Legnagyobb vagyoni értéknek a válaszadók háromnegyede a lakásunkat tartják, és elsősorban a tűztől és a betöréstől féltik az ingatlanokat. Ötből négy ember közvetve vagy közvetlenül átélt már a lakásával kapcsolatos káreseményt – a többi között ez derült ki az Aegon Magyarország Nagy Lakástesztjének eredményeiből.
Valós a félelem
A biztosító tavaly novemberben online kérdőív segítségével mérte fel a lakosság véleményét a vagyonvédelemről – ezen belül is főképp a lakásvédelemről. A kérdőívet mintegy 18 ezren töltötték ki, a legtöbben Budapesten és Pest megyében, az eredmény nem reprezentatív. |
A válaszokból kiderült az is, hogy leginkább a tűztől (40%) és a betöréstől (32%) féltjük ingatlanunkat. Érdekesség, hogy míg a 18-25 év közötti korosztály elsősorban a betöréstől fél, 26 éves kor fölött már a tűz kerül első helyre a veszélyforrások toplistáján. Az emberek harmadik legnagyobb veszélynek a villámcsapást (9%), a negyediknek pedig a csőtörést (7%) tartják. A kérdőív kitöltői lakóhelytől függetlenül a fenti rangsort állították fel, azaz például az árvíz által gyakrabban fenyegetett területeken is a tűz, valamint a betörők okozta kártól félnek a leginkább.
A KSH adatai szerint ez a félelem valós is, hiszen 2011-ben majdnem 9000 tűzeset keletkezett lakóingatlanban és 22 534 betörés történt. Az Aegon Magyarország tavaly közel 6000 betörés kárra 780 millió forintot, míg 1700 tűzkárra 880 millió forintot fizetett ki.
Sok kár megelőzhető
A válaszadók csupán 14%-ának lakását nem érte még kár, a tesztet kitöltők 51%-a azonban maga is élt már át káreseményt, tízből nyolc embert pedig közvetve vagy közvetlenül ért kár.
A károk nagy része odafigyeléssel megelőzhető volna – hívják fel a figyelmet az Aegon Magyarország szakemberei. Jó példa erre a 2013-as nagy árvíz, ahol – bár rekordméretű ár vonult le a Dunán –, az időben megkezdett védekezésnek köszönhetően a településeket nem érte jelentős kár.