Az Afrika középső és keleti részén folyó banántermesztést a Banana Xanthomonas Wilt (BXW) nevű növénybetegség fenyegeti, amely akár a régió egész termőterületét letarolhatja – írta Phys.org tudomnyos hírportál az banánveszélyre vonatkozó modellszámításokat bemutató írásában. A kockázatot jelzi, hogy az Alliance of Bioversity International and CIAT kutatói azt találták, hogy tíz év alatt elveszhet a termés fele.
Dollárban is tízmilliárdos lehet a veszteség
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) szerint a Szaharától délre lévő területeken évente 50 millió tonna banánt termesztenek, ami a világon elfogyasztott gyümölcs harmada. A termőterület nagysága hétmillió hektár. Ez a világ banántermő területének 60 százaléka. Jelentős a helyi fogyasztás is.
A BXW baktériuma a legelterjedtebb kórokozó Afrikában. Szakértők a betegséget a négy leginkább terjedőben lévő fertőző kór közé sorolják, amelyek az érintett országokban fenyegetik a növények termesztését.
A kutatók ezzel kapcsolatban különböző lehetséges forgatókönyveket modelleztek azt vizsgálva, milyen következményei lehetnek a védekezés különböző szintjeinek. A legnegatívabb forgatókönyv szerint, ha a farmerek és a hatóságok nem tesznek semmit, akkor a BXW tíz év alatt 25 milliárd dollárt kárt okozhat a banánültetvények pusztításával. Ugyanakkor már a minimális ellenintézkedések is jelentős eredmény hozhatnak a károk megelőzésben. A gyors és hatékony beavatkozás nullára csökkentheti a kárt.
Igaz, hogy a farmerek figyelmének felkeltése és oktatása nem olcsó mulatság, ám a kár, ami ezzel megelőzhető sokkal nagyobb lenne. Szerencsére egyszerű, olcsó módszerekkel szembe lehet szállni a fertőzéssel. Például steril eszközöket kell használni az ültetvényeken, hogy ne terjesszék azokkal a kórt. A fertőzött növényeket gyökerestől ki kell gyomlálni. Az ezekkel járó veszteségek miatt biztosan szívják a fogukat a farmerek, de meg kell érteni velük, mi a tét. A BXW-t könnyű visszaszorítani, ha szigorúan betartják az ehhez szükséges intézkedéseket – mondják a szakértők.
A Moko néven ismert bakteriális fertőzést, amely Ázsiában és Latin-Amerikában támadta a banánültetvényeket sikerült legyőzni. Ez modellként szolgálhat Afrikában is. Uganda és Ruanda szintén példát mutat arra, hogy a proaktív beavatkozás hatásos.