7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.

Több mint tíz éve indult a Privátbankár alapkezelőket díjazó Klasszis megmérettetése, és eddig nemhogy a díjazottak, de még a jelöltek között sem volt nő. Valóban ennyire férfias ez a szakma?

Engem is váratlanul ért, hogy az OTP Alapkezelőben a főnökeim engem jelöltek a díjra idén, az pedig, hogy nyertem, hatalmas elismerés az egész szakma részéről. A vagyonkezelési szakmában valóban több a férfi, bár amennyire tudom, nálunk jobbak az arányok, mint a versenytársaknál, mivel rajtam kívül két másik női portfolió-menedzser is dolgozik az alapkezelőnél, sőt a likviditáskezelés vezetője is nő. 

Miben más egy nő és egy férfi befektetési stratégiája?

A stratégia nem azon múlik, hogy férfi vagy nő kezeli az alapot, sokkal inkább a személyisége az, ami meghatározó. Azok a nők, akik ezt a pályát választották, mindannyian rendelkeznek azzal a tárgyi tudással, ami az alapkezeléshez szükséges. A befektetési döntések sokkal inkább azon múlnak, hogy kinek milyen a kockázatvállalási hajlandósága, mennyire gondolkodik strukturáltan, mennyire kezeli jól a stresszt, vagy viseli jól a kudarcot. Az persze előnyös, ha vannak nők is egy csapatban, hisz ez növelheti a csapatmunka hatékonyságát, mivel akár plusz érveket vagy más szempontokat, látásmódot hozhat be egy nő egy férfiak által dominált csapat gondolkodásába. 

Melyik volt a legmeghatározóbb befektetési döntése?

A közelmúltból a Magyar Telekomot emelném ki. A Telekom volt az egyik első cég, amelyiket részvényelemzőként elemeztem, amikor az alapkezelőnél elkezdtem dolgozni, és követtem évekig, de őszintén szólva 2010-2020 között a távközlési szektor nem volt igazán izgalmas. Aztán amikor visszatértem a szülési szabadságról,  „leporoltam az értékelős excelemet”, mert a 2022-2023-as magas inflációs környezetben azt gondoltam, hogy ebben az ágazatban is elérkezhet végre az áremelkedések ideje. Hisz a telekom szektorban évekig az volt a trend, hogy szinte változatlan áron kaptuk az egyre jobb minőségű szolgáltatást. Ráadásul maga a szektor is konszolidálódott, előtte vásárolta fel a 4iG a Digit és a Vodafone-t, tehát a piaci fundamentumok abszolút a Magyar Telekom mellett szóltak. De a korai részvényelemzői éveimből is több meghatározó élményem van. Ugyan akkoriban még nem én adtam, vettem a részvényeket, de egy-egy jó befektetési ötlettel hozzá tudtam járulni az adott portfolió sikeréhez. 

Az infláció már csillapodni látszik, jelenleg a vámháborúk aggasztják a legjobban a befektetőket. Mire számít ezen a téren, hová futhatnak ki a tárgyalások?

Most a bizonytalanság a legmeghatározóbb tényező a piacokon, a kaotikus vámháborúnak és a geopolitikai feszültségeknek köszönhetően. Nagy kérdés, hogy Európa felülteljesítése az év hátralévő részében is folytatódhat-e. Az tény, hogy éppen a Trump adminisztrációnak köszönhetően jutott el Európa abba a helyzetbe, hogy egy kikényszerített költekezési ciklusba kezdjen. Európában fiskális élénkítés zajlik, amit a monetáris stimulus, a kamatvágások is támogatnak. Európa most lendületben van, értékeltségben is olcsóbb, de azt nem gondolom, hogy hosszabb távon az Egyesült Államok elveszítené a tőkepiacokon a meghatározó szerepét. 

Ha a vámok mérsékelt szinten maradnak, a régiós piac jól teljesíthet – mondja Czakó Ágnes
Ha a vámok mérsékelt szinten maradnak, a régiós piac jól teljesíthet – mondja Czakó Ágnes
Fotó: OTP Alapkezelő

Az európai felülteljesítésből kiveheti-e a részét a régió és azon belül Magyarország?

A régió profitálhat az európai költekezésből, amely esetlegesen ellensúlyozhatja is a vámok potenciális negatív hatását. A vámok mértéke persze még kérdéses, és pl. a kisebb nyitott gazdaságokra, mint amilyen Magyarország, Szlovákia vagy Csehország (melyek integráltabbak a német ipari ellátási láncokba), negatívabb lehet majd a vámok hatása. De például Lengyelország vagy Románia kevésbé kitett ennek a hatásnak. A régión belül egyébként Lengyelország rendelkezik a legstabilabb makrotényezőkkel, remélhetőleg a június eleji elnökválasztás kapcsán nem erősödik fel olyan mértékben a politikai bizonytalanság, amely negatívan hatna a lengyel folyamatokra. 

Magyarország viszont kimarad most az uniós forrásokból. Itt mi várható?

A magyar index 45 százaléka az OTP-hez kapcsolódik, amelynek az eredménye már csak 30 százalékban kapcsolódik Magyarországhoz. 

A hitelminősítése is jobb, mint Magyarországé. 

