Itt nemcsak a bor bukéja számít, hanem a szőlőtermelő gazdaság fekvése, szolgáltatásaik – például panzió, étterem - színvonala, a pincészet múltja, jelene, külső és belső designja. Az idei győztest Dél-Amerika piramis alakú maja templomai ihlették, a második helyezett pedig egy futurisztikus műalkotás lett.
Van, amelyiket a maja templomok ihlették
Hogy még jobban bonyolítsuk a helyzetet, a világ legjobb bora adott évben nem biztos, hogy a világ legelegánsabb szőlőültetvényén terem. Tavaly a toszkánai Antinori szerezte meg az első helyet – a patinás, történelmi múltú, neves építész által tervezett ültetvényt a világ egyik kiemelkedő borászataként emlegetik.
Az Antinori most átadja a győztes stafétabotot Dél-Amerikának, azon belül az argentin Catena Zapata pincészetnek. A második helyen nem más, mint a spanyol Marqués de Riscal végzett, a harmadik helyezett pedig a chilei VIK. Az idei legjobb 50 között a francia, portugál, dél-afrikai és olasz klasszikusok mellett magyar, libanoni, grúz és japán borászatot is találhatunk, akárcsak amerikai márkákat.
Az argentíniai Mendozában található Catena Zapatát 1902-ben alapították. A különleges, piramis alakú szőlőültetvényt a történelmi maja templomok ihlették, ez önmagában is egyedi látványosság. A gyönyörű birtokon rendszeresen tartanak borkóstolókat, szerveznek workshopokat. Sok vendéget vonz az az ígéret, miszerint egy nap alatt bevezetik a látogatót a szakma rejtelmeibe. Nagy sikere van a Bor és zene programnak is. Idén nyitotta meg a pincészet az első éttermét, az Angélica Cocina Maestra-t.
A spanyol befutó épülete a Guggenheim Múzeumra hasonlít
A második helyen a Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal végzett. A világ építészetileg legkülönlegesebb borászata, a Spanyolország északi részén lévő Rioja tartományban található. A futurisztikus alkotást Frank Gehry építész tervezte, és nem véletlenül emlékeztet a Guggenheim Múzeumra.
A bortúrák és kóstolók mellett szálloda és Michelin-csillagos étterem várja a vendégeket.
A chilei Cachapoal-völgyben található a világ egyik legegyedibb szőlőültetvénye. A VIK, ahogy méltatói mondják, voltaképp egy műalkotás, amely beleolvad a környezetébe. A kiváló borok mellett szálloda, luxus étterem és borwellness csábítja ide a szőlő levének rajongóit.
Szepsy és a Disznókő nem tudta legyőzni a németeket
Mindkét magyar szereplő tokaji: Szepsy István a 35. helyen, a Disznókő pedig a 45. helyen szerepel. Meglepő módon az első 15-ben német és osztrák borászatot is találunk, melyeknek Amerikában nagyobb a rangja, mint magyar szemmel gondolnánk.
Egy-egy ilyen helyezés mindenképpen fontos, nemcsak a szakmán belül is, de a vásárlók és a helyszínre oda látogatók körében is. Megszállott borrajongók, valamint a közösségi média képviselői és a szakbloggerek számon tartják azokat, akik egy ilyen listán szerepelnek.
Mindennek végső soron a főszereplő, a bor árában is kellene tükröződnie, de ez nem feltétlenül van így, legalábbis nem rögtön, hiszen minden évben ezernyi tényező befolyásolja egy adott pincészet termékének árát.