6p
Megérkezett az idei év első hőhulláma, a hirtelen jött nagy melegben így különösen fontos odafigyelni a szervezetünkre. Az extrém időjárás ugyanis óriási megterhelést jelent, és ha már nem bújhatunk el az otthonunkban a meleg elől – lévén valakinek dolgozni is kell – így nem árt betartani néhány alapszabályt, hogy ne a mentő hátsó ülésén végezzük. Adunk pár tippet, hogy hogyan éld túl a hőségriadót!
Szökőkút a Blaha Lujza téren 2015. augusztus 7-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A globális felmelegedésnek köszönhetően várhatóan sokkal gyakoribb és intenzívebb hőhullámokra számíthatunk a jövőben: míg az ezredfordulón évente maximum 1-2 ilyet kellett átvészelni, az utóbbi öt évben a számuk megduplázódott, olvasható a Nemzetgazdsági Minisztérium Munkavédelmi Főosztályának összeállításában. Ezek az időszakok rendkívül megterhelik a szervezetet, a munkavállalók mellett különösen az idősekre és a gyerekekre jelent veszélyt.

Mi a hőhullám?

Egy olyan tartós, magas környezeti hőmérséklettel és páratartalommal járó állapot. Különösen veszélyes, ha a környezetünkben nincs árnyék, így kénytelenek vagyunk a tűző napon dolgozni vagy ténykedni, vagy ha egyébként is hőt kibocsátó eszközökkel (pl. munkagép) kell foglalkozni. Fokozza a hatását, ha nincs megfelelő légáramlás (szélcsend, zárt, fülledt helyiség).

A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a ruházat, a táplálkozás és a gyógyszerszedés is befolyásolja, de hőséghullámok idején az átlagosnál melegebb időben az egészséges szervezetet is extrém igénybevétel érheti. Kánikulában sokkal könnyebben érnek minket hőártalmak, ráadásul az extrém meleg okozta tünetek, így a figyelmetlenség, a reakcióidő csökkenése, fáradékonyság, vagy a nedves, csúszós kezek növelik a munkahelyi balesetek kockázatát is. A szabadban dolgozók számára ráadásul a megemelkedett UV (különösen az UV-B) sugárzás is komoly veszélyeket hordoz.

Nem játék a meleg – akár az életedbe is kerülhet!

A hőártalmak közül talán a legnépszerűbb és leggyakrabban tapasztalt a napszúrás, ami a fejet érő közvetlen, erős napsugárzástól alakul ki. Ez ugyanis agyi vérbőséget okoz, így a napszúrást kapott ember kábult, fáj a feje, szédül – emiatt hányingere van vagy hány is, súlyos esetben tudatzavar vagy (a koponyaűri nyomásfokozódáskor) akár eszméletvesztés is kialakulhat, kezeletlen esetben halálhoz vezethet. Ilyenkor könnyen leégünk, így gyakran kísérője a bőr napégéses gyulladása vagy kiütések megjelenése. Enyhe esetben a sérültet hűvös helyen kell elhelyezni, hűvös (nem jéghideg!) ronggyal borogatni, súlyos esetben azonban irány a kórház!

A másik, köznyelvben elhíresült ártalom a hőguta. Ez a hőszabályozás elégtelensége miatt létrejövő életveszélyes állapot, mivel a szervezet egész egyszerűen vészesen kiszárad. Fontos előjele a verejtékezés megszűnése (hisz nincs mit kiizzadni), emiatt a szervezet nem képes leadni a fölösleges hőmennyiséget, így a testhő akár tartósan 40 °C fok fölé emelkedhet. A beteg hőmérséklete hirtelen emelkedik, bőre sápadt, forró és száraz, pulzusa szapora, vérnyomása alacsony. Súlyos esetben szívritmuszavar, szabálytalan légzés, tüdővizenyő léphet fel. Kísérője a hányinger és a hányás, hasmenés, esetleg a vizelés hiánya. Orvosi kezelés nélkül halálhoz vezethet, így a hőgutát szenvedett embert mihamarabb hűvös helyre kell vinni és hűteni (levetkőztetni, vízzel permetezni vagy borogatni) amíg a segítség megérkezik!

