Ahogy arról már korábban is írtunk a Privátbankár.hu-n, kedden tartotta előadását Elon Musk Mexikóban a 67. Nemzetközi Űrkutatási Konferencián, „Az ember, mint multiplanetáris lény” (Making Humans a Multiplanetary Species) címmel. Azt már korábban is tudni lehetett, hogy a Tesla-vezér meglehetősen impozáns álmokat dédelget – és, mint az várható volt, a költségekről esett a legkevesebb szó az előadáson. A Wall Street Journal cikke szerint Musk a jelenleg is használt Falcon 9-es rakéták továbbfejlesztésével küldene emberek szállítására alkalmas járműveket az űrbe, illetve ott egy űrkolóniát építenének ki.
A Tesla-vezér elmondása szerint a felturbózott, újrahasznosítható rakéták két űrhajót, egy 100-200 fő befogadására alkalmas egységet és egy „tankert” segítenének az űrbe, utóbbi gondoskodna az embereket szállító jármű újratöltéséről, amíg megteszik a 80 millió kilométeres utat a Vörös bolygóra. Amennyiben ez sikerül, a Falcon 9-es kétszer olyan hatékony lehet, mint azok a Saturn 5-ös rakéták, amiket az 1969-ben beteljesült Apollo 11-es programnál használt a NASA. A hajókról egyébként szemléletes videót is bemutatott az előadás során:
Jó, jó, de mennyiből?
Musk előadása ügyesen elkerülte a költségek és a szükséges kormányzati engedélyek kérdését – ezzel is adva a lovat a szkeptikusok alá –, néhány számadatot azonban sikerült becsempésznie. Az elsődleges tervek között szerepel az űrutazás „elérhetővé tétele” – korábban épp a SpaceX tervezte, hogy gazdagok számára biztosít majd látogatásokat az űrbe, potom 200 ezer dollárért kínálva az élményt. A tervek szerint ezt az üzlettervet fejlesztené tovább Musk – vagyis, hogy ne csak a sztratoszférába, hanem egyenesen a Marsra juthassunk el egy „átlagos amerikai otthon” áráért.
A 14 éve alapított magán-űrvállalatot jelenleg nagyjából 10 milliárd dollárra becsülik a szakértők, Musk szerint a szükséges módosításokhoz, fejlesztésekhez és a prototípus legyártásához szintén ennyi pénzre lenne szükség. Amennyiben azonban minden „szuperjól” megy, úgy akár már tíz éven belül, élő emberrel tesztelhetik majd a technológiát, 15 éven belül pedig megkezdhetjük az utazást a Mars felé.
Van egy szabad órád? A SpaceX megosztotta a teljes előadást a csatornáján, itt megtekintheted:
Mi a helyzet az aszteroidabányászattal? A Marsexpedíció mellett az aszteroidabányászat lehet az űrkutatás legújabb frontja. Ha egyszer a Föld kifogy a nyersanyagból, ez lehet az egyik menekülőút. A technológia még kiforratlan, a kutatások költsége pedig - bocsánat - csillagászati. Mégsem ez a legnagyobb probléma, hanem az, hogy ki birtokolhatja majd a trillió dollárokat érő égitesteket? Magyarország talán egyetlen űrjogászát, Dr. Tari Fruzsinát kérdeztük. >>> |