4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Korántsem biztos, hogy érdemes hosszú távú gázszállítási szerződést kötni a Gazprommal, miután európai szabad kapacitások is elérhetőek, ráadásul 2-3 évre szóló le nem szállított mennyiséget még biztosan leszállít számunkra az orosz partner. Az ár is komoly tényező.

Egyre szaporodnak a kérdőjelek az Oroszországgal kötendő hosszú távú gázszállítási szerződés körül. Várhatóan ez lesz az egyik fő témája Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor jövő keddi budapesti találkozójának is. A magyar miniszterelnök tegnap úgy nyilatkozott: egy új szerződés megkötését nehezíti az, hogy a gáz ára az olajár változása miatt nem alakult kiszámíthatóan az elmúlt időszakban. Ma senki nem tudja megmondani, a következő két-három évben mi lesz az ésszerű ár, ezért hosszú távú elköteleződést nem kellene vállalnunk - közölte Orbán.

Vételi opciójával élve 940 millió forintért megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. a Panrusgáz Zrt. 50 százalékos részvénycsomagját - közölte tegnap az MVM.

Szintén a hosszú távú elköteleződés elleni érv lehet az is, orosz sajtóértesülés szerint az Európai Unió tagállamainak többsége, valamint Törökország akár 35 százalékkal olcsóbban juthat orosz földgázhoz, mint tavaly. A Vedomosztyi című napilap az orosz gazdasági minisztérium számításaira hivatkozva azt közölte, hogy a három balti országot leszámítva a partnerek átlagosan 222 dollárt fizetnek majd az orosz földgáz ezer köbméteréért, miután az exportra szánt orosz földgáz fél-háromnegyed éves csúszással követi a kőolaj árát. Igaz, Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője azt mondta: túl korai erről beszélni.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek adott nyilatkozatában kifejtette: Oroszország az elkövetkező években is kulcsszereplő lesz Közép-Európa energiaellátásában, ezért nem képzelhető el, hogy "ne konzultáljunk folyamatosan Oroszországgal". Ráadásul az ország a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak, és a magyar-orosz kereskedelem visszaesése a teljes magyar külgazdaság, és így az egész nemzetgazdaság teljesítményére nagyon súlyos hatással van - magyarázta. Ezért az orosz elnök látogatásakor napirenden szerepel majd az is, hogyan lehetne felélénkíteni a kétoldalú kereskedelmi együttműködést.

Ez kérdésessé teszi, hogy a Gazprom az ár meghatározásában milyen mértékben veszi alapul a kőolaj tarifáját. Ennek kapcsán a Magyar Nemzetnek nyilatkozó Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. gázpiaci elemzője szerencsésnek tartaná, ha az árazásban a mindenkori gázpiaci árakat vennék alapul. Pletser elképzelhetőnek tart akár olyan megállapodást is, amely néhány évre és csak a lakossági fogyasztást fedező, évi 3-3,5 milliárd köbméteres mennyiségre vonatkozna.

Ráadásul – miként azt Pletser Tamás elmondta - az európai piacok összekapcsolásának köszönhetően bővült a kínálat, és a vevők javára billent a mérleg. Mindez azt jelenti, hogy a földgázt valószínűleg a most lejáró hosszú távú szerződésben rögzített árnál olcsóbban is be lehet szerezni a szabad gázpiacon. Fontos kérdés ugyanakkor - tette hozzá -, hogy a magyar fél milyen időtávban gondolkodik.

Tovább árnyalja a képet, hogy az idén lejáró egyezség alapján még 2-3 évig elegendő gáz "ragadt bent", amit a Gazprom le fog szállítani, azaz energiahiány nem fenyeget akkor sem, ha nincs újabb szerződés. Pletser kitért arra is, hogy túl hosszú időre azért sem érdemes szerződni, mert a cseppfolyós gáz kitermelésének fejlődésével, valamint az ígéretes azeri és izraeli lelőhelyek feltárásával éveken belül új források jelenhetnek meg a most meghatározó Norvégia és Oroszország mellett.

 

 

 

 

Vételi opciójával élve 940 millió forintért megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. a Panrusgáz Zrt. 50 százalékos részvénycsomagját - közölte tegnap az MVM.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG