A bruttó hazai termék (GDP) 38,8 százalékáról 39,4 százalékra emelkedett az Európai Unió tagállamai által beszedett adó mennyisége 2011 és 2012 között - tudatta hétfőn az unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Az eurózónában ugyanebben az időszakban 39,5 százalékról 40,4 százalékra emelkedett az adóterhek GDP-hez mért aránya. Az Eurostat arra számít, hogy az állami elvonás mértéke a jövőben is emelkedni fog.
Az uniós statisztikai hivatal rámutat, hogy a tagállamok között nagyok az eltérések. Hat tagállamban, Litvániában, Bulgáriában, Lettországban, Romániában, Szlovákiában és Írországban 30 százaléknál alacsonyabb az elvonás mértéke, hét másik országban, Ausztriában, Olaszországban, Finnországban, Svédországban, Franciaországban, Belgiumban és Dániában viszont 40 százaléknál is magasabb ez az arány, ez utóbbiban a 48 százalékot is meghaladja.
Nálunk ugrott a legnagyobbat
Hatra tehető azoknak az országoknak a száma is, ahol egy százalékot meghaladó mértékben emelkedett az adóterhek aránya. Luxemburgban, Belgiumban, Franciaországban, Görögországban, Olaszországban és Magyarországon is ez volt a helyzet.
Az uniós tagállamok közül Magyarországon emelkedett a GDP-hez viszonyítva a legnagyobb mértékben az állami bevételek aránya: 2011 és 2012 között 1,9 százalékpontos volt az emelkedés, 37,3 százalékról 39,2 százalékra. Az uniós trendekkel ellentétben viszont Magyarországon némileg csökkent a munkát terhelő adók súlya a bevételek között; 2011-ben az állam bevételeinek 47,3 százaléka származott ebből a forrásból, 2012-ben 46,4 százalék volt ez az arány. Uniós átlagban a tagállamok adóbevételeinek több mint fele, 51 százaléka származott a munkára kivetett terhekből.
Emelkedett viszont 2012-re Magyarországon a fogyasztásra rakódó adók súlya: 2011-ben az adóbevételek 39,1 százaléka folyt be ebből az államkasszába, egy évvel később már 40 százaléka. Az uniós mutató eközben 28,9 százalékról 28,5 százalékra csökkent.
A munkát terhelő adók
Magyarországon a vizsgált időszakban gyakorlatilag változatlan, 13,6-13,5 százalékos volt a tőkére kivetett adók aránya az állam bevételeiben. Az uniós átlag 20,4 százalékról 20,8 százalékra változott. A 2011 és 2012 közötti időszakban hat olyan ország volt, amelyben a GDP-hez mérten csökkentek az adóbevételek, a legnagyobb mértékben Portugáliában, az Egyesült Királyságban és Szlovákiában.
A munkát terhelő átlagos elvonás 2012-re 36,1 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 35,8 százalékos szintről az Európai Unióban, míg az eurózónában valamivel magasabb, 38,5 százalékos volt az átlagos jövedelemadó-kulcs az egy évvel korábbi 37,7 százalékkal szemben. A fogyasztásra nehezedő átlagos állami elvonás a vizsgált időszakban 19,9 százalék volt és nem változott.
A fogyasztást terhelő adók
Magyarországon a kimutatás szerint a 2011-es 38,2 százalék helyett 2012-ben az állam a bérek 39,8 százalékát vonta el, és a fogyasztást terhelő adók is emelkedtek: átlagosan 26,8 százalékról 28,1 százalékra.
A legalacsonyabb, 23-25 százalékos elvonás Máltán, Bulgáriában, az Egyesült Királyságban és Portugáliában sújtja a munkát, míg a legnagyobb, 40-43 százalékos az átlagos adó- és járulékteher Finnországban, Ausztriában, Belgiumban és Olaszországban. A fogyasztást Spanyolország, Görögország és Szlovákia adóztatja a legalacsonyabb mértékben, 14-17 százalékos átlagos adókulccsal, míg a legnagyobb, 29-30 százalékos arányú az elvonás Dániában, Horvátországban és Luxemburgban.
Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026
A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.
Vegyen részt Ön is!
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
-
Izrael pénzügyminisztere Dél-Libanon annektálására szólított fel
körülbelül 1 órája
-
Márciusban valami nagyon elromlott az euróövezetben
2 órája
-
Izrael újabb csapásokat mért Teheránra Donald Trump bejelentése után
2 órája
-
Hétfőtől az éttermek, áprilistól pedig a cukrászdák is pályázhatnak az 5+5 millió forintra
2 órája
-
Így látszódhat 10-15 évvel korábban a szívinfarktus és a stroke
3 órája
-
Aláfűtöttek a forintnak
3 órája
-
Kissé eléfáradt az OTP hétfő estére
3 órája
- Csúnya adatok jöttek az építőiparból – és még csak most fog beütni a közel-keleti válság
- Lepattantak a Patrióták a francia nagyvárosokról
- Már korlátozzák is a tankolható mennyiségeket a szomszédban
- Politico: az unióban régóta tartanak a magyar kormány szivárogtatásától
- Senki nem kerülheti el az iráni háború hatásait?
- Teljes pusztítással válaszolhat Irán Trump fenyegetésére
- Hétfőn elszámolnak Nagy Mártonék, de más fontos adatok is jönnek a héten
- Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken 2026. március 18. 09:54
- Zelenszkij: „Nagyon rossz előérzetem van” 2026. március 18. 13:14
- Olyat mondott Zelenszkij, ami nagyon nem fog tetszeni Orbán Viktornak 2026. március 20. 19:51
- Valami készül Putyin ellen? Furcsa dolgok történnek Moszkvában 2026. március 20. 05:51
- Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak 2026. február 23. 19:52
- Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt 2026. február 22. 11:41
- Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken 2026. március 18. 09:54
- Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel 2026. március 12. 17:16
Márciusban valami nagyon elromlott az euróövezetben
Meredeken romlott a fogyasztói hangulat márciusban.
-
Jákob Zoltán Lamborghinire váltott: új luxusautót vett az egyik leggazdagabb magyar2026. március 23. 15:50 -
Megduplázott profit, rekordközeli árbevétel a Waberer’snél: jól teljesített Tiborcz István cége2026. március 23. 06:00 -
Ismét a hazai turizmus meghatározó szereplői között a milliárdos pezsgőkirály2026. március 20. 15:50 -
Bige László szerint műtrágyahiány és drágulás nehezíti a tavaszi munkákat2026. március 20. 05:55 -
Visszaesett a milliárdosok adakozási kedve2026. március 19. 14:30
További hírek >
-
Sokan nem tudják, de most spórolhatnak a hitelükön
16:53
-
Kína belenyúlt az üzemanyagárakba
14:56
-
Brüsszel lépett: hamarosan életbe lép az EU–Mercosur megállapodás
14:03
-
Mindenki erre várt: fontos bejelentést tett Donald Trump
13:26
-
Csapás a környezetvédőknek: továbbra is lehet fosszilis autót venni Németországban
13:14
-
Kömlő segít! Kilőtt a roma nemzetiségi regisztráció: mandátum is lehet belőle
17:38
-
Tankolási korlátozást vezetett be az Orlen több magyarországi kútján, Heves megyében egyelőre nem
13:33
-
Áthelyezett buszmegállók Egerben a 25-ös főút felújítása miatt
13:25
-
Vegetációs tüzeknél és lakástűznél is oltottak a tűzoltók hétvégén
12:04
-
Hétfőn Kálba, csütörtökön Verpelétre érkezik Magyar Péter országjárása
10:27
-
Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak
2026. február 23. 19:52
-
Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt
2026. február 22. 11:41
-
Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken
2026. március 18. 09:54
-
Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel
2026. március 12. 17:16
-
Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború
2026. március 9. 10:24
-
Kizárják a magyar kormányt az uniós tárgyalásokról, hogy ne tájékoztathassák az oroszokat, írja a Politico
2026. március 23. 09:48
-
Mindkét pilóta meghalt a New York-i reptéren, rengeteg a sérült
2026. március 23. 10:48
-
Elmaradt a jobboldali áttörés Franciaországban
2026. március 23. 08:06
-
Mennyit ér a forint hétfő reggel?
2026. március 23. 06:54
-
Baloldali győzelem Szlovéniában
2026. március 23. 07:09
Hidakat romboltak le. 


