buurserstraat386 / 123RF Stock Photo |
Természetesen nem csak akkor érdemes erre ügyelni, amikor nyaralunk, hiszen minden megosztott képpel rengeteget árulunk el magunkról. Az otthonunkban készített fotók alapján a betörők pontos képet kapnak a lakás elrendezéséről, vagy az értéktárgyainkról, így könnyen kiszemelt áldozattá válhatunk, ezt mondta a Groupama Biztosító a Privátbankár.hu-nak.
Az első és legfontosabb így, hogy ismerjük az ismerőseinket – vagyis csak olyan embereket jelöljünk be és igazoljunk vissza, akiről valóban tudjuk, kicsodák. A Facebook alapértelmezett adatvédelmi beállításai ugyanis csak az idegenek elől rejtik el a személyes adatainkat, az ismerősök már hozzáférhetnek.
Bírjuk ki hazáig
Ha idegen eszközről vagy helyszínről jelentkezünk be a személyes fiókunkba, azt sokszor jelzi az oldal (amíg ezt külön ki nem kapcsoljuk). A nyilvános wifinek megvannak a saját veszélyei, ahogy ezekről korábban is írtunk, az idegen eszközökön pedig sosem tudhatjuk, milyen szoftverek futnak a háttérben, így könnyen a csalók kezére játszhatjuk az adatainkat. A Groupama azt tanácsolja, hogy csak jelszóval védett hálózatot használjunk, ám itt is érdemes körültekintőnek lenni.
Az adathalászat veszélye mellett az otthonunkat is veszélybe sodorja, ha a nyaralás közben osztunk meg képet magunkról. Ez ugyanis azt sugallja a tolvajoknak, hogy üres a ház – ami sok esetben így is van –, ami növeli a betörés kockázatát. „A legújabb funkciók mellett még körültekintőbbnek kell lennünk. A 360 fokban készíthető képek, a videófeltöltések pontosabb képet mutathatnak otthonunkról, mint bármi korábban. Az élő bejelentkezéseket is érdemes kerülnünk az otthonunktól távol” – hívta fel a figyelmet Forgács Mariann, a Be Social ügyvezető igazgatója.
Óvatlan voltál? Legalább a biztosító nem büntet
Ha mégis megtörtént a baj, érdemes tudni, hogy a biztosítótársaságoknál nincs relevanciája annak, hogy a betörő pontosan honnan szerzett tudomást arról, hogy távol vagyunk és milyen értékeket tartunk otthon. „Tapasztalataink szerint az esetek 99 százalékában nem lehet bizonyítani, honnan tudták a tettesek, hogy nincs otthon senki, így a felelőtlen közösségi oldal használatot nem vesszük figyelembe a kárrendezésénél” – mondta el Kádár Péter, a Groupama Biztosító nem-életbiztosítási igazgatója.
A hangsúly a gondos, körültekintő felhasználáson van, hiszen a biztosítótársaság az esetlegesen ellopott tárgyaink anyagi értékét téríti meg, de visszaadni azt az eszmei értéket, amit egy-egy féltve őrzött tárgy vagy emlék jelent, semmi nem adja vissza. Ezért ügyeljünk mindig arra, hogy ne csak a telefonunk legyen okos, hanem mi is okosan használjuk azt és az azon keresztül elérhető alkalmazásokat.
Minden titkunkat tudhatja a Facebook - jó helyen vannak az adataink? A számítógépeken, telefonokon egyre több adatot gyűjtenek be rólunk, nagy részét magunk szolgáltatjuk, csak épp nem tudjuk, hogy mit tárolnak el belőle, és az hová kerül. Nézzük, mi is az a bizonyos felhő, és adataink a ködbe vésznek-e, vagy nagyon is előszedhetőek, esetleg illetéktelenek által is? A cikk folytatását a Privátbankár.hu-n olvashatod. >>> |