Ez így van, és ez ritka dolog. Ilyen szempontból a magyar részvényindex alakulását nem feltétlenül csak a magyar makrofolyamatok határozzák meg. A várakozásokat persze nagy mértékben befolyásolja az ország megítélése, és a közelgő választásokra is oda kell figyelni, hogy mekkora költekezés várható a választási évben. Az, hogy nem tudunk élni az EU-s forrásokkal, mindenesetre nagy érvágás Magyarországnak. 

Ha lesz költekezés, az érintheti-e a tőzsdei cégeket olyan értelemben, hogy újabb extra terheket vetnek ki rájuk?

Az elmúlt években már nagyon sok ilyen adót láttunk, nyilvánvalóan ez is egy kockázat. 

A Time magazin nemrég egy cikkében Magyarországot méltatta, egyebek között az OTP-t és a Magyar Telekomot. Ezekről a cégekről mi a véleménye?

Az OTP egy jó növekedési és akvizíciós sztori, amely értékeltség alapján olcsóbb a régiós szektortársaknál. Földrajzilag is egy jól diverzifikált bankról van szó, kiemelkedő jövedelmezőséggel és stabil tőkehelyzettel, plusz a béke-tradek közé sorolják. 

Mi az a béke-trade? 

Azokra a cégekre használjuk ezt a kifejeztést újabban, amelyek profitálhatnak az orosz-ukrán háború lezárásából, a békekötésből.

Ez mikor következhet be?

Jó lenne tudni, de úgy tűnik, egyre távolabbra tolódik ez a dátum. Az év elején sokkal pozitívabbak voltak a várakozásaink, de most már azt látjuk, időhúzás folyik, nem a megfelelő irányba mennek a dolgok. Kérdés még az is, hogy milyen béke lesz, rövidebb vagy tartós tűzszünet, esetleg valódi, hosszútávú béke. A régiónak a tartós béke tudná elhozni az igazi megkönnyebbülést, azt, hogy a háborús diszkont kiárazódjon a részvényekből.

Melyek a béke-részvények, amelyek nyerhetnek ezzel?

Ilyen az OTP, a Raiffeisen, mivel ezek a bankok orosz kitettséggel is rendelkeznek és ezek a szegmensei az említett bankoknak most nyomott értékeltségen forognak. De mondhatnánk bizonyos légitársaságok részvényeit vagy az ukrán újjáépítésben potenciálisan szerepet vállaló építőipari cégeket, amelyek  szintén jól teljesíthetnek, ha véget ér a háború. 

Mit ajánl most egy kisbefektetőnek, mire figyeljen a piacon?

Mindenképpen diverzifikált portfoliót érdemes tartani. Ha a vámok mérsékeltebb szinten tudnának stabilizálódni, az EU-s stimulus hátán a régiós piacok, azon belül is főleg a lengyel piac, a növekedési előnyüknek köszönhetően jól teljesíthetnek. A lengyelek sok EU-s forrást tudnak lehívni, a munkaerőpiac feszes, a reálbér emelkedéseknek köszönhetően a fogyasztás erősödhet. De talán most a szektorszelekció még fontosabbá válik, különösen a belföldi piacra termelő szektorok kerülhetnek előtérbe a vámháborús terhek kapcsán. 

Minek köszönhető, hogy az ön alapjai ilyen jól teljesítettek az elmúlt években?

Kezdettől fogva a régió vállalataival foglalkoztam, így kellően hosszú távú régiós piacismerettel rendelkezem, amely nagy segítség az aktív részvénykiválasztásban. Kollégáimmal ismerjük a tőzsdén lévő cégeket, a menedzsmentjeiket, jó a kapcsolatunk az elemzőházakkal. A másfél évvel ezelőtti lengyel választásoknak köszönhetően pedig a nemzetközi figyelem és tőkeáramlás is megérkezett a régiós piacokra. Ugyanakkor a mostani környezetben elengedhetetlen az aktív kockázatkezelés is. Emellett jelenleg kevésbé lehet nyugodtan beleülni hosszabb távra 1-1 pozícióba, sokkal aktívabb kereskedésre és a kockázatok folyamatos monitorozására van szükség. 

Az interjú 2025. május 28-án készült.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27690 27660 28100 -1,14% 27670 27690 4 194 194 470 HUF 2025-07-08 16:10:28
MOL 2996 2966 3006 +0,47% 2994 2998 446 157 128 HUF 2025-07-08 16:10:01
MTELEKOM 1774 1760 1778 -0,45% 1768 1774 222 373 276 HUF 2025-07-08 16:05:29
RICHTER 10050 10010 10120 +0,10% 10050 10070 387 942 160 HUF 2025-07-08 16:07:51
OPUS 597 592 601 +0,34% 595 597 126 599 564 HUF 2025-07-08 16:09:55
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
Befektetési alapok Infláció vagy növekedés? Mi aggasztja most jobban a szakértőket?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. május 28. 09:23
Bebesy Dániellel, az Erste Alapkezelő kötvényportfólió-menedzserével a világpiacon zajló feszültségekről és azok magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról beszélgettünk. A szakértő devizás kötvényalapjával harmadik helyezést ért el az idén a Privátbankár.hu szavazásán.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG