Ugyanis kialakultak azok az új csatornák, ahová el tudják juttatni a megtermelt árut az uniós gazdaságok - írja a Magyar Idők.
Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára a lapnak elmondta, hogy elsősorban az EU húspiacán okozott némi gondot az importtilalom bevezetése, a piacot kereső termékek lenyomták az árakat, amit a magyar sertéstartók is megszenvedtek. Mára azonban rendeződött a helyzet, a nagyobb nyugat-európai tagállamok egyre nagyobb mennyiségben szállítanak húst és húskészítményeket Kínába. Ennek köszönhetően az élőállatok felvásárlási ára is emelkedik.
A tejtermelésben is hasonló a helyzet. Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke szerint 2015 és 2016 is a válságról szólt az ágazatban. Az elmúlt év második felében azonban ismét magára talált a piac, a kínai kereslet élénkülésének köszönhetően megszűnt a túlkínálat. Az elnök szerint bár egyelőre jók a kilátások, örvendetes lenne, ha megszűnne az orosz embargó.
Megoldják az oroszok is
A zöldség-gyümölcs ágazatban korábban elsősorban az Oroszországból kiszorult lengyel áru okozott gondot Európában. Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint azonban kiépültek az új piacok, a lengyelek ma nagy mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt szállítanak Kanadába és az Egyesült Államokba. Eközben Oroszországban óriási fejlesztések zajlanak, mire az embargó megszűnik, hellyel-közzel önellátóvá válik Oroszország. Így elképzelhető, hogy hiába nyílik meg a piac az uniós termékek előtt, már nem lesz szükségük a távolabbról érkező árukra - mondta Ledó Ferenc a lapnak.