Ahogy arról már korábban írtunk, az MNB még év elején bejelentette, hogy lassan érkeznek a piacra a fogyasztóbarát lakáshitelek, a bankok pedig szép sorban elnyerték a jogot, hogy bevehessék a kínálatuka. A jegybank a Privátbankárhoz eljuttatott közleményében írja: a kamattámogatott Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) elterjedésének további támogatása érdekében a közelmúltban – a minősített hitelnyújtás eddigi tapasztalataival és a különböző állami kamattámogatott termékek speciális jogszabályi feltételeivel összhangban – frissítette pályázati kiírását.
Így a már elérhető minősített kamattámogatott hiteleknél a futamidő legalább első 5 évében az állam – az előírt feltételek teljesülése esetén – a kölcsön törlesztésekor a hiteligénylők helyett megfizeti a hitelkamat egy részét.
Mi a fogyasztóbarát lakáshitel? A fogyasztóbarát lakáshitelek kamatfelára nem haladhatja meg a 350 bázispontot, a folyósításig felmerülő díjakat és költségeket maximálják, törlesztésük annuitásos, azaz havi egyenlő törlesztésű részleteket állapíthat meg a pénzintézet, a minősített lakáscélú, forint alapú lakáshiteleket 3, 5 vagy 10 éves kamatperiódussal lehet nyújtani, és a maximum 30 éves futamidő végéig fix kamatot kell alkalmazni. Az MNB szerint a konstrukciónak köszönhetően a jövőben csökkennek a lakáshitelek kamatai, kisebb lesz a hiteldíj, ennek hatására nő a bankok közötti verseny is. Berobbantak az új lakáshitelek - tényleg olyan olcsók, mint amilyennek kinéznek? >>>> |
Mivel tudnak ezek többet, mint a többi hitel?
A fogyasztóbarát lakáshiteleknél a többi piaci lakáshitelhez képest mintegy negyedével alacsonyabb a folyósítási, és mintegy felével alacsonyabb az előtörlesztési díj, emellett egyszerűbb az ügyintézés is. A bank az ügyfél kérésére köteles átvállalni a teljes földhivatali ügyintézést, a hitelbírálat legfeljebb az értékbecslés rendelkezésre állásától számított 15 – kamattámogatott hitel esetén a termék összetettsége miatt 20 - munkanap lehet, a folyósítási feltételek teljesítését követően pedig 2 – kamattámogatott hitel esetén 5 - munkanapon belül folyósítani kell a hitelt.
A fogyasztóbarát lakáshitelt nyújtó hitelintézetek biztosíthatják a fogyasztók számára, hogy a kölcsön mellé vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást (pl. Családok Otthonteremtési Kedvezménye, CSOK) is igényelhessenek. Egyes kamattámogatott hiteleknél ugyanakkor nem csak opció, hanem kötelező feltétel, hogy a fogyasztó CSOK-ot is igénybe vegyen.