5p

A ragadós száj- és körömfájás vírus hazai megjelenése súlyos következményekkel jár az állattartók számára. A járvány miatt bevezetett korlátozások, valamint a kormányzat termelőellenes politikája komoly veszteségeket okoz, miközben a külpiacok bizalma is megrendült – figyelmeztet a MOSZ.

Miközben az elmúlt hetekben a hatóságok, a szakpolitika és a közvélemény egyaránt a járvány elleni védekezéssel foglalkoztak, a hazai állattartók jelentékeny hányada kilátástalan helyzetbe került – erre figyelmeztet Koncz Máté, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke, miután április 17-én egy rábapordányi tehéntelepen is megjelent a ragadós száj- és körömfájás vírus.

A járvány miatt életbe léptetett exportkorlátozások, a mostanra két megyényi területet érintő szállítási és vágási korlátozások, valamint a nemzetgazdasági miniszter élelmiszer-termelőket ellehetetlenítő politikája súlyos, esetenként pótolhatatlan veszteségeket okoz az ágazat szereplői számára – hangsúlyozza Koncz Máté a szövetség mai közleményében.

Nemcsak a szarvasmarhatartóknak okoz károkat a járvány. A korlátozások miatt az elmúlt hetekben közel százezer egészséges, mégis eladhatatlan sertés ragadt bent és halmozódott fel a telepeken. Ez a szám ráadásul heti csaknem tízezer darabbal növekszik a szövetség adatai szerint.

A szarvasmarha-telepek vágásra szánt állatai sem jutnak el a vágóhidakra. Lassan az állatok elhelyezése is lehetetlenné válik az elnök szerint, a gondozásuk, takarmányozásuk pedig horribilis költség az állattartóknak.

A MOSZ adatai szerint az első – március 6-án Kisbajcson észlelt – járványkitörés óta közel 30 ország léptetett életbe beviteli korlátozásokat a magyar állati termékekkel szemben. Ezek többsége valamilyen formában jelenleg is érvényben van, ellehetetlenítve, de legalábbis erősen korlátozva a magyar áruk exportját. „Az intézkedések miatt nagy mennyiségű tejtermék, hús és élőállat külpiaci értékesítése hiúsul meg, így a ’túltartás’ a járványkitörésektől távol dolgozó gazdákat is sújtja” – tapasztalja az elnök.

Eközben az élelmiszer-feldolgozó vállalatok is elhelyezési problémákkal küzdenek, ennek nyomán egyre vontatottabb az alapanyagot jelentő tej és vágósertés átvétele.

„A probléma lassan az egész országban kezelhetetlenné válik” – állítja Koncz Máté, és az április 17-én bejelentett újabb rábapordányi járványkitörés tovább súlyosbítja a helyzetet.

Nagy a gond
Nagy a gond
Fotó: Pexels

Az ötödik hazai megbetegedés ugyanis végképp elbizonytalanítja a külpiaci partnereinket, így a MOSZ szerint – a hatósági exportkorlátozások esetleges feloldását követően is – bizonytalanná válik a hazai élelmiszerek külpiaci értékesítésének újraindulása. A szövetségben úgy látják, a legfontosabb feladat a kapcsolatfelvétel és a magyar élelmiszerek külföldi fogyasztóinak megnyugtatása, a bizalom visszaszerzése lenne, azonban jelenleg sajnos nem látszanak az erre irányuló törekvések.

Tovább súlyosbítja a helyzetet a Nemzetgazdasági Minisztérium termelőellenes, az élelmiszer-termékpályákat destabilizáló politikája. „A minisztérium egyes élelmiszerek árának szalmaláng-életű csökkentéséért hajlandó veszteségbe hajszolni a teljes élelmiszer-termékpályát, rengeteg vidéki gazdaságot és több tízezer vidéki munkahelyet veszélyeztetve ezzel” – állítja a szövetség közleménye. A vidéki gazdaság egészét megrengető csődhullám veszélyével a kormány egyelőre nem hajlandó szembenézni.

„A MOSZ, mint felelős szakmai érdekképviselet, visszautasítja Nagy Márton miniszter azon állításait, miszerint a gazdálkodók, az élelmiszergyártók és a kereskedők nyerészkedése miatt drágulnak az élelmiszerek. A termelők egy része épp a veszteségeit próbálja minimalizálni és a túléléséért küzd” – hangsúlyozza a szövetség közleménye.

