A szaktárca, a tejtermelők, a tejipar és a hazai élelmiszer-kiskereskedelem képviselői a héten egyeztettek arról, hogy hogyan kezeljék a magyar piacon az elmúlt hetekben megnövekedett importtej miatt kialakult helyzetet. Az elmúlt egy-másfél hónapban ugyanis jó néhány kereskedelmi egységben szinte csak külföldi UHT tejekkel, illetve külföldi sajtokkal akcióztak, ami rendkívül káros a hazai tejágazatnak - hangsúlyozta Mélykuti Tibor.
Nem lehet kizárni az UHT tejet
Az MTI által megkeresett nagy áruházláncok közül az Auchan, a CBA, a Tesco - amelyek mind tagjai a TSZSZT-nek -, arról tájékoztattak, hogy elkötelezettek a magyar termékek mellett és fontosnak tartják a hazai termelők érdekeinek védelmét, a kiváló minőségű magyar tej és tejtermékek biztosítását áruházaikban. A Lidl is támogatja a magyar termelőket beszállítói programja révén - válaszolta a cég.
A CBA Kereskedelmi Kft. üzleteiben mintegy 80 százalékban magyar terméket árulnak a Corvinus Egyetem felmérése szerint, a friss tejtermékek esetében ez az arány még magasabb. Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója elmondta, hogy egyelőre nem érzik az importnyomást, hogy nagyobb mennyiségű olcsóbb import tej kerülne a piacra. Kizárni azonban teljes egészében nem tudják kínálatukból az import UHT tejet, mivel a fogyasztók jelentős része ezt keresi.
A hipermarketek többségében magyar tejet árulnak
Az Auchan Magyarország Kft. beszerzési stratégiája szerint közvetlenül a gyártókat, termelőket részesíti előnyben, így közvetlenül a tejüzemekből kerülhet az áruházakba a termék. Az akciós és a sajátmárkás termékek esetében is figyelnek arra, hogy többségében magyar gyártók termékei kerüljenek a polcokra - áll az áruház MTI-hez eljuttatott tájékoztatásában.
A Tesco-Globál Áruházak Zrt. sajtóosztálya közölte: tapasztalataik azt mutatják, hogy a fogyasztók egyre tudatosabbak, és sokkal inkább a minőségi termékek irányába nyitnak. Ezzel párhuzamosan folyamatosan nő a magyar termékek népszerűsége is, az általuk generált forgalom is stabil emelkedést mutat. A Tesco polcain a friss tej kategóriában 100 százalékig magyar beszállítók, 100 százalékosan magyar tejét értékesíti, és komoly erőfeszítéseket tesz a friss tej jelenleg 40 százalék körüli részarányának növelésére az UHT tejjel szemben - írták.
Szigorítást várnak
A Földművelésügyi Minisztériumtól (FM) a feketekereskedelmet visszaszorító szabályozást vár a terméktanács: a nagykereskedői tevékenység szigorúbb engedélyeztetését, ellenőrzését. Fontosnak tartják a piacszabályozó intézkedések bevezetését, főleg a 2015-ben megszűnő tejkvóta rendszer miatt. Az elnök szerint a problémát egyrészről azok az ál-nagykereskedők jelentik, akik akár az áfát elcsalva hozzák be a terméket nyomott áron, másrészről gond a mélyen az előállítási ár alatt beérkező importtej és tejtermék is.
Az Európában forgalomban lévő tej kevesebb mint 5 százalékát lefedő spot tejpiac árai az évszaknak megfelelően ingadoznak, tavasszal túlkínálat jellemző, így lejjebb mennek az árak is. Azonban Mélykuti Tibor szerint ha a szerződéses rendszer a termelők és kereskedők között jól működne, a spot piac nem befolyásolná az árakat, és ez hosszú távon is biztonságot adna a termelőnek.