Folytatódott a hektikus mozgás a tőkepiacokon, amelynek azonban a trendje továbbra is erősen lefelé mutatott szeptemberben. Ennek a tükrében alapvetően jó teljesítményként értékelhető, hogy a befektetési alapok vagyona mindössze 0,3%-kal csökkent.
Az elmúlt hónapban a legnagyobb mozgás a pénzpiaci alapokon belül következett be, míg a devizában befektető alapokból jelentős visszaváltások voltak, addig a forintos likviditási alapokba ezt jelentősen meghaladó mértékű pénzbeáramlás történt. A többi alapkategóriát illetően is meglehetősen vegyes volt a kép, mind az elért hozamokat, mind a tőkeáramlást tekintve. A részvény és árupiaci alapok jelentős veszteségeket szenvedetek el, az egyre népszerűbb származtatott és abszolút hozamú alapok ezzel szemben a negatív környezet ellenére is összességében pozitív hozamokat és újabb számottevő tőkebeáramlást tudtak elérni – derült ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb jelentéséből.
Trendforduló
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 11 milliárd forinttal, 0,3 százalékkal csökkent szeptemberben, ami elsősorban a részvény- és árupiacok negatív teljesítménye okozott, mivel a tőkeáramlás havi mérlege egyébként összességében enyhén pozitív volt. Ennek eredményeként a hónap végén a BAMOSZ tagok 479 hazai befektetési alapban összesen 3 478 milliárd forintot kezeltek.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok továbbra is az összvagyon többségét (59 százalékát) adják, az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon szeptemberben 0,18 százalékkal nőtt, azonban az egyes kategóriákat illetően a kép igen változatos.
A pénzpiaci alapok esetében a nyár első hónapjaiban még jelentős visszaváltások voltak, a trend ugyanakkor augusztusban megfordult és a kedvező folyamat szeptemberben tovább erősödött. Az elmúlt hónapban a pozitív hozamok mellett jelentős mértékű friss tőke is áramlott ezekbe az alapokba. Számottevő különbség volt ugyanakkor a forintos és a más devizában befektető alapok között: Míg az eurós és dolláros likviditási alapokból 7,5, illetve 5,6 milliárdnyi visszaváltás történt, addig a forintos likviditási alapokba 26,7 milliárdnyi új megtakarítás érkezett.
Az egyéb pénzpiaci alapok esetében is hasonló volt a helyzet azzal a különbséggel, hogy az eurós (5,4 milliárd) és dolláros (1,4 milliárd) visszaváltásokat nem tudta ellensúlyozni a forintos alapokba beérkező 379 millió forintos plusz tőke.
A kötvényalapok vagyona ugyanakkor - hasonlóan az előző hónaphoz - 2,4%-kal csökkent. Mindez két tényezőből tevődött össze: nagyobbrészt a 6,7 milliárd forintnyi visszaváltásokból, kisebb részben pedig az árfolyamcsökkenésből (2,1 milliárd). A visszaváltások hasonló nagyságrendben érintették a rövid és a hosszú kötvény alapokat.
Zuhanás a részvénypiacokon
A részvénypiacokon gyakorlatilag szeptemberben megismétlődött az augusztusi zuhanás, ígymár negyedik hónapja mind a fejlett, mind a feltörekvő és a hazai piacok is estek. Ennek hatására a részvényalapok vagyona természetesen csökkent, de már csak 3,9%-kal, szemben az előző havi 16,7%-kal. Ennek több összetevője is lehet, az egyik minden bizonnyal az, hogy egyre többen úgy gondolják, hogy már nem érdemes kiszállni, inkább a vételek ideje közeledik. Ezt jelzi, hogy ugyan szerény mértében, de az új értékesítések már némileg meghaladták a visszaváltásokat.
A tőkevédett alapok esetében szeptemberben már újra növekedést láthattunk. A vagyon összességében 1,1%-kal nőtt, ami elsősorban a 6 milliárdos új értékesítésnek köszönhető.
A nyilvános ingatlanalapoknál ugyanakkor folytatódott a bár szerény mértékű, de nyár óta tartó tőkekivonási trend. Szeptemberben 4,6 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, amit viszont ellensúlyoztak a pozitív hozamok, az alapok összvagyona ennek megfelelően 0,4%-kal nőni tudott.
A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok vagyona 1,5 százalékkal, 129 milliárd forintra csökkent szeptemberben. A hónapban 2,3 milliárd forint távozott ezekből a termékekből, a piaci teljesítmények pedig 883 millió forinttal csökkentették a vagyont.
Az árupiaci alapok vagyona 11,6 százalékkal csökkent a hónap során, szeptember végén 15,4 milliárd forintot tett ki. Az alapokból mintegy 718 millió forint tőke távozott, a piaci teljesítmények pedig további mintegy 1,3 milliárd forinttal csökkentette az alapok vagyonát.
Az egyre népszerűbb abszolút hozamú alapok vagyona szeptemberben viszont 1,6%-kal nőtt, majdnem elérve a 140 milliárdos nettó eszközértéket. A növekmény közel 1,4 milliárd friss tőkével és csaknem 860 milliós pozitív piaci teljesítménnyel magyarázható.
Az 52 zártkörű alap vagyona augusztusban 4,7 százalékkal csökkent. Ezúttal azonban az alapokba 1milliárd 236 millió forint érkezett, amiből 481 millió pénzpiaci, 268 millió részvény és 487 származtatott alapokba. Ez azonban csak részben tudta mérsékelni a negatív piaci teljesítmények hatását.
Privátbankár