Görögország költségvetésének elsődleges többlete elmaradt a tervezettől az idei első két hónapban - az előirányzottnál kisebb aktívum oka a tervezettnél 13,8 százalékkal alacsonyabb adóbevétel.
Azt hiszed, csak a leggazdagabbak csalnak?
A leggyakrabban az adócsaló oligarchákat emlegeti a görög közvélemény a fő ellenségnek, a reformokkal leginkább őket próbálják rábírni a rendes adófizetésre, pedig ha a középosztály házatáján körülnézünk, bőven találunk vajat a fejeken.
Mennyit keresel? Attól függ, ki kérdezi
A businessinsider.com összeállítása szerint a görögök harmada egyéni vállalkozó, ez a legmagasabb arány az EU-ban, az uniós átlagnak közel a kétszerese a vállalkozók aránya. |
Az általános nemzetközi gyakorlat szerint a bankok úgy adnak hitelt az ügyfeleknek, hogy a törlesztőrészletek összességében ne haladják meg a jövedelem harmadát, így kicsi az esélye annak, hogy fizetésképtelenné válnak az adósok. Magyarországon 2015-ben az átlagos jövedelműek esetében ez az arány ennél magasabb, forint alapú hitelek esetében 50 százalék.
Görögországban a hivatalos statisztikák szerint az egyéni vállalkozók jövedelmük 82 százalékát költik hiteltörlesztésre - számos tevékenység esetében pedig az arány meghaladja a 100 százalékot is!
Orvosok és könyvelők a csalók élmezőnyében
A könyvelők, az orvosok, a szállásadók, a kereskedelemben és fuvarozásban tevékenykedő egyéni vállalkozók tehát több havonta pénzt költenek hiteleik törlesztésére, mint amennyi bevételük van egy hónapban...
Ez persze csak úgy lehetséges, hogy a bankszektorban is tisztában vannak az adócsalás elterjedtségével, így a jövedelmi viszonyoktól függetlenül nagyobb törlesztőrészletet is engedélyeznek - ez pedig nagyon ismerős lehet Magyarországon is, ahol 2008 előtt egyes jelzáloghitel-termékek fedezet alapon, sokszor a jövedelem vizsgálata nélkül (vagy legfeljebb minimálbér megléte esetén) is elérhetőek voltak számos bank kínálatában.