A ’Project 2025’ egyelőre még nem került be a köztudatba, pedig a szó minden értelmében igen jelentős dokumentumról van szó – a legbefolyásosabb republikánus szervezetek által összeállított javaslattervezet több mint 900 oldalas, és megvalósítása alapjaiban rengetné meg az Egyesült Államokat.
Az „útiterv” mögött a Heritage Foundation áll, a világ egyik legfontosabb és legbefolyásosabb thinktankjának számító, a Republikánus Párthoz millió szállal kötődő szervezet már Ronald Reagan ideje óta egyengeti az elnökök körüli terepet – működésükről ebben a cikkünkben írtunk bővebben is:
A Heritage magyar kötődése sem elhanyagolható, hiszen cikkünk írásakor ugyanúgy az a Kevin D. Roberts áll az agytröszt élén, akinek beiktatása óta a korábban hagyományosan mérsékeltebb politikai platformra helyezkedő szervezet egyszersmind radikálisabb platformra került: elég csak a 2020-as választások legitimációjának megkérdőjelezésére gondolni, vagy arra, hogy a Heritage aktívan lobbizik az ukrán hadisegélyek folyósítása ellen is.
Roberts 2023 tavaszán járt Magyarországon, a szintén az amerikai republikánusoktól honosított, Trump-slepphez millió szállal kötődő CPAC Hungary republikánus dzsemborin. Ott adott interjújában egyebek mellett arról is beszélt, hogy nem gondolja, hogy az orosz-ukrán háború kirobbant volna, ha Trump az elnök, mert Vlagyimir Putyin félt Donald Trumptól. A CPAC Hungary vendégeiről laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Mfor írt részletesebben is.
Ebből baj lesz?
A javaslattevő szervezet és annak elnökének személyét figyelembe véve tehát rögtön egyértelműnek tűnhet, hogy a ’Project 2025’ sem finomkodó változtatásokra készül. A BBC rendkívül tömören így foglalta össze ennek lényegét:
a több mint 900 oldalas tervezet több ezer köztisztviselő elbocsátását, az elnök hatalmának kiterjesztését, az Oktatási Minisztérium és más szövetségi intézmények, ügynökségek felszámolását, valamint átfogó adócsökkentéseket szorgalmaz.
Egyszerre ennyi változtatás pedig még gombócból is sok. De kezdjük az elején – mégis mi történhet majd az amerikai köztisztviselőkkel? Donald Trump, talán személyiségéből eredendően is, hagyományosan nem kezeli jól a kritikákat, elég csak számos kirohanására gondolni.
Az Egyesült Államok stabilitásának egyik alapját hagyományosan az jelenti, hogy hiába változik az éppen hatalmon lévő párt, a szakmai stáb része nem politikai kinevezett, hanem tényleges közszolgálati dolgozó, akiket komoly szerződések és háttérszervezetek védenek, azaz az érkező új hatalom nem tudta kénye-kedve szerint kirugdosni őket. Trump újbóli hatalomra kerülésével mindez megváltozhat, ugyanis a ’Project 2025’ felülvizsgálná a közszolgálati dolgozók eddigi státuszát, és jelentős hányadukat politikai kinevezetté minősítené át, amely jelentősen megkönnyítené eltávolításukat, amennyiben az általuk képviselt nézetek nem egyeznek a központi hatalom által elvárttal. Csak példaképpen: az átminősítés például az egészségügyi szolgálatok vezetőit, vagy akár a klímaváltozással és időjárással foglalkozó kutatókat is érinthetne.
A ’Project 2025’ emellett átfogó terveket tartalmaz az FBI és az amerikai oktatási tárca szétszedéséről és átalakításáról, valamint a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) szétveréséről is – ez utóbbi azért is különösen érzékeny, mivel ez az ügynökség, amelyet több közt a hurrikánok és más szélsőséges jelenségek előrejelzésével is foglalkozik: a dokumentum viszont azzal vádolja, hogy a „klímaváltozással riogató iparág” egyik fő eszközévé vált.
Bye-bye, pornó?
A javaslat azonban nem áll meg a hozzáértő, és eddig a politikai hatalomtól nagyrészt függetlenül dolgozni tudó emberek eltávolításánál, a „hagyományos családi értékek védelme” érdekében betiltaná az abortusztabletta mifepriszton forgalmazását, erősítené a szülői és vallásos kontrollt az iskolák felett, és betiltaná a pornófilmek gyártását, forgalmazását és nézését is.
Mindent Trumpnak
A tervezet sarokkövét az úgynevezett ’unitary executive theory’ jelenti, ezen végrehajtó hatalomról szóló jogi elmélet szerint az Egyesült Államok alkotmányának második cikkelye az elnökre ruházta a teljes végrehajtó hatalmat – a status quo azonban a gyakorlatban egyáltalán nem így működött - emlékeztetett a New York Times.
A jelenlegi felállás szerint bár az Egyesült Államok elnöke jelentős befolyást gyakorol a végrehajtó hatalmi ágra, vannak kivételek, így például a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve is független, de bizonyos különleges tanácsadók is ide tartoznak. A ’Project 2025’ azonban zöld utat adna az elnöknek ahhoz, hogy a végrehajtó hatalmat újból baltaszerűen gyakorolja, amely a tervezet kritikusai szerint például azt jelenthetné, hogy megakadályozhatná a kongresszus által az elnöknek nem tetsző programokra előirányzott pénz elköltését – ezt a taktikát a törvényhozók Richard Nixon elnök idején tiltották be. Ha ez az út megnyílik Trump előtt, akár olyan ügyekben is megpróbálhatna ezzel élni, mint Ukrajna támogatása, vagy a szexuális kisebbségek jogainak megnyirbálása.
Nem biztos, de…
Fontos megjegyezni, hogy most, több hónappal az amerikai választások előtt a ’Project 2025’ még nem számít Donald Trump hivatalos álláspontjának – bár támogatását többször is hangoztatta – így elképzelhető, hogy a fentebb kiszemezgetett részletek csak részben, vagy egyáltalán nem fognak megvalósulni.
Magyar szempontból azonban különösen pikáns, hogy a tervek kritikusai szerint hazánk jelenthette az egyik inspirációt a Heritage Foundation vezetésével készült javaslatnak. A Chicago Sun portáljának nyilatkozó történész, Nancy McClean például így fogalmazott:
miért Orbán a modelljük? Mert megmutatta nekik, hogyan lehet a választásokat a demokrácia aláásására és a csapata számára az örökös hatalom biztosítására használni.
A szakértő továbbá hozzátette, véleménye szerint a magyar miniszterelnök tisztogatást tartott a közszolgálatban dolgozók közt, és engedelmes lojalistákkal töltötte fel soraikat. Orbán Viktorról szólva kiemelte:
megváltoztatta az alkotmányt. Teljesen uralja az országot. És ez az, amit a Heritage az Egyesült Államokban is látni akar.
Hasonló véleményen van egyébként lapunk állandó külpolitikai szakírója, Káncz Csaba is, aki cikkében Donald Trump és Joe Biden vitájának előszelét elemezte. Mint mondta megkeresésünkre,
Trump tekintélyelvű hajlamai félreérthetetlenek, hiszen ő maga is elmondta már, hogy diktátor akar lenni az első napon. A szakértő hozzátette, a demokraták a Heritage Foundation tervével kiegészítve joggal figyelmeztetnek arra, hogy Trump választási győzelme hasonló állapotokhoz vezetne, mint amilyeneket már láthatunk Magyarországon és más autoriter államokban.