A több lábon állás fontosságának megértéséhez íme egy egyszerű példa.
Az összes megtakarításunkat egyetlen vállalat részvényébe fektetjük, bízva annak nevében, történetében, múltjában és céljaiban. Igen ám, de mi történik, ha rossz hírek érkeznek a cég háza tájáról, esetleg elromlik a piaci hangulat? Bizony könnyen előfordulhat, hogy a befektetett tőke a töredékére csökken az árfolyamesés következtében.
Ezt természetesen nem szeretné senki, de azért valljuk be őszintén, hogy már egy befektetési terméket is nehéz kiválasztani, nem hogy 3-4 különbözőt. Figyelembe kell vennünk azok kockázatát, likviditását, várható hozamát stb., főleg, ha már az egyszerűbb megtakarítási termékek (bankbetét, állampapír) jelenlegi hozamaival nem elégszünk meg. Mindez komoly utánajárást és szakértelmet igényel, a ráfordított időről és költségekről nem is beszélve.
Jó hír: van megoldás
Léteznek olyan megtakarítási termékek, melyek önmagukban is diverzifikáltak (megosztott a kockázatuk). Ilyenek például a befektetési alapok. Ha a részvényalapokat nézzük, melyek a kockázatosabb befektetési termékek közé tartoznak, láthatjuk, hogy az alapok portfóliójában nem csak egy vállalat részvénye található meg, hanem akár egy egész régió legígéretesebb cégeinek a papírjai. Vegyük példának az Aegon Alapkezelő Közép-Európai Részvény Befektetési Alapját és nézzük meg, miként diverzifikál egy portfóliómenedzser:
A fenti képből jól látható, hogy a környező országok részvényei és magyar részvények vegyesen, különböző súllyal szerepelnek a portfólióban. Az iparágak közül az energiaszektortól a bankszektorig sokféle papírt tart és egyik papírból sem tart tíz százaléknál többet, de jellemzően öt százalék alatti részesedéssel rendelkezik egy-egy vállalat részvénye a portfólióban. Összességében mind földrajzilag, mind iparágak között megosztja a kockázatot a portfóliómenedzser, így nekünk elég egy ilyen vagy ehhez hasonló befektetési alap mellett letenni a voksot és rábízhatjuk a kockázatkezelést azokra, akik napi szinten elemzik ezeket a piacokat.
Egy befektetéssel egy egész portfóliót
Persze még mindig mondhatjuk, hogy a részvények kockázatosak és jobb lenne, ha állampapírok, vagy kötvények is szerepelnének a portfóliónkban. Erre is van lehetőség a vegyes alapok vásárlásával.
Több alapkezelő is kínál úgynevezett alapok alapja terméket, melyek nem közvetlenül vásárolnak eszközöket, hanem különböző befektetési alapok értékpapírjait vásárolják meg, így diverzifikálva tovább a portfóliót. Maradva az Aegon Alapkezelőnél, a Smart Money Befektetési Alapok Alapjának portfóliója így néz ki:
A Smart Money alapok alapja 2014 szeptemberében öt különböző befektetési alapba helyezte a tőkét, és október hónapban további két befektetési alapot is beemelt a portfólióba.
Ami az alapok alapja termék nagy előnye, hogy egyetlen tranzakcióval egy egész portfóliót tudunk kiépíteni. Sokkal nyugodtabban alhatunk, hiszen a megtakarításunk olyan mértékű diverzifikációjáról döntöttünk egyetlen termékkel, melynek összeállításához több hónapot kellene szánnunk, aztán napi szinten figyelhetnénk a különböző eszközök, részvények, kötvények, állampapírok teljesítményét.
Az alapok alapjával biztosak lehetünk abban, hogy több szakértő dolgozik nap, mint nap értünk, hiszen a benne lévő alapokat különböző piacokra specializálódott portfólió menedzserek kezelik.
A cikk támogatója: Tudjon meg többet a befektetési alapokról, iratkozzon fel az Aegon Alapkezelő ingyenes sorozatára! |