A sertés tőkehús általános forgalmi adója (áfa) 2016. január 1-jén esedékes csökkentése következményeként belátható időn belül kedvező fejleményekre számít a sertéságazatban a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT). A szervezet MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében rámutat: az áfa 5 százalékra csökkentésével az agrárium egyik meghatározó ágazata komplex módon bizonyíthatja, hogy az élelmiszerek áfakulcsának közelítése az EU-tagállamok átlagához versenyelőnyt jelent. A VHT szerint ennek nemcsak az agrárium számára lesz hozadéka, hanem nemzetgazdasági szinten is: fehéredik a gazdaság, nőni fognak az áfa- és egyéb adóbevételek, a járulék- és a díjbevételek. Számítani lehet új vidéki munkahelyek létrejöttére is.
A Terméktanács emlékezet: a '80-as évek közepén Magyarországon még 10 milliós volt a sertésállomány, a lakossági sertéshús fogyasztás évente és fejenként elérte a 45 kilogrammot, s ezt kizárólag belföldi alapanyagból biztosították. Mára a sertésállomány 3,1 millióra, az egy főre eső sertéshús fogyasztás évi 26 kilogrammra fogyott, s mind az alapanyag, mind a késztermékek 40 százaléka más országokból érkezik Magyarországra.
A terméktanács szerint az EU-átlagnál több mint kétszer magasabb áfakulcs, valamint a külföldről beáramló sertéshús termékek miatt az ágazat a feketegazdaság és -kereskedelem fő területe lett, ahol a feketegazdaság részaránya már 50 százalékra becsülhető.
A VHT szerint mérföldkő volt az ágazat számára, amikor 2012-ben a kormány elfogadta a sertésstratégiát, amely a sertésállomány megkétszerezését tűzte ki célul. A KSH adatai szerint az állomány 2012-13-ban érte el a legalacsonyabb számot, 2,9 millió sertés volt hazánkban. Azóta több meghatározó lépés történt: 2014. január 1-jével 5 százalékra csökkent az élősertés és félsertés áfakulcsa, az idén pedig bevezették a 8,5 milliárd forint forrásösszegű kocatámogatást. A folyamatot azt zárja, hogy a sertés tőkehús áfája 5 százalékra mérséklődik 2016. január 1-jén.