A németektől a kínaiakig
Az első számú célország Németország volt, ide tavaly 150 ezer hektoliter bort exportáltak. Mögöttük 50 ezer hektoliterrel az Egyesült Királyság és 25 ezer hektoliterrel Lengyelország áll. Az államtitkár kiemelte: Kínába is megindult a borexport, már 10 ezer hektoliter magyar bort értékesítettek az elmúlt évben a kínai piacon.
Czerván György arról is beszélt, hogy az ágazat a teljes mezőgazdaság 2-3 százalékában részesedik. Hozzátette, a mezőgazdaság tavalyi kibocsátása folyó áron számítva 2410 milliárd forint volt, 4,2 százalékkal magasabb az előző évinél. A hazai bortermelésről elmondta, hogy a nyilvántartott, hegyközségi tagok által művelt szőlőterület jelenleg 64,7 ezer hektár, és a telepítési jogok alapján további mintegy 11 ezer hektáros telepítésére van még lehetőség. A hegyközségi tagoknak mintegy 43 ezer, közülük a bortermeléssel hatezer tag foglalkozik.
Sose jött még ennyi pénz
A borágazat támogatásáról az államtitkár úgy fogalmazott, hogy ebben a ciklusban a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű forrás bevonására nyílt lehetőség. Kijelentette, az ágazat támogatási időszaka 2013 október 16-tól kezdődött, és 2018-ig 145,5 millió euró - mintegy 44 milliárd forint - forráshoz jutnak a termelők. Ez átlagosan éves szinten 8,5 milliárd forintot jelent - hangsúlyozta.
Közölte, ebből a forrásból a szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása támogatási jogcímen eddig mintegy 100 millió euró támogatást kötöttek már le. Emellett támogatják még a harmadik országokban történő termékpromóciót, valamint a melléktermék-lepárlást is. Hozzátette, hogy a borászati gépek és berendezések támogatási jogcíme 2016-tól vidékfejlesztési forrásból folytatódik.
Nagyobb területen termeszthetnek szőlőt
Czerván György hangsúlyozta, az ágazat jövője szempontjából a Földművelésügyi Minisztérium stratégiai fontosságúnak tartja a szőlőültetvények telepítését. Erre a célra az Európai Unióhoz való csatlakozás óta több mint 41 milliárd forintot kaptak a termelők, 2014 és 2018 között pedig 120 millió euró - csaknem 40 milliárd forint - forrásra lehet pályázni a magyar termelőknek.