Az április-májusi hideg miatt mintegy 30-35 ezer hektár gyümölcsöst ért kár, ezért becslések szerint 250-300 ezer tonna gyümölccsel lesz majd kevesebb az idén az országban. Mindezzel együtt azonban a termésmennyiség így is hozza majd az ötéves átlagot. A Magyar Zöldség és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke, Ledó Ferenc elmondta: azok a termelők kaphatnak segítséget a kárenyhítési alapból, akiknek a termésvesztesége meghaladja a 30 százalékot.
Mi fagyott le?
A fagy valamennyi Magyarországon termelt gyümölcsfajt érintette, elsősorban a hazai alma, meggy, eper, szamóca és szőlőtermés látott óriási károkat. Ledó Ferenc elmondása szerint meggyből például 90 ezer tonnás rekordmennyiség is teremhetett volna az idén, ha nem jött volna a fagy, ennek alig több, mint felét várják most a termesztők. A gyümölcsök mellett a kiültetett paprikában, a korai zöldborsóban és a tolnai dinnyeföldeken is keletkeztek károk, ezek azonban elhanyagolhatóak a többi gyümölccsel szemben.
Mibe kerül a veszteség?
A fagykárból adódó veszteséget egyelőre nem kívánta számszerűsíteni a szövetség, mivel ehhez előbb összesíteni kell a kárigényeket, amiket a gazdák nyújtanak be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz. A kárenyhítési igényt a falugazdászok mérték fel, a megítélt összeget azonban csak várhatóan jövőre kapják majd kézhez a termelők.
Óriási károkat okozott a jég Érdekel, hogy melyik gyümölcsöt mennyire tizedelte meg a tavaszi fagy? Korábban már rengeteget foglalkoztunk a témával, cikkeinket erre találod! >>> |