Miután az EU bizottsága az Európai Bíróságnál beperelte a magyar kormányt a telekommunikációs különadó miatt, a magyar kormány új adójavaslatot készít elő – írja a német Die Welt online kiadása. A lap információi szerint a jövőben a mobil és vezetékes beszélgetésekre egyaránt percenként két forintos (0,67 eurócentes) adót vetnének ki. Az SMS-ekre is ugyanekkora sarcot rónának darabonként.
Az új adót a telekom-szolgáltatóknak kéne összegyűjteniük és befizetniük. A lap meg nem nevezett forrásai szerint ezen a héten nyújtanák be hivatalosan is az erről szóló javaslatot Brüsszelben. A kormány 170 millió euró (298 forintos árfolyamon 50,66 milliárd forint) bevételt remél az új intézkedéstől, az adó kivetésének időtartama a cikk szerint nem lesz korlátozva, bevezetni pedig júliustól fogják.
A magas piaci részesedése miatt a Magyar Telekom, a Deutsche Telekom leányvállalata érintett leginkább az új adófajta miatt – írja a lap, amely a cikket Magyarország bosszantja a Telekomot (Ungarn ärgert die Telekom) címmel hozta le. A társaságtól származna a a kérdéses összeg mintegy fele. A Deutsche Telekom nem nyilatkozott az adótervekkel kapcsolatban.
Magyarország ezzel újra viszályt szít az Európai Bizottsággal és a telekom-szolgáltatókkal – írja a lap. A kormány azonban nem hagyja magát befolyásolni a brüsszeli ellenállás által. Mindössze egy hónappal ezelőtt döntött úgy a brüsszeli bizottság, hogy Magyarországot bepanaszolja az Európai Bíróság előtt, mivel az változatlanul különadót vet ki a telekom-szolgáltatók bevételeire és ezzel megsérti az EU jogszabályait.
Magyar Telekom-részvény részlete. |
A különadót három vezető gazdasági ágazatra a jobboldali konzervatív Orbán Viktor által vezetett kormány úgy vetette ki 2010 októberében visszamenőleges hatállyal, hogy főleg a nagy és elsősorban külföldi vállalatokat sújtsa – írja a lap. Erre való reakcióként 13 vállalatvezető kért Magyarország ellen szankciókat Brüsszeltől, köztük a német RWE és a Telekom vezérei. Az adó csak a Magyar Telekomnak 2010-ben 100 millió eurójába került.”Ez rossz jelzés a jövőbeli beruházások számára” – idézik René Obermannt, a Deutsche Telekom elnökét.
„A telekom-szolgáltatók további pénzügyi terhelése áremelkedésekhez vezethet a fogyasztók számára, torzíthatja a piaci versenyt és korlátozhatja a beruházásokat egy olyan ágazatban, amely az EU Digitális Menetrendjében a növekedéshez kellene hozzájáruljon” – írják a lap szerint az Európai Bírósághoz benyújtott keresetben. A Digitális Menetrend az EU 2020-ig tartó stratégiájának hét központi eleme közül az egyik.