A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) adatai szerint a két legnagyobb arányt képviselő kategóriából, a pénzpiaci alapokból és a kötvényalapokból kiáramlott a tőke. Hasonlóan kiáramlás volt a tőkevédett alapoknál is, azonban a többi kategória esetében kisebb-nagyobb összegben tőkebeáramlás történt az elmúlt hónapban. Októberben a visszaváltások 22 milliárd forinttal haladták meg az értékesítéseket.
A legnagyobb vagyongyarapodást ebben a hónapban a származtatott és a részvényalapok érték el. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 21,8 milliárd forinttal, azaz 0,39 százalékkal növekedett októberben. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5.663 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (65,2 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 0,26 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok vagyona 2,4 százalékkal csökkent köszönhetően a 33,4 milliárdos visszaváltási többletnek, amely a legtöbb alkategóriát érintette. A hazai likviditási alapok közül egy 27 milliárd nettó eszközértékű alap a hazai pénzpiaci alapok közé került átsorolásra, ezért látható egyik esetében szokatlanul nagy csökkenés, másik esetében pedig kiugró növekedés.
Néhány fontosabb tőkepiaci index teljesítménye |
|
RMAX |
- 0,10 % |
MAX |
- 0,34 % |
BUX |
3,18 % |
BIX |
0,15 % |
MSCI DM (USD) |
7,83 % |
MSCI EM (USD) |
7,04 % |
A kötvényalapokból 2,8 milliárdnyi tőke távozott, ami a hazai kötvényalapoknak köszönhető. (Elsősorban a hazai rövid futamidejű, másodsorban a hazai hosszú futamidejű kötvényalapoknak.) A hozamok csak némileg tudták mérsékelték a tőkekiáramlás hatását, így is végül a vagyon 0,2 százalékkal csökkent.
A vegyes alapokba 4,7 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, amely a második legmagasabb érték. A hozamok ezúttal kedvezően alakultak, így a vagyon 1,7 százalékkal növekedett.
A magyar tőzsdeindex ezúttal kevésbé teljesített jól, mint a nemzetközi indexek, de panaszra nem lehetett okunk. A részvényalapokba 0,5 milliárdnyi tőke érkezett, azonban a pozitív hozamok jelentősen növelték a részvényalapok vagyonát, amely 5,4 százalékkal lett több mint az elmúlt hónapban.
A tőkevédett alapokból ezúttal 2,5 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok ezt korrigálni tudták, így összességében 0,4 százalékos növekedést láthattunk a kategória vagyonában.
Az abszolút hozamú alapokba ebben a hónapban friss tőke érkezett, amelynek nagysága, 1,3 milliárd. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a vagyongyarapodás 1,2 százalékos lett.
A származtatott alapokba 2,3 milliárd forintnyi friss tőke érkezett és ezúttal a hozamok is igen kedvezően alakultak, így a kategória ebben a hónapban a korábban már megszokott jó teljesítményt nyújtotta.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 7,4 milliárd, ami egyben a legmagasabb érték a hónapban. A hozamok ehhez még némileg hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása elérte a plusz 1,7 százalékot.
Az árupiaci alapoknál tőkemozgást gyakorlatilag nem tapasztaltunk, de a hozamok kedvezőtlenül alakultak, így a kategória vagyona 1,4 százalékkal csökkent.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban kisebb tőkebeáramlás volt tapasztalható, amit a hozamok tovább erősítettek, így összességében a nettó eszközérték 2,7 százalékkal növekedett.