1p
Bár még nincs vége a kiigazításoknak az EU-ban, úgy tűnik, a vizsgált 13-ból 11 tagállamban - köztük Magyarországon - nem eltúlzott az egyensúlyhiány. A Bizottság ötleteket is ad, hogyan lehetne nekünk jobb.

Az Európai Bizottság ma közzétette azon 13 tagállamra vonatkozó részletes vizsgálatainak eredményeit, amelyek esetében a riasztási mechanizmus keretében múlt novemberben elkészített jelentés makrogazdasági egyensúlyhiányra utaló jeleket tárt fel.

Nincs még vége a kiigazításnak

A Privátbankárnak is eljuttatott részletes vizsgálatok megállapították, hogy Európában folyamatban van a makrogazdasági kiigazítás, azonban jellege és üteme az egyes tagállamokban eltérő.

Általában jellemző a folyó fizetési mérlegek hiányának csökkenése, a fajlagos munkaerőköltségek konvergenciája, a túlzott ingatlanárak korrekciója és a magánszektor eladósodottságának mérséklődése - a különböző kihívások miatt azonban várhatóan következő években megmaradnak az országok közötti növekedési eltérések.

A legtöbb országban még nem fejeződött be a kiigazítás. Számos uniós gazdaság továbbra is jelentős kihívásokkal küzd az államadósság, a magánszektor eladósodottsága és az ingatlanpiacokon zajló korrekció miatt - írja a Bizottság.

11 országban nem túlzott az egyensúlyhiány, 2-ben igen

A Bizottság azt kéri attól a tizenegy országtól (Belgium, Bulgária, Dánia, Franciaország, Olaszország, Magyarország, Málta, Hollandia, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság), amelyek esetében az egyensúlyhiányt nem találták túlzottnak, hogy nemzeti reformprogramjaikban, valamint stabilitási és konvergenciaprogramjaikban vegyék figyelembe a részletes vizsgálatok megállapításait.

A Bizottság május 29-én átfogó szakpolitikai ajánlásokat ad ki ezen országok számára a meglévő egyensúlyhiányok megszüntetése és újak megelőzése céljából.

Két tagállamban, Spanyolországban és Szlovéniában túlzott egyensúlyhiány megállapítására került sor. Spanyolországban a belső és a külső adósság rendkívül magas szintje továbbra is komoly kockázatot jelent a növekedés és a pénzügyi stabilitás szempontjából. Szlovéniában jelentősek a pénzügyi szektor stabilitására ható, a vállalatok eladósodottságából és a hitelállomány leépítéséből eredő kockázatok, amit súlyosbítanak az államháztartási kapcsolódások is.

A Bizottság a Ciprus gazdaságával foglalkozó vizsgálat eredményét végül nem teszi közzé. Ez az eurócsoport és a ciprusi hatóságok között létrejött politikai megállapodás következménye: az országra ugyanis így már egyébként is megerősített gazdasági felügyelet vonatkozik.

Idő kell még

Olli Rehn, a Bizottság gazdasági ügyekért, monetáris politikáért és az euróért felelős alelnöke elmondta: a tagállamok és az Unió határozott szakpolitikai intézkedései hozzájárulnak az európai gazdaság egyensúlyának helyreállításához. "Azonban továbbra is komoly kihívásokkal nézünk szembe: időre van még szükség ahhoz, hogy lezárjuk azoknak az egyensúlyhiányoknak a megszüntetését, amelyek a válságot megelőző évtizedben ellenőrizetlenül kialakulhattak és gazdaságunkra nézve változatlanul nagy terhet jelentenek.”

Számos tagállamban szorosan nyomon kell követni a makrogazdasági egyensúlyhiányt. A strukturális reformok iránti határozott elkötelezettségre van szükség ahhoz, hogy az egyensúlyhiányok megszüntetése a lehető legzökkenőmentesebb legyen és létrejöjjenek a fenntartható növekedés és a munkahelyteremtés feltételei - írja a Bizottság.

Vállalkozásbarát környezet és Széll Kálmán Terv - ez kéne nekünk

A Magyarországgal foglalkozó részletes jelentés megállapítja: az ország makrogazdasági egyensúlytalanságokkal küzd, amely további figyelmet és határozott intézkedéseket igényel.

Magyarország több fontos szabályozási kihívással szembesül. Ezek közül a legfontosabb a jelenleginél sokkal inkább válllakozásbarát környezet kialakítása. A jelentés szerint az elmúlt időszakban különösen a nagyméretű, szolgáltatószektorban tevékenykedő cégek szenvedték meg az adópolitikai változásokat. Magyarország kilábalásához elengedhetetlen a nemzetközi tőke szerepének erősödése, ehhez azonban növelni kell a kiszámíthatóságot, felül kell vizsgálni a vállalati különadók rendszerét.

Ezen kívül helyre kell állítani a hitelezést: ehhez a pénzügyi szektor adóterheinek mérséklése mellett a kormányzat és a bankszektor közötti megállapodásra is szükség van (ebbe az irányba mutat a jegybank és a bankok között a napokban is folyó tárgyalássorozat).

Szükség van a fiskális konszolidáció folytatására, ehhez azonban olyan eszközöket kell választani a Bizottság szerint, amelyek nem hátráltatják a középtávú növekedést - ehhez akár egy nemzetközi hitelszerződés is jó eszköz lenne. További lépésként a Széll Kálmán Terv teljes bevezetését is javasolja a Bizottság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A hétvégén megint változnak a benzinárak, mutatjuk
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 11:45
A gázolaj ára marad.
Makro / Külgazdaság Felturbózzák a Kiflit
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 11:29
170 millió dolláros növekedési tőkét kap a Rohlik Csoport az EBRD-től.
Makro / Külgazdaság A biztató munkaerőpiaci adatok mellett inflációs veszélyre figyelmeztet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 10:16
Balog-Béki Márta vezető tőkepiaci elemző a KSH péntek reggeli adatait elemezte.
Makro / Külgazdaság Ez a mutató is szép lassan visszatér a megszokott kerékvágásba
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 08:46
Az ipari termelői árak alakulását is a KSH közölte a hét utolsó munkanapján.
Makro / Külgazdaság Megugrott a hölgyek munkakedve
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 08:30
Friss foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokat közölt péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Honnan és hova menekülnek az ultragazdagok?
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. június 27. 18:54
A migrációról vagy az üldözöttek juthatnak eszünkbe, vagy azok, akik a jobb megélhetés reményében kelnek útra a világ szegényebb régióiból a gazdagabbakba. Van azonban egy harmadik csoport is.
Makro / Külgazdaság Nagyon jó hírt kapott Joe Biden, de Donald Trump sem kesereghet
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 17:28
Az Egyesült Államokban nőtt a tartós javak megrendelése májusban.
Makro / Külgazdaság Keserű vége lehet az EU keménykedésének
Buksza blog | 2024. június 27. 16:44
Ausztrália összeakasztotta a bajszát Kínával a koronavírus-járvány idején. Peking büntetővámot vetett ki az ausztrál borra, ami kiütötte az exportot. Ez lehet a vége egy EU-Kína kereskedelmi háborúnak is.
Makro / Külgazdaság Vészjósló kijelentést tett az IMF Magyarországról
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 13:42
Ha nem lesznek újabb kormányzati megszorítások, akkor elszáll a költségvetési hiány - írja a Nemzetközi Valutaalap a legújabb jelentésében, amelyet Bod Péter Ákos elemzett.
Makro / Külgazdaság A kínai Zeekr szárnyakat kapott Oroszországban
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 11:11
Az elektromos autó értékesítése megugrott, ahogy a kínaiak egyre inkább dominálják az orosz elektromos járművek piacát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG