Tényleg kimagasló az ESG befektetések teljesítménye? A bizonyítékok azt sugallják, hogy igen, de még több kutatásra van szükség ezen a területen ahhoz, hogy végleges kijelentéseket lehessen tenni – írja egy összefoglaló. Idővel várható, hogy több adat fog megjelenni ebben a témában.
Jelentős mennyiségű adat utal azonban arra, hogy a magas ESG-minősítéssel rendelkező vállalatok átlagosan jobb hozamot érnek el, mint azok, amelyek nem rendelkeznek ilyennel. Az erős ESG-alapú tevékenységgel rendelkező vállalatok hosszú távon általában fenntarthatóbbak, és a befektetők egyre inkább ilyen vállalatokat keresnek, amelyekben hihetnek.
A témában nagyszabású konferenciát rendez október 1-jén a Klasszis Média Budapesten.
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig
Jöjjön el és hallgassa meg a téma legjobb szakértőit, ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait! Vegyen részt a Klasszis ESG díjak átadásán!
Részletek és jelentkezés >>
A pénzügyi szakemberek körében általános konszenzus van abban, hogy a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) tényezők beépítése a befektetési elemzésbe jobb kockázattal korrigált hozamot eredményez. A rendelkezésre álló bizonyítékok alátámasztják azt az elképzelést, hogy az ESG-alapú befektetés felülmúlja a hagyományos stratégiákat, bár kevésbé meggyőzőek, mint azt sokan gondolnák – írják.
A nagyok inkább ESG-k?
A Schroders szerint például tíz év alatt (2022-ig) az ESG-alapok felülmúlták a hagyományos benchmarkokat (irányadó indexeiket). Van azonban néhány buktató az eredményekben. Bár mindkét alapkategória jól teljesített a pénzügyi válság előtt – az alacsony kamatlábak és a magas eszközárak miatt –, az után a hagyományos alapok magasabb áron szabadulhattak meg a rossz eszközeikről.
Emellett a hagyományos társaikhoz képest az ESG-alapok kisebb részesedést tartanak kis kapitalizációjú vállalatokban, ami pozitívan befolyásolhatta a teljesítményüket.
ESG=jobb termelékenység?
Az MSCI egy nemrégiben készült tanulmánya is arra jutott, hogy a jobb környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) pontszámokkal rendelkező vállalatok az elmúlt évtizedben magasabb hozamot biztosítottak a részvényeseknek, mint azok, amelyek nem rendelkeztek ilyen pontszámokkal.
Ennek számos oka lehet, főleg az, hogy egyes tanulmányok szerint a jobb ESG-pontszámokkal rendelkező vállalatok termelékenyebbek.
58-59 százalék jobban teljesített
Számos más előny mellett az ESG-befektetések hosszú távon bizonyítottan jobban teljesítenek a nem ESG-befektetéseknél – foglal össze több tanulmányt egy másik szakcikk. A befektetési alapok teljesítményértékelésével nevet szerzett Morningstar elemezte a fenntartható alapok teljesítményét a hagyományos alapokkal szemben egy tíz éves időszak alatt, és megállapította, hogy „a fenntartható alapok 58,8 százaléka jobban teljesített hagyományos társainál.
Ez arra utal, hogy a környezeti, társadalmi és irányítási tényezők előtérbe helyezésével nem csak a bolygóért és a társadalomért teszünk, hanem erős pénzügyi eredményeket is el lehet érni.
Ezeket az eredményeket a McKinsey kutatása is alátámasztja, akik azt állítják, hogy az erős ESG-megfelelés magasabb részvényhozamokkal, valamint a lefelé irányuló kockázat csökkenésével jár. A NYI Stern Center for Sustainable Business és a Rockefeller Asset Management kutatása pozitív kapcsolatot talált is a vállalatok 58 százalékánál az ESG-hozzáállás és a pénzügyi teljesítmény között.
Járulékos előnyök az ESG-ből
A megfelelő fenntarthatósági stratégiával rendelkező vállalatok szerintük általában a következő előnyket élvezik:
- Fokozott működési hatékonyság,
- megnövekedett költségmegtakarítás,
- alacsonyabb munkaerő-fluktuáció, a tehetségek könnyebb megtartása.
Az ESG-befektetések jelentik a jövőt?
Az adatok azt mutatják, hogy az ESG-befektetések az “új hajnalt”, a jövőt képviselik – ismerteti egy másik ESG-tárgyú weboldal a Fidelity International 2021-es jelentését. Amely azt állapította meg, hogy szoros kapcsolat van a vállalatok életében az ESG-minőség és az osztaléknövekedés között.
Osztalékelőnyökkel rendelkeznek
Azok a cégek, amelyek erős fenntarthatósági minősítéssel rendelkeznek, az évek során a legmagasabb osztaléknövekedést könyvelhették el. Ez az előny az elmúlt fél évtizedben több mint öt százalékpont volt.
Más volt a helyzet a nem ESG-orientált vállalatok esetében, amelyek fenntarthatósági minősítése gyenge. A jelentés eredményei szerint ezen kategória kínálta a legalacsonyabb átlagos osztaléknövekedési szintet az elmúlt öt évben.
Ez jó hír az ESG-teljesítményre összpontosító befektetők számára. Minél erősebb a fenntarthatósági minősítés, annál magasabb az osztaléknövekedés hosszú távon.
Hátrányban a fosszilis befektetők
Széles körű bizonyítékok mutatják, hogy hosszú távon a fenntartható ESG-politika több és jobb értéket teremt a vállalatok számára. Ez hozzájárul a fenntartható alapok magasabb teljesítményéhez is, amely felülmúlja a nem ESG-alapok vagy részvények teljesítményét. Az energetikai vállalatok példája jól illusztrálja ezt.
Azok a cégek, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok kitermelésére összpontosítanak, a nyereséget is vissza kell forgassák a zöld energiára való átállás finanszírozására. Ez gyakorlatilag a befektetőknek fizetendő osztalékok csökkenését fogja eredményezni. A már eleve megújuló, zöld energiával foglalkozó cégek ehhez képest már nagy előnyben vannak.
A témában nagyszabású konferenciát rendez október 1-jén a Klasszis Média Budapesten.
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig
Jöjjön el és hallgassa meg a téma legjobb szakértőit, ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait! Vegyen részt a Klasszis ESG díjak átadásán!
Részletek és jelentkezés >>
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.