Több külföldi, kevesebb belföldi vendég
A külföldi vendégek 1458 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 8,6, az éjszakáké pedig 8,9%-kal nőtt 2011 júliusához viszonyítva. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 46%-a, a szállásdíjbevétel közel 57%-a származott a külföldiektől.
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma – Csehország kivételével – mindegyik esetében nőtt (Németország, Ausztria, Oroszország, Olaszország, Egyesült Királyság, Amerikai Egyesült Államok, Lengyelország, Románia). A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül az egy- és kétcsillagos egységekben visszaesést, a többi kategóriában növekedést regisztráltak. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében emelkedett.
Júliusban a belföldi vendégek 1693 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 54%-a. Számuk 2,4, az éjszakáké 1,1%-kal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom visszaesése kilenc turisztikai régióból hatot érintett.
Közel 10%-al nőtt a szálláshelyek bruttó árbevétele
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 57,5%-os volt, ezen belül az ötcsillagosok 74,5, a négycsillagosok 67%-os foglaltságot értek el.
A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 7,7%-kal (14 898 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 15%-kal (8568 forint) emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva.
A szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 9,6%-kal, 30,1 milliárdra forintra emelkedett, ezen belül a szállásdíjbevétel 18,5 milliárd forint volt. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fogyasztóiár-indexe júliusban 5,1%. A forint/euró árfolyam 286 forint volt júliusban, 19 forinttal (7%-kal) gyengébb, mint egy évvel korábban.
Budapesten a vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára júniusban 10 400 és 32 600, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5700 és 26 400 forint között alakult, ami 36–114, illetve 20–92 eurónak felelt meg.
Budapest népszerűsége nőtt, a Balatoné csökkent
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül 2012 júliusában még 2265 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1855 egység Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek több mint 2 milliárd forint értékben fizettek ezen fizetőeszközökkel a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, melyből az üdülési csekkek aránya 12% volt.
Budapesten a vendégforgalom összességében 17%-kal emelkedett, leginkább a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen; a belföldivendég-éjszakák száma mindössze 1,3%-kal nőtt. A Balatoni üdülőkörzetben a külföldivendég-éjszakák száma stagnált, a belföldiek esetében ez az érték 3,2%-kal visszaesett.
Csökkent a foglalkoztatottak száma
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken közvetlenül 32 ezer főt foglalkoztattak, ez 3,2%-kal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt pedig lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.
A szálláshelyek körében jelentős volt a fluktuáció, a gazdasági környezet változása miatt a szállodák, a panziók, a kempingek egy része beszüntette működését, míg mások bővítették a kínálatot.