Különleges módszerrel segítenék a munkaerő-felvétel folyamatát, egy orosz startup cég ugyanis mesterséges intelligenciával interjúztatná a munkavállalókat, ezzel jelentős időt és ráfordítást spórolva a cégeknek – írja a Bloomberg. Robot Vera az olyan cégeknek nyújt segítséget, mint a PepsiCo, az Ikea és a L’Oréal, az alkotók szerint a program harmadával képes csökkenteni az új munkaerő felvételével járó általános költségeket.
A program egyszerre képes több száz jelentkezőt egyszerre interjúztatni videóhíváson vagy telefonon keresztül és leszűkíti a választást a legígéretesebb 10 százalékra. A mindössze ötven főt foglalkoztató szentpétervári startup alapitói a HR osztályon dolgoztak korábbi munkájukban, és több száz telefonhívást intéztek olyan jelentkezőkhöz, akik addigra már nem voltak érdekeltek a munkalehetőségben. Maguk is úgy éreztük, mintha robotok lennék, igy arra gondoltunk, miért ne csinálhatná ezt egy számítógépes program - mondták az alkotók.
Végül azért az ember dönt
Vera nevét az egyik alapitó édesanyja után kapta, a mesterséges intelligencia a Google, az Amazon és a Microsoft hangelemző szoftverét használja, ezen felül pedig több milliárd példamondatból, televízióból és a Wikipédiáról is folyamatosan bővíti szókincsét, hogy minél finomabb árnyalatait tudja észlelni az emberi beszédnek.
Robot Vera már 2016 decembere óta működik számos orosz cégnél, de az utóbbi időben a közel keleti régióban is felfigyeltek rá. A cég szerint a startup éves bevétele jövőre meghaladhatja az 1 millió dollárt. Az alkotók szerint a szoftver a későbbiekben képes lesz a különböző érzelmek azonosítására, például a harag, az öröm vagy a csalódottság felismerésére. Hozzátették azonban: egy ilyen program természetesen nem válthatja ki teljesen a HR osztályt egy cégnél, a végső döntést még mindig az embernek kell meghoznia.
20 ezer évnyi fejlődés 100 év alatt - hamarosan már dolgoznunk sem kell? Biztosan lesz, akinek a következő években elveszik a munkáját a gépek, másokat viszont egyelőre egyáltalán nem fenyeget a mesterséges intelligencia térhódítása. A történelmi tapasztalatok szerint jó eséllyel nem kevesebb munkát, hanem épphogy többet hoz a robotizáció, de egészen más tudással kell rendelkeznünk ezek betöltéséhez, mint korábban. Az igazi robbanás akkor jön, ha elérjük a szingularitást. További részletek >>> |