MTI Fotó: Mihádák Zoltán

Egy harmadik tipikus jelenség a hőhullámokkor a hőséggörcs kialakulása, amit az erős izzadás következtében előálló só- és folyadékveszteség okoz. Emiatt a vázizmokban fájdalmas összehúzódások zajlanak, amin sajnos nem segít, ha csak tisztán vizet próbálunk pótolni. Leggyakrabban a melegüzemi munkásoknál alakul ki vagy erős fizikai aktivitás következtében. A bőr ilyenkor hideg és nedves, az izmok nyomásra érzékenyek, duzzadtak.

A negyedik leggyakoribb jelenség a hőkimerülés, ami meleg környezetben végzett tartós nehéz fizikai munka és elégtelen sóbevitel következménye. Tünetei: forró, vörös, verejtékes bőr, láz, feszítő fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szapora pulzus, zavartság. Ha a verejtékezés megszűnik, hőgutává súlyosbodhat.

A főnök felelőssége vagy a miénk?

A fentiek miatt nem csak magának a munkavállalónak, de a munkaadónak is fokozottan ügyelnie kell az alkalmazottak biztonságára. Természetesen a legjobb, ha tudjuk kerülni a közvetlen, napon végzett tevékenységeket, amennyiben ez azonban nem lehetséges (pl. útépítés, mezőgazdasági tevékenységek), úgy kötelező megfelelő mennyiségű, 14-16 °C-os ivóvizet biztosítani és ösztönözni kell a dolgozókat, hogy igyanak eleget – lehetőleg 15-20 percenként egy pohár vizet. Kerülni kell a vizet hajtó folyadékok, így a kávé, a cukrok és az alkohol fogyasztását, és mindig legyen legalább egy mobiltelefon a területen, ha orvost kell hívni.

MTI Fotó: Balázs Attila

Rendszeresen pihenőidőt kell adni, amit a környezethez képest hűvösebb, árnyékos helyen tudnak eltölteni a dolgozók, mindezt lehetőleg ülve. Figyelni kell arra is, hogy a dolgozók cserélni tudják egymást, és minél kevesebb időt töltsenek el a tűző napon – különösen fontos ez a legmelegebb időszakban, 11 és 15 óra között. A megfelelő munkaruházat biztosítása is kulcsfontosságú, ebből sok vállalatnál vannak problémák, például az egyenruha anyaga vagy a viselhető nadrág/szoknya hossza miatt. Persze, élelmes munkavállaló mindig akad, mint például ezek a francia villamosvezetők, akik egyszerűen megkerülték a szabályozást, mely szerint a rövidnadrág nem, de a szoknya viselete megengedett:

Azok, akik szerencsésen zárt területen végezhetik a feladatukat, azok számára a tűző nap kevésbé jelent veszélyt, viszont a hő annál alattomosabb. Így zárt munkahelyeken az alkalmazott légtechnikai berendezések, klímaberendezések hatékonyságáról a megszokottnál gyakrabban kell meggyőződni, ellenőrizni kell – szakember bevonásával – a rendeltetésnek megfelelő működőképességüket, valamint gondoskodni kell a rendszeres műszaki karbantartásukról, tisztításukról, fertőtlenítésükről. A mesterséges szellőztető- és légkondicionáló berendezések nem megfelelő beállítása, működtetése és karbantartásának, tisztításának hiánya egészségkárosodások (pl. meghűlés, légúti fertőzések stb.) kiváltó oka lehet.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
Vállalat Kína bekeményít, megzuhantak az Nvidia részvényei
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 09:16
Vizsgálódnak Kínában a világ legnagyobb chipgyártója ellen.
Vállalat Kiderült, miért utazott el Orbán Viktorral a 4iG vezetője is Trumphoz
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 09:03
A 4iG műholdprogramjával kapcsolatban működhet együtt a SpaceX és a magyar cég.
Vállalat Fontos ügyben lép a kormány: mi változik az ESG törvényben?
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 17:29
Készül az ESG törvény pontosítása és kiegészítése a gyakorlati jogalkalmazás során felmerült kérdésekre reagálva – az EY összefoglalót készített a várható módosításokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG