A mezőgazdaság válsága egyre mélyül: az ágazatban uralkodó dogmák, mint például a vízbőség vagy a mikrogazdaságok támogatása, hamis biztonságérzetet keltenek. Az ország vízkészlete nagyrészt külföldről érkezik, ami sebezhetővé teszi a délkeleti régiókat, de az élelmiszer-feldolgozásban is sürgős változások szükségesek - írja Boros Gergő agrárszakértő, a Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagja laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán.
Szemünk láttára változik a magyar agrárium helyzete, ráadásul viharos gyorsasággal. A változások gyökeresen érintik mind a piaci viszonyokat, mind pedig a termelési viszonyokat. Sajnos ezek a trendek jelenlegi tudásunk szerint mind negatív irányúak, amelyek nagyon jelentős nemzetgazdasági problémákhoz fognak vezetni a következő években. Ahhoz, hogy ezen változásokat legalább részben kezelni tudjuk, szükséges volna leszámolni a magyar mezőgazdaságot már évtizedek óta meghatározó dogmákkal, amelyek elképesztő mértékben fertőzik az agráriparban tevékenykedők gondolkodását. Talán egy ilyen „járvány” nagyobb károkat tud okozni, mint a sertéspestis, a madárinfluenza, vagy éppen valamelyik szántóföldi növényt támadó betegség.
A szerző sorra veszi, mik azok dogmák, amelyekkel kiemelten foglalkozni szükséges, és le kellene számolni mielőbb, ha erős hazai agrárgazdaságot szeretnénk a jövőben.