5p
Sok tízezer felhasználó az egész Facebook-törlését javasolja a botrány nyomán – leginkább valamely másik közösségi oldalon. Ebből is látszik, hogy szükség van az ilyen oldalakra, de legalábbis nagy előnyeik vannak. Ezért mielőtt elhamarkodott lépést tennénk, inkább érdemes áttekinteni, milyen lehetőségeink vannak a védekezésre.
(Pixabay)

A Facebook adatszivárgási botránya miatt egész mozgalmak bontakoztak ki a cég és szolgáltatása ellen, például “#Deletefacebook” (töröld a Facebook-ot) címkével a Twitteren. Ehhez szerdán két óra alatt tízezren csatlakoztak. “Ne csak deaktiváld Facebook-regisztrációdat, hanem töröld is”, “így maradj Messenger-felhasználó, miközben a Facebook-tól elbúcsúzol”, és még számos más jó tanács kering. Eközben a cég és tulajdonosa, Mark Zuckerberg az adatvédelem szigorítását ígéri.

Ne töröld a Facebook-ot, hiszen annak van sok előnye is, ehelyett használd okosabban – javasolja a Lifehacker. A beállítások jó megválasztásával szabályozhatjuk, milyen adatokhoz adunk hozzáférést, és kinek.

A Facebook-nak való hátat fordításnak is több fokozata van. Az egyik, hogy megtartod, de nem használod tovább. Nem jelentkezel be, megmarad profilod, de törlöd a könyvjelzőt, a mobil-alkalmazást, nem osztasz meg semmit. A másik, hogy “deaktiválod”, ideiglenesen felfüggeszted a használatát. Ezzel nem törlődik, de láthatatlanná válik a profilod, legalábbis a legtöbb esetben. Néhány adat, például hozzászólás ugyanis nyilvános marad.

Drasztikus megoldások

A legdrasztikusabb megoldás, ha törlöd magad teljesen. Ekkor van 90 napod, hogy meggondold magad, amire szükség is lehet. Például számos más szolgáltatás, weboldal, ahová eddig Facebook-fiókoddal léptél be, szintén elérhetetlenné válhat számodra.

A törlés előtt ezeket nem árt másféle hozzáférésre változtatni, hacsak nem akarod internetes, digitális jelenléted egyéb fontos részeit is lenullázni. A profil törlése előtt nem árthat lementeni az emlékeket, fotókat számítógépünkre. (Ezeket megőrizni a Beállítások/Általános/“Tölts le egy másolatot a Facebookon tárolt adataidról” pont alatt lehet.)

Kiirtani a hozzáféréseket

A Facebook megtartásához, de as kockázatok csökkentéséhez vezető út, ha nem használjuk a Facebook-profilt más weboldalakon történő belépésre. Ilyenkor azok ugyanis hozzáférést kapnak bizonyos adatainkhoz. A legtöbb weboldal több lehetőséget is felkínál az azonosításra: Facebook-profil, Google-profil, Twitter, egyéb közösségi oldal, vagy külön  regisztráció, általában e-mail-cím alapon.

A Facebook-unkhoz hozzáféréssel rendelkező oldalak, alkalmazások listája a Beállítások/Alkalmazások menüpontban található, ahol pár kattintással mindjárt ki is szórhatjuk, ami nem kell. Vagy amiről már azt sem tudjuk, mi az. (A Lifehacker szerint azonban ilyenkor az alkalmazások a korábban már megszerzett adatokat úgyis megtartják.)

Macerás, de biztonságosabb

Biztonságosabb lehet mindenhova külön kell regisztrálni. Az új és új regisztrációk macerásak ugyan, sokkal inkább, mint egyszerűen rányomni a kék Face-gombra, de biztonságosabb így. Érdemes tudni, hogy annak titkosított, kifejezetten a biztonságra rámenő e-mail-szolgáltatások is, például a Protonmail. A bejelentkezési nevek és jelszavak káoszában pedig jelszó-menedzser programot lehet használni.

Teljesen, általánosan is ki lehet iktatni a profilunkal való belépés lehetőségét, az úgynevezett “Facebook-integrációt” az említett Alkalmazás-oldalon. (“Alkalmazások, weboldalak és bővítmények” pont.) Kérdés, megéri-e a plusz macerát.

