Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az Európába irányuló migráció kezelésének új modelljeként reklámozta azt a programot, amelynek keretében Olaszország (és az EU) területén kívül, Albániában helyezték volna el az olasz területen, illetve a nemzetközi vizeken begyűjtött menedékkérőket, hogy ott várják ki a döntést ügyükben.
A program alig egy hónapja, nagy csinnadrattával indult, és a tervek szerint az albán és az olasz kormány megállapodása értelmében akár egyszerre 3 ezer menedékkérőt is Albániában őriztek volna. Azonban azóta összesen 24 menedékkérő jutott el Olaszországból Albániába, és egyikőjük sem töltött az itt kialakított táborban 48 óránál többet – írja a The Guardian.
Ugyanis az olasz bíróság egy október 4-én született európai bírósági döntést helyben hagyva törvényellenesnek minősítette, hogy a menedékkérőket egy harmadik állam területén tartsák őrizet alatt, mielőtt biztonságosnak minősített származási országokba toloncolják őket vissza.
Az öt év alatt egymilliárd eurós, tehát mai árfolyamon nagyjából 406 milliárd forintos költségvetésű program így egyelőre teljes kudarcnak tűnik. Ez pedig az Európai Bizottság újraválasztott elnökének, Ursula von der Leyennek is nagy fiaskó, mivel ő is kiállt a program mellett, amelyet az új uniós migrációs politika egyik modellértékű intézkedéseként reklámozott Melonival együtt.
A bírósági döntés egyben rossz hír Orbán Viktornak is, aki a magyar uniós elnökség programjában is az uniós területen kívüli befogadóállomásokat jelölte meg a migrációs problémák kezelésének útjaként.