Legalábbis erről állapodott meg hat uniós tagállami vezető, az Európai Néppárt részéről Kyriakosz Mitsotakisz görög miniszterelnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök, a szocialisták képviseletében Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár, a liberálisok képviseletében pedig Emmanuel Macron francia elnök és Mark Rutte holland kormányfő, adta hírül a Politico uniós forrásaira hivatkozva.
A brüsszeli hírportál szerint a fenti három nevet terjesztik majd jóváhagyásra az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elé a ma kezdődő brüsszeli csúcson. A döntést a Tanács hozza majd meg, de az új bizottsági elnököt és csapatát még az Európai Parlamentnek (EP) is jóvá kell hagynia.
Mindez azt jelentené, hogy a keményvonalas jobboldali blokk annak ellenére sem kap topvezetői posztot, hogy frakciója, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) a harmadik legnagyobb blokkot alkotja majd az új EP-ben, megelőzve a liberálisokat.
Az előzetes tárgyalásokba nem vonták be az ECR egyik vezető pártjának, az Olaszország Fivéreinek elnökét, Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt, akinek – mint a Politico írja – "ez nem fog tetszeni". Igaz, cserében Olaszország valamilyen fajsúlyos posztot kaphat a következő Európai Bizottságban.
A The Guardian szerint Meloni az olasz parlamentben már dühös szavakkal ítélte el az alkut, kiemelve, hogy az euroszkeptikus blokk kihagyásával az alkut kötők ignorálták az EU jobbra tolódását. Úgy véli, hogy az EU egy bürokratikus óriás, amely ideológia alapján hozza meg döntéseit.
Kiemelte, hogy míg a pártja vezette koalíció a voksok 53 százalékát szerezte meg az EP-választáson Olaszországban, addig Franciaországban csak 16, Németországban pedig 32 százalékot kaptak a liberális, illetve baloldali-zöld kormányzó erők.
Orbán Viktor miniszterelnök pedig előzetesen a Twitteren többek között azt írta: a Néppárt alkuja a baloldaliakkal és a liberálisokkal szembemegy mindennel, amire az EU-t alapították, az uniós topvezetői posztoknak pedig minden tagállamot reprezentálniuk kellene, nem csak a baloldaliakat és a liberálisokat.
Mindezek alapján erősen kétséges, hogy sikerül-e valóban egyezségre jutnia az Európai Tanácsnak a csúcsvezetői posztokról a ma kezdődő csúcson.
Frissítés:
Ezzel összhangban Orbán Viktor Brüsszelben ma jelezte: Magyarország nem tudja támogatni az Európai Bizottság elnöke mandátumának meghosszabbítását.