Megvenné a felszámolás alatt álló Gyulai Húskombinát eszközeit a helyi önkormányzat. Az egyik legrégebbi hazai élelmiszeripari társaság teljes vagyonportfóliójáért 860 millió forintot kínált a város - írta a Népszabadság.
A lap forrásai szerint akár két hét múlva megtörténhet az adásvétel.
A Népszabadság szerint a vásárlást abból az 1,8 milliárd forintból finanszírozná a város, amit év elején a kormánytól kapott munkahelyek megőrzésére és gazdaságfejlesztési feladatokra. A város fideszes polgármestere akkor úgy nyilatkozott, hogy "A forrásból a húsipart szervezzük újjá, és nem a felszámolás alatt álló Gyulai Húskombinát nevű vállalatot". Görgényi Ernő szerint az újjászervezett vállalat két-három éven belül tehető nyereségessé. Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára pedig arról beszélt januárban, hogy a kormány fontos feladatot teljesített, forrást biztosított a stratégiailag kiemelt gyulai húsipar részére a munkahelyek megőrzéséért és a működtetés fenntartásáért. Mint mondta: a gyulai húskombinát és húsipar jövője most már az önkormányzat kezében van, sikere a város és a kormány által decemberben létrehozott új felszámoló szervezet, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. együttműködésén múlik. A nagy múltú gyulai húsipari cégre az államnak jelentős befolyása lesz a jövőben az önkormányzaton keresztül - hangsúlyozta Budai.
A cég adósságállománya 3-3,5 milliárd forint, vagyis az eszközök eladásából nem futná a hitelezők kifizetésére.
A lapnak a felszámolót nem sikerült elérnie, az önkormányzat pedig csak annyit közölt, hogy folyamatban lévő ügyekről nem adnak felvilágosítást.
Kidobott pénz?
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója nemrégiben az ATV Egyenes beszéd című műsorában is beszélt a Gyulai Húskombinátról. Azt mondta, soha nem volt a Gyulai Húskombinát megmentése ellen. Úgy vélekedett azonban, hogy először a feketegazdaság méretét kellene csökkenteni, és utána konszolidálni az ágazatot, most ugyanis olyan mértékű a feketegazdaság, hogy minden betett forint kidobott pénz.
Nem egyedi eset
Nemcsak Gyulán próbálkozott az önkormányzat a veszteséges húsipari cég megmentésével. Kaposváron a közgyűlés úgy döntött, hogy kétmilliárd forintért tulajdonrészt vásárol a Kométa 99 Zrt.-ben, miután a Kométa csőd közeli állapotba került.
December végén pedig azt jelentették be, hogy a pápai önkormányzat ötven százalék fölé emeli korábbi 8 százalékos tulajdoni hányadát a Pápai Hús 1913 Kft.-ben.