Oroszország és Ukrajna egyaránt jelentős gabonaexportőr, a háború kitöréséig együttesen a világ búzaexportjának több mint 30 százalékát biztosították. Moszkva február 24-i ukrajnai inváziója hatására az élelmiszerárak az egekbe szöktek, és nemzetközi élelmiszerválság alakult ki. Ennek fő oka, hogy a háború megakasztotta Kijev exportját a legfontosabb tengeri kikötőiből, köztük Odesszából, ahol mintegy 20 millió tonna gabona rekedt a silókban.
Hollósi Dávid, a Magyar Bankholding Csoport Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója a Privátbankár kérdésére elmondta, hogy az ukrán gabonaraktárak többsége tele van, ezért az aratás során problémát jelenthet a betakarított készletek elhelyezése. Noha az európai országok vasúton és közúton is próbálnak Ukrajnából gabonát elszállítani, és Románia kikötőin keresztül is mintegy 2,7 millió tonna ukrán gabona haladt át az elmúlt időszakban – ami a Kijev által idén exportált mennyiségnek nagyjából a felét jelenti –, ez még mindig nem nyújt megoldást a világ élelmiszerválságára. A problémát tetézi, hogy az európai országok is raktározásra álltak rá – Magyarország is gabonakiviteli korlátozás vezetett be –, ami most szintén csökkenti az exportált mennyiséget.
Az élelmiszerek rekord mértékű drágulása jövőre különösen Afrikában okozhat jelentős gondokat, az onnan meginduló tömegek aztán Európát is destabilizálhatják. Az ukrán gabonaexport visszatartása ezért egyes nyugati feltételezések szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezett célja lehet.
Ezért is volt különösen izgalmas, hogy ma délután megszületik-e a megegyezés a felek között, ahogy azt Recep Tayyip Erdoğan török elnök hivatala bejelentette.
Megállapodás megvan – de Kijev kizárja, hogy közvetlen megállapodást kössön Oroszországgal.
Mikhajlo Podoljak elnökhelyettes kijelentette: "Ukrajna nem ír alá semmilyen dokumentumot Oroszországgal. Megállapodást írunk alá Törökországgal és az ENSZ-szel" - hozzátéve, hogy Oroszország külön „tükör”-megállapodást ír alá.
Frissítés: 16:18-kor valamennyi fél aláírta a fekete-tengeri gabonaexport újraindításáról szóló megállapodást, ezzel létrejött az Oroszországot és Ukrajnát érintő első jelentős megegyezés az invázió kezdete óta.
Az ENSZ és Törökország két hónapja dolgozik az Ukrajna fekete-tengeri gabonaexportjának újraindítása és az orosz gabona- és műtrágyaszállítmányok megkönnyítéséről szóló megállapodáson. Nem csoda tehát, hogy a tárgyalásokhoz közel álló ukrán képviselők korábban óvatosságuknak adtak hangot a megállapodással kapcsolatban.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma üdvözölte az ENSZ által közvetített megállapodást, de igazából az érdekli, hogy sikerül-e rászorítani Oroszországot annak végrehajtására, azaz, hogy tegye lehetővé az ukrán gabona kijutását a világpiacra. Ned Price, a minisztérium szóvivője Washington álláspontját megismételve kijelentette, hogy Oroszország fegyverként használja az élelmiszert: tönkreteszi a mezőgazdasági infrastruktúrát Ukrajnában, és akadályozza, hogy sok millió tonna ukrán gabona eljusson azokhoz, akiknek szükségük van rá.
A diplomaták szerint a gabonaexport újraindításáról szóló dokumentum a következőket tartalmazza:
- Ukrán hajók kísérik ki és be a gabonaszállító hajókat az elaknásított kikötői vizeken keresztül;
- Oroszország beleegyezik a tűzszünetbe, amíg a szállítmányok haladnak;
- Törökország – az ENSZ támogatásával – ellenőrzi a hajókat, hogy eloszlassa a fegyvercsempészettel kapcsolatos orosz félelmeket;
- A cél, hogy megkönnyítsék az orosz gabona- és műtrágyaexportot a Fekete-tengeren keresztül;
- Törökország egy gabonaexportot segítő koordinációs központot hoz létre Ukrajnával, Oroszországgal és az ENSZ-szel közösen.
Moszkva a megállapodás kidolgozása során is mindvégig tagadta, hogy Oroszország helyezte volna blokád alá Ukrajna kikötőit, ezzel ellentétben Ukrajnát okolta a tengeri aknák elhelyezéséért, a nyugati szankciókat pedig saját exportjának lassításáért. Ukrajna szerint azonban az orosz haditengerészet akadályozza a gabonaexportot, és azzal vádolja az orosz megszálló erőket, hogy gabonát lopnak az ukrán gazdaságokból.
Az Egyesült Államok, hogy megkönnyítse az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportot, megnyugtatta a bankokat, valamint a hajózási és biztosító-társaságokat, hogy az ilyen tranzakciók nem sértik Washington Moszkva elleni szankcióit.
Ha az egyezményt sikerül végrehajtani, az körülbelül 20 millió tonna gabona gyors exportját jelentené az ukrán kikötőkből, miközben a biztonság fenntartásában Törökország is nagyon fontos szerepet fog játszani.
Ukrajna gyorsan újraindíthatja az exportot – mondta Tarasz Viszockij ukrán mezőgazdasági miniszterhelyettes. Odessza három nagy kikötőjének infrastruktúrája nagyrészt épségben maradt, így a kivitel néhány hét alatt megindulhatna, ha megfelelő biztonsági garanciák vannak – tette hozzá a miniszterhelyettes.
A megegyezés megszületésének és a megállapodás aláírásának hírére a búza ára csökkenésnek indult a chicagói árutőzsdén. Míg tegnap közel 830 dollárt kellett fizetni egy véka búzáért, ma koradélután 776 dollárig esett az ára.