A nyugat-európai tőzsdeindexek többsége fél százalék körüli pluszban állt péntek délelőtt, kivéve a francia mutatót, amely a rendkívüli választások előtt 0,4 százalékkal süllyedt. A tegnap esti, szerény emelkedést mutató zárás után az amerikai határidős tőzsdeindexek további pluszt mutatnak, főleg a tech-cégek mennek fel.
A péntek hajnalban zajlott elnökjelölti vitában Joe Biden elnök inkább botladozott a sajtó szerint. A kereskedők Európában a hétvégi francia parlamenti választásokra készülnek. A Nike részvényei nagyot estek, és a L’Oreal is rossz hírt közölt, lassabb növekedést lát a szépségiparban. Európai makroadatok is jönnek, a hét fő attrakciója azonban a Fed által preferált inflációs mutató (a PCE) közzététele lesz pénteken. Ha ez csökkenést mutat, az jót tehet a kockázatosabb befektetéseknek.
Csúcsról csúcsra száll a BUX
A BUX index már 71 800 pont felett áll, ami új történelmi csúcsot jelent. A mutató többször is új rekordot döntött az utóbbi napokban, pénteken újabb 0,4 százalékkal megy fel. Az OTP 0,8, a Richter 0,3, a Mol 0,1 százalékkal drágább, a Telekom stagnál.
Az euró 395,10 volt késő délelőtt, ami több mint egy forintos esés csütörtök estéhez képest. Viszonylag drága az olaj, ma is egy százalékkal drágult a Brent és elérte a 86 dollárt. A hollandiai szállítású földgáz árfolyama viszont 1,7 százalékkal süllyed.
Miért erős az olaj?
Jó úton haladnak az olajpiacok, hogy zsinórban a harmadik hetet zárják pluszban – írta a K&H Értékpapír. A nyári hónapokra fordulva sem múlt el a geopolitikai kockázat az izraeli konfliktus kapcsán, az orosz-ukrán háború is már több mint két éve zajlik, ez pedig kínálati oldalon nyomást helyez a piacokra. Így hiába emelkedett az utóbbi időben az amerikai olajkészletek szintje, az erős kereslet továbbra is felfele hajthatja az árakat.
A kőolaj ára 2021 óta nem látott szűk sávban mozog jelenleg, jelentős változás nincs a piacon, a Brent típus 82 és 88 dollár/hordó között maradt az elmúlt hónapokban – írja az Erste Befektetési Zrt.
A befektetők egy része felfelé kitörést prognosztizál az év második felében az erősödő kereslet miatt.
Zajlik az élet Európában
Sűrű a pénteki naptár kontinensünkön, az EKB fogyasztói várakozásokra vonatkozó felmérése és inflációs adatok jönnek többek között Franciaországból, Olaszországból és Spanyolországból, valamint munkanélküliségi adatok Németországból és Norvégiából. Esedékesek az Egyesült Királyság végleges GDP-adatai és Svédország kiskereskedelmi forgalma is.
Brüsszelben folytatódik az uniós csúcstalálkozó. A központi bankárok közül Villeroy, az EKB és Bunge, a Riksbank vezetője, valamint Barkin, a Fed vezetője is beszél – foglalta össze a Bloomberg.
Bármi áron vennének aranyat a jegybankok?
Hiába a nemrég beállított történelmi csúcs és a 2300 dollár/uncia körül ingadozó árfolyam, a számok alapján még évekig kitarthatnak a sárga nemesfém vásárlása mellett a világ jegybankjai – derül ki az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) jegybankok körében végzett felméréséből.
Nem árérzékenyek a jegybankárok, ha aranyvásárlásról van szó, hiszen pont a dollártól szabadulnának – foglalta össze a Conclude Zrt.
Nincs jobb a sárga fémnél
A jegybankok a globális aranykereslet mintegy húsz százalékát adják. Meglepő módon a WGC-nek válaszoló jegybankárok ugyanúgy gondolkoznak az aranyról, mint a magánbefektetők. Szerintük is kiemelten fontos annak értékállósága és portfólió-diverzifikáló hatása, valamint a gazdasági bizonytalanságok idején nyújtott kiváló teljesítménye és zéró adóskockázata.
A sárga nemesfémet leszámítva nem igazán találnak más alkalmas eszközt a dollár kiváltására a jegybankárok.
A jegybankárok 29 százaléka szerint a saját intézetük is tervez aranyat vásárolni a következő egy évben, 81 százalékuk pedig arra számít, hogy a globális aranytartalékok tovább nőnek a következő 12 hónapban.
Többet adnak a bitcoinért
Javulás látható a kriptodeviza-piacokon is, a bitcoin egy százalékkal 61 400, az ether két százalékkal 3430 dollár fölé emelkedett.
A Coinbase kriptotőzsde beperli a SEC és az FDIC szövetségi pénzügyi felügyeleti szervezeteket, azzal vádolva azokat, hogy megpróbálják jogtalanul elvágni a kriptoipart a bankszektortól, bankkapcsolatoktól. Ez ugyanis az ágazat komoly problémája volt az utóbbi pár évben.
Jön a Solana ETF is?
A VanEck vagyonkezelő csoport benyújtotta kérelmét egy Solana ETF létrehozására az USA-ban. A solana jelenleg az ötödig legnépszerűbb kriptovaluta (negyedik, ha a dollárhoz kötött stabilérméket nem számoljuk), a kisbefektetők kedvence.
A hír nem volt minden előzmény nélküli, pletykaszinten már sok szó volt róla, így is hat százalékkal dobta meg az árfolyamot. A solana-érmék piaci kapitalizációja jelenleg 67 milliárd dollár (az etheré 400, a bitcoiné 1200 milliárd dollár felett van elvileg).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.