjelzőt, a mobil-alkalmazást, nem osztasz meg semmit. A másik, hogy “deaktiválod”, ideiglenesen felfüggeszted a használatát. Ezzel nem törlődik, de láthatatlanná válik a profilod, legalábbis a legtöbb esetben. Néhány adat, például hozzászólás ugyanis nyilvános marad.

Drasztikus megoldások

A legdrasztikusabb megoldás, ha törlöd magad teljesen. Ekkor van 90 napod, hogy meggondold magad, amire szükség is lehet. Például számos más szolgáltatás, weboldal, ahová eddig Facebook-fiókoddal léptél be, szintén elérhetetlenné válhat számodra.

A törlés előtt ezeket nem árt másféle hozzáférésre változtatni, hacsak nem akarod internetes, digitális jelenléted egyéb fontos részeit is lenullázni. A profil törlése előtt nem árthat lementeni az emlékeket, fotókat számítógépünkre. (Ezeket megőrizni a Beállítások/Általános/“Tölts le egy másolatot a Facebookon tárolt adataidról” pont alatt lehet.)

Kiirtani a hozzáféréseket

A Facebook megtartásához, de as kockázatok csökkentéséhez vezető út, ha nem használjuk a Facebook-profilt más weboldalakon történő belépésre. Ilyenkor azok ugyanis hozzáférést kapnak bizonyos adatainkhoz. A legtöbb weboldal több lehetőséget is felkínál az azonosításra: Facebook-profil, Google-profil, Twitter, egyéb közösségi oldal, vagy külön  regisztráció, általában e-mail-cím alapon.

A Facebook-unkhoz hozzáféréssel rendelkező oldalak, alkalmazások listája a Beállítások/Alkalmazások menüpontban található, ahol pár kattintással mindjárt ki is szórhatjuk, ami nem kell. Vagy amiről már azt sem tudjuk, mi az. (A Lifehacker szerint azonban ilyenkor az alkalmazások a korábban már megszerzett adatokat úgyis megtartják.)

Macerás, de biztonságosabb

Biztonságosabb lehet mindenhova külön kell regisztrálni. Az új és új regisztrációk macerásak ugyan, sokkal inkább, mint egyszerűen rányomni a kék Face-gombra, de biztonságosabb így. Érdemes tudni, hogy annak titkosított, kifejezetten a biztonságra rámenő e-mail-szolgáltatások is, például a Protonmail. A bejelentkezési nevek és jelszavak káoszában pedig jelszó-menedzser programot lehet használni.

Teljesen, általánosan is ki lehet iktatni a profilunkal való belépés lehetőségét, az úgynevezett “Facebook-integrációt” az említett Alkalmazás-oldalon. (“Alkalmazások, weboldalak és bővítmények” pont.) Kérdés, megéri-e a plusz macerát.

Amikor a haverok viszik az adatokat

Ez alatt vagy mellett van a “Mások által használt alkalmazások” beállítás, amelyről  a Facebook ezt írja: “Az olyan emberek, akik láthatják az adataidat, magukkal vihetik azokat az általuk használt alkalmazásokba. Itt adhatod meg, hogy mely kategóriába tartozó információkat vihetnek magukkal mások.” Majd pedig: “Kikapcsolhatod a platform összes alkalmazását. De ne felejtsd el, hogy te sem fogsz tudni használni egyetlen játékot vagy alkalmazást sem.”

Légy szűkszavú

De ha nem játszol, lehet, hogy ez cseppet sem baj. Ettől még tarthatod a kapcsolatot másokkal, láthatod fotóikat, bejegyzéseiket, amire a Facebook-ot eredetileg kitalálták.

Még egy fontos védelem, ha csökkented az adatok körét, amelyeket a Facebook-nak megadsz. Nem feltétlenül kell a születésnap, főleg, ha utálod a sablonos gratulációkat. Lehet, hogy nem szükséges a munkahelyi e-mail, a címed, a második telefonszám sem. Van, aki még a nevét is szándékosan elírja, mondván, aki igazán fontos neki, az így is megtalálja. Használhatsz külön eldobható e-mail-címet, csak a Facebook-hoz.

Kikémleli a böngésződ

A múltkor rákerestél arra a neten, hogy “kiskutya vétel”, és azóta a Facebook folyton kutyás hirdetéseket nyom az arcodba? Ez azért van, mert még a böngészési előzményeidet is figyeli. Ennek kivédésére is vannak eszközök: a ma már egyre több böngészőben meglevő privát böngészőablakok. Sőt vannak alapból teljesen privát, az előzményeket soha nem tároló böngészők, mint a Firefox Focus.

Ez azonban néhány esetben kellemetlenséget okoz. Például ha így minden nap újra és újra be kell lépni kétlépcsős azonosítással több fontos weboldalra. A probléma megoldására az uBlock Origin vagy a Privacy Badger beépülő modulokat javasolják.

Nulláról, újra

Néha egyszerűbb valamit felrobbantani és újjáépíteni az alapoktól, mint javítgatni. Így az is szerepel a javaslatok között, hogy töröld a Facebook-regisztrációdat, majd csinálj egy teljesen újat. Mégpedig csak a legminimálisabb, feltétlenül szükséges, adott esetben fals adatokkal, amelyekre a tervezett használathoz okvetlenül szükség van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Ötszázalékos lakáshitelkamat: kivédekezték a bankok, és ez nem is baj
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:06
Egyelőre igen szűk kört érint a legfeljebb öt százalékos éves kamattal igényelhető lakáshitelek felvételének lehetősége, ami nem is olyan nagy baj a lakáshitel-piac stabilitása szempontjából. A sztenderd, piaci feltételű hiteleknél viszont a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint rövid távon nincs lehetőség a kamatok érdemi csökkentésére: ezzel együtt az erős verseny miatt sok az akciós ajánlat a pénzintézeteknél.
Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
Személyes pénzügyek Belső kereslet nincs, megoldás az önkéntes nyugdíjpénztárak kasszáinak feltörése
Hollós János | 2024. november 27. 10:51
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus szerint a rendszerváltás óta minden kormány sokat tett azért, hogy a magyar jóléti rendszert lebontsa. Most már ki is mondják, helyette itt a munkaalapú társadalom. Egyebek mellett erről is szó volt a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” címmel rendezett konferenciáján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG