(Fotó: Wikimedia Commons) |
Rövid idő alatt több európai országban számos afrikai sertéspestises (ASP) állatot regisztráltak. Az ASP emberre nem veszélyes, a sertéseknél viszont nem gyógyítható - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményében.
Az állatok belehalnak
Mint írják, a betegség vírusellenes állatgyógyászati készítményekkel nem gyógyítható és az állatok védőoltására engedélyezett, hatékony oltóanyag sem áll rendelkezésre. Az ASP vírusa iránt a sertés és a vaddisznó minden életkorban fogékony és a megbetegedett állatok szinte kivétel nélkül elpusztulnak. Az ASP vírus az embert nem betegíti meg, ezért közegészségügyi jelentősége nincs, de a felelőtlen emberi magatartásnak a betegség terjesztésében döntő szerepe lehet.
Az ASP nagy gazdagsági kárt okoz a sertéstartóknak, valamint a velük kapcsolatban álló felvásárlóknak, exportőröknek, vágóhidaknak és húsfeldolgozó üzemeknek is. A betegségtől addig mentes országokba, régiókba való behurcolását követően csak szigorú igazgatási/rendészeti intézkedésekkel és jelentős anyagi áldozatok árán lehet felszámolni. A fertőzött és a velük kapcsolatba került állományok valamennyi sertését le kell ölni, az állathullákat a fertőzés terjedését kizáró módon ártalmatlanítani kell, a felszámolt sertésállományok tartási helyét többször is fertőtleníteni kell. Azon a területen, ahol az ASP megállapították, sertések szállítását, forgalmazást, felvásárlást szinten korlátozni kell, valamint az élő sertések, a sertéshús és a sertéshúsból készült félkész és késztermékek exportja sem engedélyezett. A betegség felszámolása érdekében hatósági rendelkezésre leöletett sertései után minden felelősen gondolkodó, cselekvő állattartó állami kártalanításra jogosult.
A hazai sertéságazat fennmaradása és középtávú fejlesztése szempontjából az ASP behurcolásának megelőzése nagyon fontos, ezért a Nébih kéri, hogy a vonatkozó előírások és tanácsok betartására különösen ügyeljenek!
Itt jelent meg az utóbbi időben
Az elmúlt hónapokban Ukrajnában, Lengyelországban, Csehországban, Lettországban, Észtországban és Litvániában is regisztráltak számos újabb megbetegedéseket. A legközelebbit alig 20 km-re a magyar határtól, Kárpátalján, Beregújfalu határában. Az európai hatóságok dolgoznak azon, hogy megállítsák a kórokozó terjedését. Csehországban irányított vadászatot tartanak, Romániában minden repülőtéren, folyami és tengeri határ-kikötőben fokozott ellenőrzést végeztek a hétvégén az illegálisan bekerülő betegség-közvetítő anyagok kiszűrésére.