6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai sajtóban is komoly felhördülést okozott az, hogy a Guardian kiderítette, Orbán Viktor szövetségesei zárt ajtók mögött tárgyalnak a republikánusokkal Washingtonban, ahol szorgalmazzák az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatás megszüntetését. Mindez a Heritage Foundation thinktank kétnapos, hétfőn és kedden zajló eseményén történik.

Kevin D. Roberts neve ismerős lehet azoknak, akik odafigyelnek a lassan már hagyományosan, minden év tavaszán Budapestre érkező Konzervatív Politikai Akció Konferenciára, vagyis ismertebb nevén a CPAC Hungary névre keresztelt hivatalosan konzervatív, gyakorlatilag azonban a Trump-tábor dzsemborijának számító eseményre.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor idén tavaszi cikkében bemutattuk, hogy akkor Budapestre érkezett Roberts is, aki a Heritage Foundation elnöke, egyben pedig az amerikai konzervatív háttérország egyik legbefolyásosabb alakja.

De mi is ez az alapítvány, és miért jelentős az, hogy a Magyar Külügyi Intézet tagjai – akik előtt Orbán Viktor épp a napokban tartott beszédet – és a washingtoni magyar nagykövetség munkatársai is részt vesznek a rendezvényén?

Nagy renomé

A Heritage alapítását 1973-ra datálják, és Ronald Reagan elnökségének idején, az 1980-as években került befolyása csúcsára: olyannyira, hogy minden idők egyik legnépszerűbb republikánus elnökének programját is részben az alapítvány tanulmányai alapján építették fel. A Heritage jelenleg is jelentős befolyással rendelkezik a republikánusok oldalán, és ahogy befordulunk a 2024-es amerikai elnökválasztás hajrájába, egyre egyértelműbb, hogy ott is komoly tényező lesz majd.

Nagy pálfordulás

Adott tehát egy jónevű, a hagyományos amerikai konzervatív politika alappillérein mozgó, befolyásos szervezet, amelynek támogatói között a felső tízezer és befolyásos üzletemberek egyáltalán megjelennek. Az önmagában nem lenne kiugró, hogy a magyar politika és a Heritage Foundation szálai összeérnek, hiszen hasonló agytrösztök a világ számos más pontján is találkoznak politikai szereplőkkel – a randevú híre miatti felháborodást az alapítvány az orosz-ukrán kérdéshez mutatott hozzáállása okozza, az ugyanis mélységesen szembe megy a történelmi alapokkal.

„Annyi idős vagyok, hogy még emlékszem arra, mikor a Heritage sasként figyelte az oroszokat, és mélyen kritikus volt (az ország) minden lépésével szemben…” – írta az egyik közösségi oldalon egy amerikai felhasználó reagálva a rossznyelvek által egyszerűen csak Putyin-proxinak keresztelt magyar küldöttség érkezésére, és ez tulajdonképpen össze is foglalja a problémát. A háború kirobbanásakor még támogatóan fellépő Heritage már 2022 májusában teljes hátraarcot hajtott végre Oroszország ukrajnai háborújának kapcsán, és már az első, 40 milliárd dolláros amerikai segélycsomag indokoltságát is megkérdőjelezte.

Ez a pálfordulás a Heritage keretein belül is mozgást okozott, ugyanis az alapítvány akkori külpolitikai igazgatója, Luke Coffey arról számolt be, hogy központi utasítást kapott arra, hogy vonja vissza korábbi, az Ukrajnának nyújtott támogatást támogató kijelentéseit. Coffey egyébként ezt követően el is hagyta a szervezetet.

Egy patinás amerikai alapítvány - és egy új irány. Fotó: Depositphotos
Egy patinás amerikai alapítvány - és egy új irány. Fotó: Depositphotos

Kevin D. Roberts és az özönvíz

2023 augusztusában aztán beiktatták a fentebb már említett Kevin D. Roberts-et, aki még a korábbiaknál is nyíltabban vállalta a konfliktust az ukrán ügyben; egy véleménycikkében például élesen kritizálta a kongresszust, mondván, túszként tartják fogva a 2023-as hawaii erdőtüzek áldozatait, csak azért, hogy „több pénzt költhessenek Ukrajnára”. Ezt a kritikát pedig egy reklámkampány követte hasonló üzenettel, majd a Heritage alelnöke, Victoria Coates nyíltan is kijelentette, hogy „itt az ideje, hogy véget vessünk az üres, dátum nélküli csekkek kiadására Ukrajna számára". Ez utóbbi egyébként arra késztette az alapítvány nemzetvédelmi intézetének igazgatóját, Thomas Spoehr nyugalmazott altábornagyot, hogy benyújtsa lemondását.

Randy Mott republikánus aktivista közösségi oldalán is bemutatta, hogy mennyire élesen változott meg a korábban rendkívül oroszkritikus alapítvány álláspontja. Dakota Woods, a Heritage védelmi programjának vezető kutatója korábban például egyebek mellett így érvelt az agytröszt honlapján Ukrajna támogatása mellett:

a félmegoldások és a langyos, késleltetett segítségnyújtás meghosszabbítja a konfliktus időtartamát, növeli a pusztítás mértékét, fokozza a szenvedést, és megnehezíti a háború befejezését."

az Egyesült Államok és szövetségesei úgy tudják a legjobban támogatni Ukrajnát, ha biztosítják a lőszerek folyamatos áramlását, bővítik Ukrajna tüzérségi állományát, páncélosokat biztosítanak a támadó műveletekhez, javítják a védelmi képességeket az ellenséges szárazföldi és légi támadásokkal szemben."

Ezeknek a harcosan Ukrajnát támogató üzeneteknek azonban mostanra már nyoma sincsen a Heritage Foundation hivatalos oldalán.

Miért?

A nagynevű alapítvány éles irányváltása kapcsán felmerül a kérdés: mégis miért? Az egyik ok kézenfekvőnek tűnik, hiszen ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, az ukrán támogatás kigáncsolásának fő okának az tűnik, hogy a visszatérésre készülő Donald Trump előtt megnyíljon a terep, hiszen az ukrán ügy támogatottsága csökken a társadalomban is.

A napokban például a Financial Times és a Michigani Egyetem Stephen M. Ross Üzleti Karának közös felmérése is arra jutott, hogy a megkérdezettek 48 százaléka nyilatkozott úgy, hogy túlzottnak érzi az Egyesült Államok által Ukrajnának folyósított pénzügyi és katonai támogatást.

A másik lehetséges ok inkább csak feltételezés, ám engedjék meg, hogy mégis megtegyük: a Heritage Foundation 501-es szervezet, így alapítványként nem köteles nyilvánosságra hozni adományozóit, akik egyébként szép adójóváírást is kaphatnak ezért. Felmerül a kérdés: landolhattak-e bizonyos pénzek bizonyos bankszámlákon, hogy néhány hónap alatt ilyen szögesen megváltozzon a patinás szervezet véleménye?

Persze, ez csak feltételezés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG