A kalkulátorok csak össze fognak zavarni
Schaub Erika, a biztosító személybiztosítási igazgatója már egyértelműen jellemző, hogy egyre többen néznek utána a lehetőségeknek. Az interneten sok helyen találni olyan nyugdíj kalkulátorokat, amelyek különféle becslést adnak arra, hogy milyen jövedelemszint mellett hány éves korban mennyi lesz a várható nyugdíj. Ezeknek azonban elég nagy a szórásuk, már csak azért is, mert nehéz becsülni a nyugdíjrendszer bizonytalanságai miatt.
Öngondoskodás nélkül nagyon nehéz lesz
Nagyon nagy ugyanis a különbség a jelenlegi nettó fizetés és a várható nyugdíj között. A Generali kutatásai azt mutatják, egyre többen vannak, akik azt mondják, hogy fontos az öngondoskodás, szükségük lenne arra, hogy megtakarítsanak.
A valódi cselekvés azonban csak lassabban követi a szándékot. De sokan tudják, hogy ahhoz, hogy a nyugdíjas éveiket méltóságban tudják eltölteni, nem árt most takarékoskodni. A kutatások ugyanis azt is mutatják, hogy sok mai nyugdíjas megbánta, hogy nem kezdett el gyűjteni akkor, amikor még megtehette volna.
És te tudod a különbséget?
Magyarországon napjainkban három jellemző nyugdíj-előtakarékossági termék létezik: az önkéntes nyugdíjpénztár, a NYESZ, azaz a nyugdíj-előtakarékossági számla, valamint a nyugdíjbiztosítás. De vajon mi különbözteti meg a nyugdíjbiztosítást a másik két terméktől?
A szakértő szerint a legideálisabb, ha az ember mind a háromra tud egy kicsit fordítani, és itt is egy portfóliót alakít ki, mint bármilyen befektetésnél. Persze azt nem mondhatjuk, hogy mindenkinek van lehetősége arra, hogy mindegyikbe nagyobb befizetést tegyen. Ilyenkor érdemes végiggondolni az előnyöket. A nyugdíjbiztosításnál a megtakarítás mellett az extra, a biztosítási védelem, ami nagyon fontos akár rokkantság, akár váratlan halál esetén. Az úgynevezett rendszeres díjas biztosításoknál, előnynek számít a rendszeres fizetési kötelezettség. Azaz, ha valaki vállalja, hogy havonta takarékoskodik a jövőre, akkor minden hónapban muszáj befizetnie az erre szánt összeget, ez pedig megóvja attól, hogy apró-cseprő dolgokra költse ezt a havi néhány ezer forintot.
Eddig nem gyűjtögettél? Az sem gond
Alapvetően a takarékoskodást elkezdeni soha nem késő, akár néhány évvel a nyugdíjba vonulás előtt is egy egyszeri díjas biztosítással. Ekkor azonban érdemes nagyobb összeget befektetni, hiszen akkor számíthatunk jelentősebb havi nyugdíj-kiegészítésre. Viszont, minél hosszabb ideig takarékoskodunk, annál kisebb összeggel érhető el ugyanaz a hozam. Hosszabb távon, rendszeresen, kisebb összegekkel. Tehát, ha valaki 20-30 éves kora környékén elkezdi 5-10 ezer forinttal, azzal sokmilliónyi megtakarítást tud felhalmozni.
Ne késd le a határidőt!
A nyugdíjbiztosítások további nagy előnye ugye a 20 százalékos adójóváírás. Ezzel kapcsolatban pedig közeleg egy fontos határidő, ha frissen akarnál nyugdíjbiztosítást kötni. Nagyon fontos, hogy ennek az igénybevételéhez a befizetés még 2016-ban beérkezzen a szerződő számlára a biztosítóhoz.
Ilyenkor, év végén érdemes éves díjban befizetni, mert arra az összegre kapjuk meg az adójóváírást, amit idén befizettünk. Később a befizetés módja megváltoztatható havi, negyedéves vagy féléves fizetésre.