Az érdekképviselet ezért arra kéri Nagy István agrárminisztert, hogy álljon ki a magyar gazdálkodók mellett, lépjen fel az árlenyomó, gazdaellenes törekvésekkel szemben, és segítse az ezek miatt kilátástalan helyzetbe került állattartókat.

Amennyiben nem kapnak érdemi és azonnali kormányzati segítséget, a vidéki gazdaság és a falusi foglalkoztatás alapját jelentő termelő vállalkozások roppanhatnak meg. Ennek beláthatatlan következményei lennének a hátrányos helyzetű térségekben.

A helyzet megoldásához – az állami intézkedéseken túl – a hazai fogyasztókra is szükség van! A boltok polcaira kerülő magyar sertéshúsok fogyasztása teljes mértékben biztonságos, a legszigorúbb előírásoknak is megfelelnek. Kérjük, támogassák ebben a rendkívül nehéz helyzetben a hazai termelőket azzal, hogy magyar sertéshúst és magyar sertéshúsból készült termékeket fogyasztanak – szólít fel a MOSZ.

Raskó György agrárközgazdász és Csabai Károly főszerkesztő a Klasszis Podcast adásában az árrésstop bevezetésének hatásairól, a ragadós száj- és körömfájás veszélyeiről, valamint a hazai élelmiszerinfláció okairól beszélgettek. Szó esett továbbá az áfacsökkentés lehetőségeiről, az ukrán élelmiszerdömping körüli félreértésekről, és arról is, miért nem meglepő a bolti és a termelői árak közötti különbség. A beszélgetést itt nézheti meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Oroszországban bezzeg mennek le az árak
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 08:35
Oroszországban 1,3 százalékkal csökkentek a termelői árak júniusban
Agrár A nap képe: illatos támadás érte a Bizottság budapesti épületét
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 14:01
Trágyával üzentek a magyar gazdák Brüsszelnek.     
Agrár Szigorodnak a magyarok egyik kedvenc élelmiszerére vonatkozó szabályok
Szirmai S. Péter | 2025. július 15. 05:44
Vadonatúj mutató, a „fehérjeminőségi érték” feltüntetésére, az elvárt minimumérték teljesítésére kötelezi a gyártókat a nemrég hatályba lépett új „húsrendelet”, amely azt is újraértelmezi, mi is az a „félszáraz” és a „száraz” kolbász, szalámi, egyáltalán, mi a téliszalámi.
Agrár Az ukrán kukorica korlátlanul áraszthatja el Magyarországot?
Szirmai S. Péter | 2025. július 9. 14:44
Már csak a tanácsi jóváhagyásra vár az EU Ukrajnával kötött szabadkereskedelmi megállapodása, amely liberalizálja az élelmiszeripari cikkek kereskedelmét. Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán botrányosnak minősítette „a gazdák háta mögött Ukrajnával megkötött brüsszeli alkut”, amit nem fog hagyni, mert tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát.
Agrár FAO: történelmi húsár és dráguló vaj mellett csökkent a cukor ára
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:19
Vegyesen alakultak az élelmiszerárak júniusban.
Agrár Döntött Brüsszel: szabad génmódosított szójababot importálni
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 16:51
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát, élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználását – tájékoztatott az uniós végrehajtó testület pénteken.
Agrár ENSZ: az aszály lassan globális katasztrófához vezet
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 15:18
Szomáliától az európai kontinensig az elmúlt két évben a feljegyzett történelem legpusztítóbb aszályai sújtották, amelyeket az éghajlatváltozás súlyosbított – derül ki egy ENSZ által támogatott jelentésből.
Agrár Európa legforróbb nyara jöhet – ezt lépi a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 29. 11:25
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól – mondta Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Agrár Eltűnt az infláció, ezért nullára csökkentették az alapkamatot a svájciak
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 10:54
A svájci központi bank (SNB) az elemzői várakozásoknak megfelelően nulla szintre csökkentette az alapkamatot csütörtöki döntésével.
Agrár Rendkívül fertőző, ragályos kór jelent meg Romániában
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 06:06
Első ízben mutatták ki a juhhimlőt (variola ovina) Romániában, a hatóságok meghozták a fertőzés elterjedésének megelőzését célzó intézkedéseket – közölte a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG