Az előző hónapban egészen pontosan 0,36 százalékos változás volt a befektetési alapok vagyonában, ami 20 milliárd forintos növekedés jelent. A fejlett világ tőzsdéi enyhén emelkedtek, a fejlődő világ tőzsdéi korrigáltak. A pesti börze eben a hónapban a fejlett világ piaci trendjeit követte. A devizapiacon a forint az euróhoz képest picit gyengült, a dollár azonban jelentőset erősödött a forinthoz képest is novemberben - közölte a Befektetési Alapkezelők és VagyonkezelőkMagyarországi Szövetsége a Privátbankárral.
A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője 14 milliárdos negatívumot mutat. Az egyes kategóriákon belül ebben a hónapban az abszolút hozamú, a részvény és a vegyes alapoknál láthattunk tőkebeáramlást, a többi kategória esetében a visszaváltások domináltak. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 20,2 milliárd forinttal, azaz 0,36 százalékkal növekedett novemberben.
A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5 686 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. Év végéhez közeledve érdemes megjegyezni, hogy 2016 a befektetési alapok vagyona szempontjából a stagnálás évének tűnik, hiszen egész évben egy szűk sávon belül mozgott az alapokban kezelt vagyontömeg, amit a lenti ábra nagyon jól szemléltet. A kategóriákon belül azért jelentős átrendeződést láthatunk: zsugorodó pénzpiaci és garantált vagyon, ezzel szemben növekedés az ingatlan és a származtatott befektetési alapoknál.
A pénzpiaci alapok vagyona 0,6 százalékkal csökkent, ami az elmúlt hónapokhoz képest mérsékelt csökkenésnek számít.
A kötvényalapokból közel 8 milliárdnyi tőkét vontak ki a befektetők. Ez elsősorban a rövid futamidejű kötvények érdeme ahonnan csaknem 10 milliárdnyi tőkét vontak ki, míg a hosszú futamidejű kötvényekből 1,7 milliárdnyit.
A vegyes alapokba ezúttal 1,9 milliárd forintnyi tőke áramlott az elmúlt hónapban, köszönhetően elsősorban a kiegyensúlyozott alapoknak. A hozamok ezúttal nem alakultak kedvezően, így a vagyon ebben a hónapban stagnált.
A részvényalapokba 2,2 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezen valamelyest tudtak javítani is, így összességében a részvényalapok vagyona 1 százalékkal lett több, mint az elmúlt hónapban.
A tőkevédett alapokból 12,2 milliárdnyi tőke távozott, amin a hozamok némileg tompítani tudtak, a vagyonváltozás azonban így is mínusz 2,8 százalék
Az abszolút hozamú alapokba ebben a hónapban 7,5 milliárdnyi friss tőke érkezett, amihez ezúttal a hozamok nem tettek hozzá, így a vagyon nagysága mindössze 0,9 százalékkal tudott növekedni.
A származtatott alapok esetében ebben a hónapban a visszaváltások és az értékesítések egyensúlyban voltak, azonban a hozamok nem alakultak kedvezően, így a vagyonváltozás, ebben az évben először, a negatív tartományba került: -3,4 százalék. A kategória vagyonváltozása év eleje óta így is meghaladja a 100 százalékot.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban hosszabb idő után először a visszaváltások felülmúlták az értékesítéseket, aminek nagysága 3,5 milliárd forint volt. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória vagyonváltozása pozitív lett.
Az árupiaci alapoknál a kategória méretéhez képest jelentős tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amely elérte a 1,3 milliárd forintot. A hozamok igen kedvezően alakultak, így a kategória vagyona 7,1 százalékkal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható és a hozamok is kedvezően alakultak, így a vagyon 2,4 százalékkal gyarapodott - közölte a Bamosz.