Akár 10-15 százalékkal is kevesebb lehet idén a húsvéti bárányexport Olaszországba, mivel a bárányok súlya a korai húsvét miatt még nem éri el az értékesítéshez szükséges mértéket - mondta a Juh Terméktanács elnökhelyettese. Bátor Árpád elmondta: az éves bárányexport jelentős része, tavaly 79 százaléka, mintegy 519 ezer bárány az olasz piacra került, a kivitel mintegy 20 százalékát tette ki a húsvétra szállított bárány.
Nagyobb állatokra van szükség
Az olasz piac korábban átlagosan 16 kilogramm súlyú bárányokat igényelt, miután a legtöbb család fél vagy egész bárányt akart vásárolni – most azonban inkább darabolt, grillezett bárányhúsra nőtt meg a kereslet, amelyek előállításához nagyobb, 20-27 kilós állatokat vágnak le.
Bátor Árpád szerint a a legnagyobb arányban értékesített 20-24 kilogrammos pecsenyebárány ára tavaly kilogrammonként 2,8 euró (mintegy 850 forint) körül volt, ez idén várhatóan 3,1 euróra (mintegy 950 forintra) nő majd. Hozzátette: bár némi drágulás tapasztalható, a tenyésztési nehézségek, a dráguló táp és a bérek miatt az országban tenyésztett juhok száma tavaly alig változott, 986 ezer volt.
A magyar juhászat árbevétele támogatással együtt éves szinten 20 milliárd forint, ez az elmúlt években nem is változott – ugyanakkor az anyajuhok támogatása 280 forinttal, 7480 forintra emelkedett. A szakember elmondta: a juhászatok jelentős része nem jutott agrár-környezetgazdálkodási (AKG) kifizetéshez, amely jelentős jövedelem-kiesést okozott.
Külföldön terjesztik a magyar agrár- és élelmiszer-termékeket A Magyar Nemzeti Kereskedőház világszerte bemutatná a Kárpát-medencében működő vállalkozások gazdasági teljesítményét, fejlesztéseit, termékeit. További részletek >>> |