1p
Egyértelműen a magyar BMI-index húzta fel a térségi átlagot. Londoni elemzők szerint ugyanakkor hullámzó a magyar teljesítmény.

Egyértelműen a magyar gyáripar beszerzési menedzserindexe húzta fel az egyébként ipari recesszióba süllyedő közép-európai térség feldolgozóipari aktivitási jelzőszámainak átlagát, ugyanakkor a magyar mutató is változatlanul igen volatilis - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a térségi feldolgozószektorok aktivitásának hétfőn ismertetett mérőszámait értékelve. A globális gyáripari mutató csaknem fél év óta első emelkedése citybeli elemzői vélemények szerint ugyanakkor "biztató".

Morgan Stanley

Hatodik hónapja emelkedett szeptemberben a magyar beszerzési menedzser index. A BMI értéke: 52,5. 2010 júliusa és 2011 szeptembere között folyamatosan bővült a feldolgozóipar. Azonban az azóta eltelt hónapokban csak hatszor történt hasonló, ilyenre 2008-2009 óta nem volt példa. A szeptember havi index 2,9 százalékponttal magasabb az augusztusi értéknél (49,6). Szeptember összességében az átlagnál némileg gyengébb hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9), a hosszú távú szeptemberi átlag pedig 1996 óta (51,6) alulmúlja az e hónapban mért értéket. Részletek>>>

A Morgan Stanley közgazdászai közölték, hogy az általuk számolt - Oroszországot, Törökországot és Dél-Afrikát is tartalmazó - felzárkózó térségi BMI-kompozit szeptemberben éppen a növekedés és a visszaesés mezsgyéjét jelző 50-es értéken stagnált, az átlagon belül azonban alulteljesítő volt Közép- és Kelet-Európa feldolgozószektora. A lengyel és a cseh BMI-mutató csökkent, és a térség összesített aktivitási mérőszámának valamelyes emelkedését kizárólag a magyar beszerzési menedzserindex megugrása vezérelte.

A Morgan Stanley londoni szakelemzői szerint azonban - jóllehet a meredek emelkedéssel 52,5-re javult múlt havi magyar jelzőszám "figyelemreméltó" - a magyar gyáripari aktivitásmérő volatilitását mutatja, hogy az átfogó index augusztusban csaknem ugyanilyen mértékben esett. A cég szerint ezt a szeszélyes ingadozást a jelhez kapcsolódó "magas zajszint" okozza, amely rendszeresen megnehezíti a magyar BMI-mutató értelmezését.

Goldman Sachs

A Goldman Sachs elemzői szerint "biztató hír" a magyar feldolgozószektor kilátásait illetően, hogy szeptemberben megugrott a magyar BMI-mutató, és a harmadik negyedévi átlag jórészt megfelelt a második negyedévinek. A ház közgazdászai is azt emelték ki azonban, hogy a magyar BMI-adatok volatilisek, és eltérő módszertannal számolják, emellett a régió egészéhez mérve erőteljes magyar aktivitási mérőszám a ház szerint "valamelyest ellentmond" a "meglehetősen gyenge" ipari termelési adatoknak.

Capital Economics

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai szerint az adatok alapján úgy tűnik, hogy Lengyelországban és Csehországban mélyül az ipari szektor recessziója. A ház szerint a térségi BMI-adatsorból az "az ismerős kép bontakozik ki", hogy Oroszország és Törökország termelőüzemei jobban boldogulnak a súlyosbodó euróövezeti recesszió közepette, mint a lengyel és a cseh gyáripar. Ezt jelzi, hogy az orosz BMI-mutató négyhavi, a török öthavi magasságba emelkedett szeptemberben, a lengyel index ugyanakkor három éve nem mért mélységbe süllyedt.

A szoros beszállítói kapcsolatok azt jelentik, hogy ha "Nyugat-Európa tüsszent, Közép-Európa náthás lesz, sőt a jelenlegi konkrét esetben súlyos influenzát kapott" - fogalmaznak a Capital Economics londoni szakértői. A ház szerint a függés mértékét jelzi, hogy a teljes BMI-mutatón belül az exportrendelések részindexe Lengyelországban fél éve, Csehországban egy éve a növekedés és csökkenést határát jelentő 50-es érték alatt van. Törökország és Oroszország sem immunis az euróövezeti problémákra, ám kevésbé vannak kitéve a valutauniós gondoknak, mint Közép-Európa. Ezt jól mutatja, hogy az euróövezetbe irányuló export Csehország hazai össztermékének több mint a 40 százalékát, Lengyelországénak pedig hozzávetőleg a 35 százalékát teszi ki, ugyanakkor sem Oroszország, sem Törökország esetében nem éri el a 10 százalékot az euróövezeti export GDP-arányos értéke - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.

JP Morgan

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport, amely minden hónapban közzéteszi a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó ágazatainak egyéni teljesítményadataiból összesített, a világgazdaság egészére kivetített saját beszerzési menedzserindexét, szeptemberről szóló hétfői felmérésében kimutatta, hogy az általa képzett globális mutató a múlt hónapban 0,8 ponttal 48,9-re emelkedett. A JP Morgan szakelemzői szerint jóllehet ez még mindig igen alacsony érték - éves szinte számolva a globális ipari termelés 3 százalékos visszaesésének felel meg -, a világgazdaság gyáripari aktivitását mérő jelzőszám azonban öt hónapja most első ízben emelkedett, és ez azt jelzi, hogy a szektor kilábalóban van "egy szokatlan és elhúzódó visszaesésből".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG