5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Megszületett a megállapodás a fekete-tengeri gabonaexport újraindításáról. Frissítés: Ukrajna, Oroszország, Törökország és Antonio Guterres ENSZ-főtitkár pénteken 16:18-kor Isztambulban aláírta a megállapodást, ami egyben a két országot érintő első jelentős megegyezés a háború kezdete óta. Ezzel felcsillant a remény, hogy enyhülhet az orosz invázió okozta nemzetközi élelmiszerválság.

Oroszország és Ukrajna egyaránt jelentős gabonaexportőr, a háború kitöréséig együttesen a világ búzaexportjának több mint 30 százalékát biztosították. Moszkva február 24-i ukrajnai inváziója hatására az élelmiszerárak az egekbe szöktek, és nemzetközi élelmiszerválság alakult ki. Ennek fő oka, hogy a háború megakasztotta Kijev exportját a legfontosabb tengeri kikötőiből, köztük Odesszából, ahol mintegy 20 millió tonna gabona rekedt a silókban.

Hollósi Dávid, a Magyar Bankholding Csoport Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója a Privátbankár kérdésére elmondta, hogy az ukrán gabonaraktárak többsége tele van, ezért az aratás során problémát jelenthet a betakarított készletek elhelyezése. Noha az európai országok vasúton és közúton is próbálnak Ukrajnából gabonát elszállítani, és Románia kikötőin keresztül is mintegy 2,7 millió tonna ukrán gabona haladt át az elmúlt időszakban – ami a Kijev által idén exportált mennyiségnek nagyjából a felét jelenti –, ez még mindig nem nyújt megoldást a világ élelmiszerválságára. A problémát tetézi, hogy az európai országok is raktározásra álltak rá – Magyarország is gabonakiviteli korlátozás vezetett be –, ami most szintén csökkenti az exportált mennyiséget.

Az élelmiszerek rekord mértékű drágulása jövőre különösen Afrikában okozhat jelentős gondokat, az onnan meginduló tömegek aztán Európát is destabilizálhatják. Az ukrán gabonaexport visszatartása ezért egyes nyugati feltételezések szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezett célja lehet.

 Frissen aratott árpa- és búzaszemeket kevernek össze egy gabonaraktárban, a dél-ukrajnai Odessza környékén 2022. június 23-án. Fotó: MTI/EPA
Frissen aratott árpa- és búzaszemeket kevernek össze egy gabonaraktárban, a dél-ukrajnai Odessza környékén 2022. június 23-án. Fotó: MTI/EPA

Ezért is volt különösen izgalmas, hogy ma délután megszületik-e a megegyezés a felek között, ahogy azt Recep Tayyip Erdoğan török elnök hivatala bejelentette.

Megállapodás megvan – de Kijev kizárja, hogy közvetlen megállapodást kössön Oroszországgal.

Mikhajlo Podoljak elnökhelyettes kijelentette: "Ukrajna nem ír alá semmilyen dokumentumot Oroszországgal. Megállapodást írunk alá Törökországgal és az ENSZ-szel" - hozzátéve, hogy Oroszország külön „tükör”-megállapodást ír alá.

Frissítés: 16:18-kor valamennyi fél aláírta a fekete-tengeri gabonaexport újraindításáról szóló megállapodást, ezzel létrejött az Oroszországot és Ukrajnát érintő első jelentős megegyezés az invázió kezdete óta.

Az ENSZ és Törökország két hónapja dolgozik az Ukrajna fekete-tengeri gabonaexportjának újraindítása és az orosz gabona- és műtrágyaszállítmányok megkönnyítéséről szóló megállapodáson. Nem csoda tehát, hogy a tárgyalásokhoz közel álló ukrán képviselők korábban óvatosságuknak adtak hangot a megállapodással kapcsolatban.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma üdvözölte az ENSZ által közvetített megállapodást, de igazából az érdekli, hogy sikerül-e rászorítani Oroszországot annak végrehajtására, azaz, hogy tegye lehetővé az ukrán gabona kijutását a világpiacra. Ned Price, a minisztérium szóvivője Washington álláspontját megismételve kijelentette, hogy Oroszország fegyverként használja az élelmiszert: tönkreteszi a mezőgazdasági infrastruktúrát Ukrajnában, és akadályozza, hogy sok millió tonna ukrán gabona eljusson azokhoz, akiknek szükségük van rá.

A diplomaták szerint a gabonaexport újraindításáról szóló dokumentum a következőket tartalmazza:

  • Ukrán hajók kísérik ki és be a gabonaszállító hajókat az elaknásított kikötői vizeken keresztül;
  • Oroszország beleegyezik a tűzszünetbe, amíg a szállítmányok haladnak;
  • Törökország – az ENSZ támogatásával – ellenőrzi a hajókat, hogy eloszlassa a fegyvercsempészettel kapcsolatos orosz félelmeket;
  • A cél, hogy megkönnyítsék az orosz gabona- és műtrágyaexportot a Fekete-tengeren keresztül;
  • Törökország egy gabonaexportot segítő koordinációs központot hoz létre Ukrajnával, Oroszországgal és az ENSZ-szel közösen.

Moszkva a megállapodás kidolgozása során is mindvégig tagadta, hogy Oroszország helyezte volna blokád alá Ukrajna kikötőit, ezzel ellentétben Ukrajnát okolta a tengeri aknák elhelyezéséért, a nyugati szankciókat pedig saját exportjának lassításáért. Ukrajna szerint azonban az orosz haditengerészet akadályozza a gabonaexportot, és azzal vádolja az orosz megszálló erőket, hogy gabonát lopnak az ukrán gazdaságokból.

Az Egyesült Államok, hogy megkönnyítse az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportot, megnyugtatta a bankokat, valamint a hajózási és biztosító-társaságokat, hogy az ilyen tranzakciók nem sértik Washington Moszkva elleni szankcióit.

Ha az egyezményt sikerül végrehajtani, az körülbelül 20 millió tonna gabona gyors exportját jelentené az ukrán kikötőkből, miközben a biztonság fenntartásában Törökország is nagyon fontos szerepet fog játszani.

Ukrajna gyorsan újraindíthatja az exportot – mondta Tarasz Viszockij ukrán mezőgazdasági miniszterhelyettes. Odessza három nagy kikötőjének infrastruktúrája nagyrészt épségben maradt, így a kivitel néhány hét alatt megindulhatna, ha megfelelő biztonsági garanciák vannak – tette hozzá a miniszterhelyettes.

Az Ukrajnából és Oroszországból származó búzaimport a hazai búzaellátás részarányában. Forrás: Our World in Data
Az Ukrajnából és Oroszországból származó búzaimport a hazai búzaellátás részarányában. Forrás: Our World in Data

A megegyezés megszületésének és a megállapodás aláírásának hírére a búza ára csökkenésnek indult a chicagói árutőzsdén. Míg tegnap közel 830 dollárt kellett fizetni egy véka búzáért, ma koradélután 776 dollárig esett az ára.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG