Leginkább az árinformációk azok, amiért a magyar gazdák rendszeresen látogatják az internetet - mesélte lapunknak a Napi Kommentárban Németh István, a Magro.hu ügyvezetője. A kereskedelem egyik jelentős mellékcsatornája lett internet, de azt még nem állíthatjuk, hogy az e-kereskedelem egyeduralkodó lenne. Jelentős szerepe akkor van, ha a már eltárolt gabonáért jó árat kapnak.
Az árak mellett a szabályozás érdekli leginkább a termelőket: a gazdák sem igazodnak el egykönnyen az adminisztráció és bürokrácia tengerében, de ma már weboldalak és szakszemináriumok segítenek a gazdáknak - véli a szakértő.
Az ilyen oldalakon szereplő adatokból is kiolvasható, hogy átlagon felüli volt a termelés tavaly, ami le is nyomta az árakat. A jelenség nem csak itthon tapasztalható, hanem a világpiacon is. Németh István szerint a következő időszak is jó búza- és gabonahozammal kecsegtet, de attól nem kell tartani, hogy a meggyhez hasonlóan ingyen osztogatják majd az árubőség miatt.
Laptop már van, kevés viszont a tablet
Németh István szerint felzárkóznak a gazdák az okoseszközhasználatban, nem csak személyi számítógépeken keresik az információt: nagyon mennek a mobilok és a laptopok, de a tabletek ideje a mezőgazdaságban még odébb van. A számok nagyjából leképezik a teljes magyar fogyasztói szokásokat - részletez a videóban a szakértő.
Mindent boríthat viszont a Dolgok internete: az összekapcsolt okoseszközök mindent forradalmasítanak, de az egyik legnagyobb haszonélvezője a mezőgazdaság lehet. A precíziós gazdálkodás már a magyar gazdák fejében is motoszkál, a szenzorok, drónok és automatizált folyamatok használata hamarosan hazánkat is elérheti - ennek jelenlegi állapotáról és a jövőről is beszélgetett velünk a Magro.hu ügyvezetője.