Amikor a haverok viszik az adatokat

Ez alatt vagy mellett van a “Mások által használt alkalmazások” beállítás, amelyről  a Facebook ezt írja: “Az olyan emberek, akik láthatják az adataidat, magukkal vihetik azokat az általuk használt alkalmazásokba. Itt adhatod meg, hogy mely kategóriába tartozó információkat vihetnek magukkal mások.” Majd pedig: “Kikapcsolhatod a platform összes alkalmazását. De ne felejtsd el, hogy te sem fogsz tudni használni egyetlen játékot vagy alkalmazást sem.”

Légy szűkszavú

De ha nem játszol, lehet, hogy ez cseppet sem baj. Ettől még tarthatod a kapcsolatot másokkal, láthatod fotóikat, bejegyzéseiket, amire a Facebook-ot eredetileg kitalálták.

Még egy fontos védelem, ha csökkented az adatok körét, amelyeket a Facebook-nak megadsz. Nem feltétlenül kell a születésnap, főleg, ha utálod a sablonos gratulációkat. Lehet, hogy nem szükséges a munkahelyi e-mail, a címed, a második telefonszám sem. Van, aki még a nevét is szándékosan elírja, mondván, aki igazán fontos neki, az így is megtalálja. Használhatsz külön eldobható e-mail-címet, csak a Facebook-hoz.

Kikémleli a böngésződ

A múltkor rákerestél arra a neten, hogy “kiskutya vétel”, és azóta a Facebook folyton kutyás hirdetéseket nyom az arcodba? Ez azért van, mert még a böngészési előzményeidet is figyeli. Ennek kivédésére is vannak eszközök: a ma már egyre több böngészőben meglevő privát böngészőablakok. Sőt vannak alapból teljesen privát, az előzményeket soha nem tároló böngészők, mint a Firefox Focus.

Ez azonban néhány esetben kellemetlenséget okoz. Például ha így minden nap újra és újra be kell lépni kétlépcsős azonosítással több fontos weboldalra. A probléma megoldására az uBlock Origin vagy a Privacy Badger beépülő modulokat javasolják.

Nulláról, újra

Néha egyszerűbb valamit felrobbantani és újjáépíteni az alapoktól, mint javítgatni. Így az is szerepel a javaslatok között, hogy töröld a Facebook-regisztrációdat, majd csinálj egy teljesen újat. Mégpedig csak a legminimálisabb, feltétlenül szükséges, adott esetben fals adatokkal, amelyekre a tervezett használathoz okvetlenül szükség van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Fontos változást hoz egy törvényjavaslat – ez minden magyart érinthet
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 10:48
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát is megváltoztatja.
Személyes pénzügyek Dörzsölheti a tenyerét a kormány: sorban állnak a magyarok a munkáshitelért
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:59
Az intézkedés bejött, már a babavárót is megelőzte.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Megvannak az első döntős csapatok
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 08:54
Hét csapat már bejutott az országos döntőbe a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi vetélkedőbe.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2025 tavasz, 2. forduló 2. nap
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 06:21
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Tolna, Vas és Zala, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád vármegyei valamint budapesti csapatoknak!
Személyes pénzügyek Hová tűnt a tavalyi kamatprémium?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 19:34
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) értékesítését lezárja az ÁKK, és kisebb kamatprémiumot kínáló sorozatokat hirdet meg.
Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
Személyes pénzügyek Van válasz az állampapíros kérdésre – interjú a Gránit Alapkezelő szakértőivel
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 16:31
Izgalmas időszakot jelent a lakossági megtakarítások esetében az idei év eleje. Az inflációkövető állampapírok hozamkifizetései miatt komoly összeg keresi a helyét a piacon. Alternatívát jelenthetnek például a kötvényalapok, amelyek hosszabb távon is vonzó hozamkilátásokat nyújthatnak. Persze nagy kérdés, hogy ki, milyen kockázatot tud vállalni. A jelenleg népszerű témában a Gránit Alapkezelő két szakembere, Kovács Szilárd értékpapír-befektetési igazgató és Pozsgai Gábor értékesítési vezető adott részletes képet.  
Személyes pénzügyek Zárul a kamatolló a személyi kölcsönöknél, de még maradtak érvek a jelzáloghitelek mellett
Gergely Péter | 2025. március 24. 15:02
Fokozatosan csökken a különbség a szabad felhasználású jelzáloghitelek és a személyi kölcsönök kamatai között, miután a kellően nagy összeget igénylő, és jó jövedelmi helyzetű ügyfelek már tíz százalék alatti kamatokkal is személyi hitelhez juthatnak. Ezzel együtt a jelzáloghiteleknek még mindig maradt tér a piacon, főként azért, mert egyre nagyobb összegeket igényelnek az ügyfelek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG