Jay Y. Lee, a Samsung alelnöke újságírók körében a 2017.01.12-i kihallgatása előtt. Fotó:MTI/EPA/Getty/Csun Szung Dzsun/pool |
Lee-t egyebek mellett korrupcióval, megvesztegetéssel és sikkasztással vádolták, mindamellett, hogy a Samsung pénzt mosott és adományokat fogadott el az azóta felfüggesztett dél-koreai miniszterelnöktől, Pak Kunhjetől. Lee gyakorlatilag az utolsó leheletéig tagadta az ellene felhozott vádakat, meglátása szerint sem bizonyíték, sem megfelelő tanúvallomása sem volt a bíróságnak arra, hogy bebizonyítsák az álláspontjukat.
A Reuters cikke szerint azóta sem sikerült ítéletet hozni a 49 éves üzletemberrel szemben, noha a bíróság bűnösnek mondta ki korábban is, és öt év letöltendő börtönbüntetést szabtak ki. A fellebbezés miatt azonban Lee egészen a mai napig nem került rács mögé - legalábbis hivatalosan, azóta is előzetesben várja az ítéletet - az ügyészség azonban ennél súlyosabb, 12 éves börtönbüntetést próbál kiharcolni. Lee február óta van előzetes letartóztatásban, négy társával egyetemben, akiket szintén korrupciós váddal fogtak el.
Börtönből is lehet céget irányítani
Egészen mostanáig – a dél-koreai törvényeknek köszönhetően – a cég alelnöke igénye szerint szabadon, időkorlát nélkül fogadhatta az ügyvédjeit hétfőtől szombatig, munkaidőben. Lee a végsőkig tagadta az ellene felhozott vádakat. Emellett mint minden előzetesben fogvatartottnak, a Samsung alelnökének is napi fél óra (vagy havi 12 óra) látogatóidő járt, ennyi pedig bőségesen elég arra, hogy egyeztessen a cég leányvállalatainak vezetőivel, egyebek mellett képes hívásokat fogadni és hivatalos dokumentumokat is ellenőrizni.
Mint korábban írtuk, a Samsung ugyanakkor hivatalosan sosem erősítette meg ezeket a találkozókat, továbbá azt sem kívánták kommentálni, milyen szinten maradt az irányítás az alelnök kezében. Bár a cég megerősítette, hogy a jogi képviselők rendszeresen találkoznak Lee-vel, részletekbe nem bocsátkoztak. Bennfentes információk szerint Lee nem a napi ügyekért volt felelős, sokkal inkább a vállalatot érintő új beruházások és strukturális átalakítások fő döntéshozójaként működött.
Rács mögött a dél-koreai államfő is
Ahogy arról már korábban írtunk, szövevényes korrupciós botrány robbant ki Dél-Koreában, aminek következtében a korábbi államfőt, Park Geun-hye-t előbb felfüggesztették, majd teljesen el is távolították a posztjáról. A politikusnő letartóztatása óta előzetesben várja az ítélethirdetést, amennyiben elítélik, úgy akár 10 év letöltendő börtönbüntetést is kaphat, magánzárkában. Az ügy március óta húzódik. A politikusnő eltávolítását követelő tüntetések véres harcba torkollottak, kettő ember meg is halt az ítélethirdetést követően, erről itt írtunk bővebben. >>>