1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Összességében több mint 130 milliárd forint távozott a befektetési alapokból júliusban, és ebben ismét a pénztári vagyon átadását követő befektetésijegy-visszaváltások játszottak meghatározó szerepet.

Az elmúlt hónapokban – egyfajta vihar előtti csendként – borongós hangulat uralkodott a tőkepiacokon. Bár a hazai állampapírpiac stabil hozamokat biztosított, a részvénypiacok már egy ideje világszerte a negatív tartományban maradnak. Júliusban már gyengült a forint is, ennek ellenére a befektetési alapok piaca összességében pozitív teljesítményt tudott felmutatni, a kezelt vagyon csökkenését ismét a visszaváltások okozták – derült ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb jelentéséből. Összességében több mint 130 milliárd forint távozott az alapokból júliusban, és ebben ismét a pénztári vagyon átadását követő befektetésijegy-visszaváltások játszottak meghatározó szerepet.

„Bár a globális tőkepiacokat befolyásoló hangulat továbbra is bizonytalan volt, ami a befektetési alapok hozamaiban is jelentkezett, az alapok vagyonának csökkenését a korábbi jelentéseinkben is jelzett nyugdíjpénztári vagyonátadáshoz kapcsolódó intézményi, illetve a bizonytalan helyzetben felerősödő lakossági visszaváltások okozták” – magyarázza Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. „Míg a lakosság esetében kisebb mozgások mutatkoztak csak, a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba átkerült, korábban a magánnyugdíjpénztárak portfolióiban található befektetési jegyek visszaváltása júliusban százmilliárd forint feletti tőkekivonást eredményezett.” – tette hozzá a főtitkár.

A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapokból 130 milliárd forintot vontak ki júliusban, bár ezen időszak alatt a befektetési teljesítmény hatására 10,7 milliárd forinttal nőtt az alapok vagyona. A hónap végén a BAMOSZ tagok 3,1 százalékos csökkenést követően, 474 hazai befektetési alapban összesen 3 675 milliárd forintot kezeltek. A hagyományosan lakossági termékeknek számító (pénzpiaci, garantált, ingatlan és rövid kötvény) alapokon belül a hónapban a garantált és a rövid kötvényalapok tudtak friss tőkét vonzani, összességében azonban a lakossági termékek esetében a hónapban ismét a visszaváltások voltak túlsúlyban. Az intézményi befektetők esetében ismét felgyorsult a nyugdíjpénztári vagyonátadásokhoz köthető visszaváltás, leginkább a részvényalapokból vontak ki tőkét.


Forrás: BAMOSZ

A kategorizálás átalakítása és a jelentős tőkekivonások ellenére a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok továbbra is az összvagyon többségét (57,2 százalékát) adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az előbbiek miatt júliusban 3,6 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban a befektetők 64 milliárd forintot vontak ki az alapokból, a piaci teljesítmények viszont 12 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét.

Júliusban tovább folytatódott a lejtmenet a részvénypiacokon – míg az év első négy hónapjában mindig volt egy-két olyan piac, ahol emelkedést tapasztalhattunk, az utóbbi három hónapban a fejlett, a feltörekvő és a hazai piacok is estek. A forint gyengülése viszont a külföldi részvények teljesítményét már pozitívba fordította, ennek hatására a részvényalapok forintban mért hozamai is javultak. Júliusban felgyorsult az intézményi befektetők visszaváltása is. A nyilvános részvényalapokból összesen több mint 42 milliárd forintot vontak ki a befektetők (ez a zártkörű részvényalapokkal együtt közel 100 milliárd forintnyi tőkekivonás, ami döntően a volt nyugdíjpénztári vagyonnal átadásra került befektetési jegyek visszaváltása), míg a piaci teljesítmények összességében 1,4 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát. Az átsorolások miatt 77 nyilvános részvényalap maradt, ezek vagyona júliusban összesen 12,5 százalékkal, 305 milliárd forintra csökkent.


Forrás: BAMOSZ

Az új kategóriarendszer bevezetéséhez kötődő átsorolásokkal 34-re nőtt a kötvényalapok száma, míg ezek vagyona 21,7 százalékkal, 377 milliárd forintra nőtt. Ugyanakkor folytatódott a kismértékű tőkevonzás is, és emellett pozitív hozamot termeltek az alapok is. A kötvényalapok összesen több mint félmilliárd forint tőkét vonzottak, és mintegy 3,3 milliárd forint hozamot értek el. A kategória mintegy 60 százalékát kitevő rövid kötvényalapok esetében több mint 40 százalékkal nőtt a vagyon, ráadásul az átsorolások mellett ezekbe a termékekbe a hónapban 1,2 milliárd forint érkezett, és az alapok 1,6 milliárd forint hozamot is elértek.

A pénzpiaci alapok esetében harmadik hónapja tart a májusban újrakezdődő visszaváltási trend, ráadásul az új kategorizálás hatására néhány alapot átsoroltak a kötvényalapok közé, júliusban így a pénzpiaci alapok vagyona 5,8 százalékkal csökkent. Összesen 22,7 milliárd forint távozott az alapokból, bár 7,8 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyon 1 271 milliárd forintra csökkent. A kategória három-negyedét adó likviditási alapok vagyona néhány átsorolás miatt 1,3 százalékkal nőtt. A befektetők 15,8 milliárd forintot vontak ki az elmúlt hónapban az alapokból, bár a likviditási alapok összesen 5,4 milliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. Júliusban az euróövezeti pénzpiaci alapokon kívül minden alcsoportból tőkét vontak ki a befektetők, leggyorsabban is ezek vagyona nőtt. A hónap vesztesei ismét a forint alapú likviditási alapok voltak, ezekből összesen 10,8 milliárd forintot vontak ki a befektetők.

Ismét pozitívabb képet mutattak viszont a tőkevédett alapok, miután júliusban több új alap jegyzése is szép eredménnyel zárult. A vagyon 3,5 %-kal nőtt júliusban, az alapokba összesen 12,7 milliárd forint érkezett, és a piaci teljesítmények is 2,3 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Öt alap lejárt és megszűnt, miközben öt új alap indult, egy alap pedig a lejárat után nyíltvégűvé alakult – döntően ezek egyenlege jelentette a friss tőkét. A nyilvános garantált alapok összvagyona a hónap végén 428 milliárd forint volt. (Ezek az adatok még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.)

A nyilvános ingatlanalapok tőkevonzása áprilisig hónapról hónapra csökkent, májusban 2008. augusztusa óta először ismét tőkekivonást tapasztalhattunk, és azóta tart az új tőkekivonási trend. Az alapok teljesítménye ugyanakkor ellensúlyozta a tőkekivonást, így a hónapban az alapok vagyona némileg nőtt. Ezekből a termékekből 1,9 milliárd forint tőke távozott júliusban, de 2,6 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk. A 18 ingatlanalap vagyona összességében 0,2 %-kal nőtt, a hónap végén 410 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 11 százaléka. A hazai ingatlanalapok alapjaiból a hónapban ismét 300 millió forint távozott, ezek vagyona így ismét 0,4 százalékkal csökkent a hónapban. Ezekben a termékekben 42 milliárd forint fekszik.

Az új kategorizálással alaposan átalakult a kisebb alapkategóriák képe. A vegyes alapok száma 52-re nőtt, és ezek vagyona is 8,1 százalékkal, 143 milliárd forintra nőtt júliusban. A hónapban ugyanakkor egymilliárd forint érkezett ezekbe a termékekbe, míg a piaci teljesítmények 1,6 milliárd forinttal csökkentették a vagyont (a növekmény így csak az átsorolások hatása). Az újonnan létrejött kategóriák közül a 6 árupiaci alapból 2,2 milliárd forint tőke távozott, míg a 38 abszolút hozamú alapból 6,2 milliárd. Az előbbiek vagyona július végén 18 milliárd forintot tett ki, míg utóbbiaké 129 milliárdot. A megmaradó 4 egyéb alap vagyona július végén 6,5 milliárd forintra csökkent. A hónapban mintegy 570 millió forint távozott ezekből a termékekből, bár a piaci teljesítmények több mint egymilliárd forinttal növelték a vagyonukat. A 2 megmaradt származtatott alap (ezek mindegyike 95%-os tőkevédelmet biztosító, így a tőkevédett kategóriába nem férő alap) vagyona a hónap végén 2,4 milliárd forint volt, ezekből a hónapban nem számottevő mértékű tőke távozott, míg a piaci teljesítmények valamivel nagyobb mértékben növelték a vagyont. Az utóbbi 4 kategória vagyona együttesen 8,6 százalékkal csökkent júliusban.


* az új kategóriák miatt az árupiaci, abszolút hozamú, származtatott és egyéb alapok együttes vagyonának változását mutatja.
Forrás: BAMOSZ

Az 52 zártkörű alap vagyona júliusban 11,5 százalékkal csökkent. Az alapokból (döntően a részvényalapokból, illetve a pénzpiaci alapból) 69 milliárd forint tőke távozott, ami a legnagyobb idei tőkekivonás. A piaci teljesítmények további több mint hétmilliárd forinttal csökkentették a vagyont (elsősorban a részvényalapok vesztesége). Az intézményi alapokon belül az abszolút hozamú és származtatott, valamint az ingatlanalapok tudtak kismértékű tőkét vonzani júliusban. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 586 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 16 százaléka.

Privátbankár

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
Befektetési alapok A Gránit Alapkezelő bérlakásparkot indít
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 13. 18:45
A Grandit Homes bérlakásként hasznosítja a 110 lakásos újépítésű lakópark ingatlanjait.
Befektetési alapok Klímaváltozás, elhízás, öregedő társadalmak - tudta, hogy ezekkel pénzt is kereshet?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2024. július 15. 19:22
Mik az azok a megatrendek? Például azok, hogy a klímaváltozás zajlik, a nyugati világban pedig egyre több idős, illetve egyre több elhízott ember lesz. És létezik olyan befektetési alap, amellyel ezeket a trendeket kihasználva pénzt is kereshetünk. A Klasszis Podcast adásában Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő részvényportfólió-menedzserével Litván Dániel beszélgetett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG