Tudjuk jól, hogy nem csak a dicsőségért megy a harc Rióban: az érmek mellé szép summát kapnak a sportolók is. Az persze változó, hogy melyik nemzet hogyan és mennyivel honorálja sportolóit, de most egy táblázatban foglalták össze a Statista adatelemzői az ausztrál Fox Sport cikke alapján, hogy mennyit is lehet keresni egyes országokban egy olimpiai aranyéremmel.
Ami látszik, hogy elég jó órabérben vannak a szingapúr sportolók: győztes olimpikonjaik 753 000 dollár bónuszt kapnak a medálért, átszámítva nagyjából 200 millió forintot. Messze kimagasló a szingapúri juttatás, hiszen a második legjobb fizetés is csak kicsivel több, mint a fele ennek, 383 000 dollár Indonéziában.
Meglepő viszont, hogy a harmadik és negyedik helyen Azerbajdzsán és Kazahsztán áll, mindkét ország 70 millió forint körül jutalmazza a sportolókat.
A felsoroltakhoz képest alig valamicskével szúrják ki az amerikai és német sportolókat. Az USA-ban 25 000 dollárt hoz konyhára egy arany, a németeknél csak 20 ezret.
És itthon?
A nyugat-európai és amerikai bónuszokhoz képest bőkezű a magyar állam: a londoni olimpia után Rióban is 35 millió forintot ér az egyéni arany, az ezüst 25, a bronz pedig 20 milliót, ráadásul még a nyolcadik helyezett is kap kétmilliót. Míg korábban csak a három legjobbért járt a pénz, addig most minden helyezésért jutalmazzák a magyarokat.
Legfrissebb olimpiai összefoglalónkat itt olvashatja, megint csodára ébredhettünk >>> |
Ha megnézzük az éremtáblánkat, gyorsan kiszámolhatjuk, hogy eddig 185 millió forintot gyűjtöttek a dobogós helyet elérő olimpikonjaink, ebből csak Hosszú Katinkának jár 105 millió forint, ráadásul további számokban is éremesélyes az úszónő.